X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memur ve emekli 18 yıldır bu haberi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Memur ve emekli 18 yıldır bu haberi bekliyor

  • Giriş Tarihi: 6.4.2014 10:18 Güncelleme Tarihi: 7.4.2014 01:32

Memur ve emeklilerinin 18 yıldır beklediği ek gösterge yükseltmesi, maaşları artıracak. Yapılacak değişiklik 2.5 milyon memur ve 3 milyon memur emeklisinin aylıklarına zam olarak yansıyacak.

Aldıkları maaşları düşük kalan emekliler, yapılacak zamlara kilitlenmiş durumda. Bağ-Kur ve SSK emeklilerine Temmuz'da verilecek enflasyon farkından sonra emekli memurlar için de bir umut doğdu. Emekli olunca, memurluk yaptıkları dönemden daha düşük maaş alan memur emeklileri için toplu sözleşmede aile yardımları gündeme gelmiş ve bu konuda anlaşma sağlanmıştı. Bu gerçekleştiğinde memurlar emekli olduklarında da aile ve sosyal yardımları almaya devam edecek. Ayrıca ek gösterge yükseltilmesi de maaşlara zam olarak yansıyacak. Memurların emekli aylığı ve ikramiyesinin hesabında önemli rol oynayan ek gösterge, en son 1995 yılında artırılmıştı. Ek göstergelerin artmasına yönelik beklentiler o dönemden bu yana sürüyor. Geçen yılki düzenleme ile ek gösterge artışı yalnızca daire başkanlarını kapsamıştı.

ÖĞRETMEN, POLİS SIRADA

Ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı ile göstergelerinin yükseltilmesini bekleyen öğretmen, polis memuru, şube müdürü, şefler yapılacak yeni düzenlemeye kilitlendi. Gösterge artışı 2.5 milyon memur, 3 milyon memur emeklisi ile hak sahibi dul-yetimler olmak üzere yaklaşık 6 milyon kişiye zam getirecek.

UNVANLARA GÖRE YÜKSELİŞ YAPILIYOR

Ek gösterge, çalışan memurdan ziyade emekli memurlar için daha önemli hale geldi. Emekli memurun ek göstergesinin aylığa etkisi memur, müdür, şef, şoför gibi 220 ek göstergede yüzde 40, müfettiş, uzman, daire başkanı gibi 3600 göstergede yüzde 50, 6400 ek göstergeli genel müdür ve eş değer unvanlarda ise yüzde 60'ı geçiyor. Unvan yükseldikçe ek gösterge de yükseliyor.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

nüfus şefi nüfus şefi

inşallah gösterge artışı yükselir de böylelikle şeflerin maaşları biraz da olsa yükselir

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır8
cevapla 09.04.2014 10:04
velit velit

Ek gösteler sadece tepe yöneticilere verilmesin herkese verilsin.
kamu emeklileri aylıkları, çalışırken almış olduğu aylığı 4/3 ten az olmaması gerekir.

Örnek çalışker aldığı aylık 2.450,00/4-3=1.837,50 emekli aylından az olmaması gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır3
cevapla 08.04.2014 14:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.