X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aracı enflasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aracı enflasyonu

  • Giriş Tarihi: 15.4.2014

Enflasyonu yükselten gıdada 'aracı' oyunu yine ortaya çıktı. Yılbaşından bu yana meyve ve sebzede üreticiyle tüketici fiyatı arasındaki uçurum 3 katına yükseldi

2014'te enflasyonun yükseliş trendine girmesine neden olan gıda fiyatlarını 'aracı'lar yükseltiyor. Geçmiş yıllarda sadece ramazan ayı, kuraklık ve don olaylarında spekülatif hareketlere sahne olan fiyatlar artık hiçbir nedene bağlı olmaksızın çıkıyor. Tarladan 1 liraya çıkan bir ürün market rafında 3 liraya satılıyor. Gıda fiyatlarını aracı, hal ve market üçlüsünün yüksek kârı uçuruyor.

ÜÇ KAT FARK VAR
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, ilk çeyrekte tüketici enflasyonunun üreticinin üç katına çıktığını söyledi. Bayraktar, "Mart ayında gıda ve alkolsüz içecekte fiyatlar yüzde 2.10 artarken, tarımda üreticide yüzde 0.82'de kaldı. Ocak-Mart döneminde üretici fiyatları tarımda yüzde 1.41 oranında artmasına rağmen, gıdadaki tüketici fiyatı yüzde 7.50 olarak gerçekleşti. Verilerin gösterdiği gibi üretici ucuza satarken, tüketici pahalı yiyor. Tarladan markete fiyatlar birkaç kat artmamalı" dedi.

FİYATI KİM ŞİŞİRİYOR?

Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre ürün market rafına gelene kadar birçok kez el değiştiriyor. Her aşamada yüzde 25 ila 100 arasında değişen oranlarda kâr marjının devreye girdiğini açıklayan Bayraktar, "Eğer ürün az üretilmişse kâr marjı yüzde 100'e kadar çıkabiliyor" şeklinde konuştu.

BAYRAKTAR: ÇİFTÇİNİN ÖRGÜTLENMESİ ŞART OLDU
Şemsi Bayraktar, tarımda hem üreticinin kazanması hem de tüketicinin pahalı ürün tüketmemesi için çiftçinin örgütlenmesi, üretim planlaması yapılması, pazarlama sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı. Bayraktar, şöyle konuştu: "Türkiye'de meyve sebze fiyatlarında büyük problem yaşanıyor. Avrupa'da çiftçiler planlı olarak örgütleniyor. Aracılar devreden çıkarılmış durumda. "

FIRSATÇIYA İZİN VERİLMESİN
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu Başkanı Burhan Er, fiyatı zincir marketlerin yükselttiğini söyledi. Üreticiden kilosu 2 TL'ye alınan çileğin markette 5 liraya satıldığını belirten Er, "Fırsatçılara izin verilmemeli" dedi.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

aracıyı sadece aracı pozisyonunda tutup son tüketici fiyatından çiftçiye ödeme yapmasını sağlarsanız sorun çözülür. böylece vatandaş ta kazıklanmaktan kurtulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.04.2014 09:44
fvz fvz

12 yılda bunu anladıklarını bile sanmıyorum değil çözüm üretmek. adalet ve emaneti ehline vermek kuran da temel hüküm ama badem bıyıklı diye anlıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.04.2014 08:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.