X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hesap kapama eziyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hesap kapama eziyeti

  • Giriş Tarihi: 12.4.2014

Kullanılmayan hesabını kapatmak isteyenler bankaya koştu. İnternet ve telefonla yapılan başvuru geçersiz sayılıyor. Şubeler de zorluk çıkarıyor

Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını 28 Nisan'a kadar kapatmayandan hesap işletim ücreti alacağını duyan şubesine koştu. Gelin görün ki, bu hesapları kapatmak adeta eziyete dönüştü.

KAPATMAYAN ÖDER

Hesabını kapatmak için internet ve telefondan yapılan başvurular kabul edilmezken, şubeye gidenlere de müşteri hizmetleri "Hesabınızda 25 kuruş, 50 kuruş var. Önce o parayı çekmeniz gerekiyor" diyor. Mayısta yürürlüğe girecek Tüketici Kanunu'na göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak. Bankalar hesapların 28 Nisan'dan önce kapatılması durumunda herhangi bir ücret talep edemeyecek. Uzmanlar kullanılmayan hesapların kapatılmaması durumunda hesapta para olmadığı için kara listeye bile girmenin söz konusu olduğunu vurguluyor.

YASAL GÜVENCE
Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun tartışmaya açılan taslağına göre, hesap işletim ücreti başta olmak üzere birçok ücret ve kesinti yasal zemine kavuşuyor. Yeni düzenlemeyle banka müşterileri kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyeceği için atıl hesapların kapatılması önemli.

ŞUBELER ZORLUK ÇIKARIYOR
Banka hesapları mevcut uygulamaya göre, internet şubeleri, ATM'ler ve çağrı merkezi aracılığıyla kapatılıyor. Kapatılacak hesapta otomatik fatura ödemesi ve sigorta talimatı varsa bunların da iptal edilmesi zorunlu. Ancak, hesabınızda 10 kuruş dahi para varsa bu yolla kapatmak mümkün olmuyor. Ya hesaptaki bakiyenin tamamını nakit olarak çekeceksiniz ya da aktif kullanılan başka bankadaki hesabınıza transfer edeceksiniz. Şubeye giden vatandaşlarda ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor.

VATANDAŞ ÇIKARIYOR İSYAN EDİYOR
Sabah'a yaşadıklarını anlatan Burcu G. , "Önceki gün hesabımı kapatmak için iki farklı bankaya gittim. İkisinde de aynı zorluklarla karşılaştım. 'Hesabınızda 1 lira 25 kuruş var. Önce onu çekmeniz lazım' dediler. Bunun için yeniden numara alıp, sıraya gireceksiniz. Ardından müşteri temsilcisine gideceksiniz. 1 lira 25 kuruşluk hesabınız için 40 dakika beklemeniz gerekiyor. Adeta kapatmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar" dedi.

1 KURUŞA 50 TL İSTİYOR
Hesapları kapatmamakta direnen bankalar, 1 kuruşluk borç için tüketicilere ihtarname gönderiyor. Küçük miktardaki bir borç için bile ihtarname masrafı 50 lirayı geçiyor. Hesap kapatılırken unutulan 1 kuruşluk bakiye karşılığında bankalar 100 liraya varan bedeller talep edebiliyor.

BİR DİLEKÇE YETER!
Normal koşullarda hesap kapatma işlemi bütün bankalarda aynıdır. Hangi bankada hesabınız varsa talimat ile hesabınızı kapatabilirsiniz. İlgili şubeye, "Şubenizde bulunan ...hesap numarasını kapatmak istiyorum veya bankanızın ... nolu müşterisiyim. Bu müşteri numarasına bağlı vadesiz hesabımı kapatmak istiyorum" dilekçesi vermeniz yeterli.

kalan karakter 1000

Mustafa Mustafa

Benim 6 yıl önce kapattığım hesaplar bu gün tekrar açıklmış, bankacı bir tanıdığıma sordum şube hesabı istediğinde aktif edebiliyormuş, ozaman bizim suçumuz ne he ay banka banka gezip hesap kapatın diye yalvaralım mı?. kanun çıkartılıyor bari dersinki şu tarihten itibaren kullanılmayan hesaplar kapatılacak sonrasında bu uygulama yapılacak dersin. daha ne diyeyim..... ben mi anlamıyorum, kanun yapanlarmı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 28.04.2014 08:33
SERAP SERAP

BEN HABERDE ŞU SORUNUN CEVABINI ALAMADIM. HESABIMDA PARA YOKSA YILLARDIR KULLANILMAYAN HESABA KMH HESABI AÇIP ORADAN ÇEKİP BORÇLANDIRMAYA MI GİDİLECEK?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 22.04.2014 11:30
hakan hakan

ziraat bankasına 2 kez dilekçe verdim hesabımı kapatmadılar.
3.sünü verdim inşallah kapatırlar yeniden kontrol edeceğim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.04.2014 11:12
bankacı bankacı

banka başka iş yapılmıyor zaten şu sıralar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 16.04.2014 14:46
gg gg

nasıl yanlı bir haberdir bu böyle. para olan hesabı nasıl kapatsınlar bakkal dükkanı mı bu böyle. ondan sonrada hesabı kapattılar 1 liramın üstüne yattılar denecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır51
cevapla 14.04.2014 11:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.