X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşeron işçiye müjde

  • Giriş Tarihi: 8.4.2014 16:04 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 16:05

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak" dedi.

Çelik, taşeron işçilere yönelik hazırlanan "alt işverenlikte tanım ve kapsam", "yıllık izin", "kıdem tazminatı" ve "ihale süresi" ile ilgili yasal düzenleme taslağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Düzenlemeyi, sosyal taraflarla çalışarak Başbakanlığa gönderdiklerini anımsatan Çelik, taşeron işçilerden hizmet alımı noktasında net kararların alınmasına çalışıldığını ifade etti.

Her alanda hizmet alınmayacağını vurgulayan Çelik, "Taşeron işçi, hizmet alınması gereken alanlarda çalışacak. Hizmet alımı olmayan yerlerde ise asıl işçi çalıştırılacak. Sorunun çözümüne yönelik düzenlemenin en önemli maddesi bu" diye konuştu.

Düzenlemedeki ihale süresinde en az 3 yıl zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Çelik, bu sürenin 4-5 yıla çıkarılmasının da mümkün olduğunu dile getirdi.


KAMU GÜVENCESİ

İşçilerin çalışma koşulları ile yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik çalışma yaptıklarına dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti:

"İşçi işçidir, 'asıl işçisi taşeron işçi' diye bir şey olmaz. Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak. Yıllık izinler de aynı şekilde kullanılacak. En önemli maddelerden biri de kıdem tazminatı. Birçoğu bundan yoksun, bazıları bunu yargı yoluyla almaya çalışıyor. Bunu da ortadan kaldıran bir düzenleme getiriyoruz. Kamunun güvencesine alıyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını kamu güvencesi altına alan bir düzenlemeyi getirmiş oluyoruz. İnşallah taşeron işçi düzenlemesiyle çalışanlar arası ayrım kaldırılacak. En önemlisi alt işverenle asıl işi net olarak ayırmaya çalıştık."


"BU YASAMA DÖNEMİNDE NOKTALAMAK İSTİYORUZ"

Çalışmayı kısa sürede tamamlama gayretinde olduklarını vurgulayan Çelik, "Düzenlemeyi inşallah bu ay Meclis'e göndereceğiz. Orada tartışılacak. Önemli katkılar sunulabilir. Bakanlar Kurulu'nda önemli katkılar geleceği inancındayım. Bu yasama döneminde bu işi noktalamak istiyoruz, kararlıyız'' diye konuştu.

Kamu Şirket Personelleri Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın ise iş hayatının rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Yasanın Meclis'ten çıkmasını beklediklerini vurgulayan Aydın, "1 milyon 100 bin çalışanın gözü yolda. Hükümetimizin çalışmalarına ve bakanlığımızın samimiyetine güveniyoruz. Nisan ayı son tarih olarak verilmişti. Yasanın bu ay geçmesi sevindirici olacaktır" dedi.

kalan karakter 1000

celebi celebi

8 yıldır devlet hastanesinde calışıyorum beni cok sıkmayabaşladılar nedense kendileri cıkarmak istemiyor benim kendi istegimle cıkmamı istiyorlar ben kenidi istegimle cıksam alacagım tazminat nedir sizce. şimdiden tskler cvp veren vede yardımcı olan arkadaşlara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.04.2014 20:05
Dursyn ot Dursyn ot

yeter daaa yapacacaksanız yapın yapmöayacaksanız da oyun oynamayın bıktıkkk artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2014 10:08
kölelik kölelik

seçim zamanından önce bir haberler yayıldı taşerona şu yapılacak bu yapılacak diye şimdi seçim bitti aldı alacaklarını daha da bişey yapılmaz herhalde ne diyeyim herkes herşeyın hesabını verecek elbet bir gün belki yarın belkı yarından yakın.............

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2014 20:13
ati ati

slm ayırlısı başbakanımdan rıcam işallah sonuşlansın artık güvenimiz azalıyor ailece saygılar taşoron çalışanı tam 14 senedir saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 10.04.2014 15:53
ceyhan ceyhan

bende taseron işcisiyim her okuduğumda inanmak istiyorum ama 8 yıldır hep aynı lafları duyuyorum.geçinmek çok zor aldığım 900tl para kira çocuğun okulu kredi evin masrafı derken yetmiyor heray kartlara takla attırmaktsan bıktım usandım.lütfen bizim gibi insanlarıda görün tek istediğimiz borçsuz huzurlu bir hayat

Aynı Görüşte misiniz?
evet78
hayır2
cevapla 09.04.2014 16:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.