X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emeklinin gözü yeni intibakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emeklinin gözü yeni intibakta

  • Giriş Tarihi: 13.4.2014 09:49

Temmuz'da enflasyon farkı alacak emekliler yeni bir intibak çalışmasına da kilitlenmiş durumda. Maaşlardaki çarpıklığın giderilmesi isteniyor.

Son 6 ayda ortaya çıkacak enflasyon oranı kadar Temmuz'da fark alacak emekliler için yaklaşık yüzde 5 bir artış bekleniyor. İlk 3 ayda ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında 6 aylık enflasyonun bu oranlara yaklaşacağı düşünülüyor. Temmuz zammını bekleyen emeklilerin asıl umudu ise yeni bir intibak çalışması yapılmasında. Özellikle 2000 yılında ve sonrasında emekli olmuş milyonlarca SSK ve Bağkur'lu, maaşlar arasındaki farklılıklardan şikayet ediyor. 2000 öncesi emekli olmuş SSK'lılardan yaklaşık 2 milyon kişi için intibak çalışması yapılarak, maaşlarında 350 lirayı bulan artışlar sağlanmıştı. Fakat bu intibak özellikle 2000 yılı başta olmak üzere sonrasındaki emeklilerin maaşlarındaki çarpıklıkları gideremedi. Bu arada Bağ-Kur'luların bu intibaktan yararlanamaması da beklentileri artırdı. Bağ- Kur'lular düşük maaş alırken, birçoğunun aylığı asgari ücretin bile altında kaldı. SSK emeklilerinde ise aynı şart ve yılda çalışmalarına rağmen farklı tarihte emekli olanların arasında maaş uçurumu bulunuyor.


KONU MASADA

Yeni intibak için geçtiğimiz yılın sonunda dernekler tarafından bazı girişimlerde bulunulmuş hatta bu konu Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da gündemine gelmişti. Bu konu halen gündemdeki yerini koruyor. Yeni bir intibak çıktığı takdirde milyonlarca emeklinin maaşında artış yaşanabilecek.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

metincee metincee

sn erdogan a sesleniyorum emekli polislerin haklarini verecegiz demistiniz ama hala birsey yoook neden söz verdiniz calisip emekliye ayrilan bir polisin emekli maasi nerdesye 3 de 2 eksiliyor yazik verin bu hakkimizii artik yeterr.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 14.04.2014 00:51
mustafa mustafa

ben 8200 günden emeki oldum babam 3600 günden ama benden fazla maaş alıyor bu düzenleme yapılmalı fazla çalışmak suç oluyor sanki .

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 14.04.2014 00:46
orhan orhan

bu haberleri niye yaparsınız ki? Sanki bişey veriliyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 13.04.2014 19:05
mehmet mehmet

emeklilikte yaşa takılanlarında umudu beklemekte ltf çıksınartık şu yasa

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.04.2014 19:00
Ahmet Erten ÖZTUNÇ Ahmet Erten ÖZTUNÇ

Bütün emekliler bunu bekliyor. Gülen ihaneti sonrası meydana gelen piyasada ki enflasyonun telafi edilmesi bekleniyor. Bu tür şerli olaylar sonrası para bankalara gidiyor. Artık emekliler de aile yardımı ve refah payı alsın.Bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 13.04.2014 15:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.