X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Koza yurtdışına mı kaçıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Koza yurtdışına mı kaçıyor?

  • Giriş Tarihi: 2.4.2014

17 Aralık'tan bu yana küçük yatırımcısı 600 milyon TL zarara uğrayan, cemaate yakınlığıyla bilinen Koza Altın'ın patronu İpek, İngiltere'de şirket kurdu. Borsacılar "Paralar yurtdışına taşınacak" diyor

30 Mart öncesinde AK Parti aleyhtarı kampanyanın başını çeken, cemaate yakınlığıyla bilinen Koza Grubu, hükümetin seçimden güçlenerek çıkması üzerine harekete geçti. "Hocaefendi'nin bir gülüşüne tüm malımı feda ederim" diyen Akın İpek'e ait Koza Grubu'nun lokomotif şirketi Koza Altın, yurtdışında şirket kurdu. Yıllardır yurtdışında faaliyete geçmeyen, kasasında 1.1 milyar liraya yakın nakit bulunan Koza Altın'ın seçim sonuçlarının hemen ardından bu adımı atması borsa çevrelerinde 'zamanlama manidar' diye yorumlandı. Borsacılar, madenlerden gelen paranın bu iştirake konarak yurtdışına taşınacabileceğini ileri sürdü.

1.5 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Koza Altın'ın yurtdışındaki girişimleri için İngiltere'de iştiraki olarak kurduğu Koza Ltd.'nin sermayesi de Türkiye'dekinin neredeyse 1.5 katı. Akın İpek, İngiltere'deki şirkete 60 milyon sterlin (216 milyon TL) yatırdı. Koza Altın'ın sermayesi ise 152.5 milyon TL seviyesinde bulunuyor. İngiltere'nin Afrika'daki yatırımlar için merkez olduğunu belirten birçok broker, maden şirketlerinin merkezlerini Londra'ya taşıdığını vurguluyor. Koza'nın da İngitere üzerinden rotayı Afrika'ya çevirebileceği ileri sürülüyor.

YATIRIMCISINI ZARAR ETTİRDİ
Öte yandan, 17 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonuna sahibi olduğu gazete ve TV'lerde tam destek veren Akın İpek'in yaptığı yanlı yayımların faturası borsada küçük yatırımcılara çıktı. Hükümete karşı yapılan darbe girişimine destek olup, cemaatin yanında durarak siyasete alet olan İpek'in tavrı şirketin borsadaki hisse senetlerine yansıdı. 17 Aralık'tan bu yana Koza Altın'ın borsadaki hisse senetleri yüzde 41 düştü. Şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar lira azaldı. Halka açıklık oranı yüzde 30 olan şirkette yatırımcıların zararı 600 milyon lira oldu.

DİKKAT ÇEKEN SORULAR
Kasasında 1 milyar TL olan Koza, yurtdışına çıkmak için şimdiye kadar niçin adım atmadı?
Ocak ayında KAP'a yurtdışına çıkmayla ilgili açıklama yapılmasına rağmen niçin seçim sonucu beklendi?
Koza Altın'ın sermayesi 152.5 milyon TL iken, iştirakinin sermayesi niçin 218 milyon TL?

kalan karakter 1000

fenerbahçe fenerbahçe

şirketin arama sahalarını kapat mahkeme yürütmeyi durdursun olmadı diğerini kapat şirketi ve sahibini hedef göster.ondan sonra koza yurt dışına mı kaçıyor.evt sayenizde kaçıyor. refah içinde yaşayan bir ülkeyiz ya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 02.04.2014 13:59
dadsa dadsa

borsada genel hisse seendi düşme rakamları ile karşılaştırsaydınız anormallik olmadığını görürdünüz
kimi kandırıyorsunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.04.2014 09:16
mehmet mehmet

ülkemi kaosa sürükleyenlerin bu ülkede yeri olmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 02.04.2014 08:41
fvz fvz

terörle mücadele her zman en etkili yöntem parasal kaynaklarını kurutmak silahlarında mermi bırakmamaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 02.04.2014 07:59
efe han efe han

bazı insanlar olay çıkarmak,memleketi germek için adete para harcıyor.bunlardan birisi ankara milletvekili,birde mansuru taktı yanına.bahçelinin zor tuttuğu ülkücüleri kullanacağını sanıyor ama yemezler

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.04.2014 03:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.