X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'nin en bomba hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'nin en bomba hamlesi

  • Giriş Tarihi: 16.4.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 16.4.2014 13:37

Dünyada sadece birkaç ülkenin üretebildiği harp başlıkları ve uçak bombaları tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada sadece bir kaç ülkenin sahip olduğu modern Harp Başlığı Üretim Tesisi'nin açılışını bu yıl içinde yapacaklarını belirterek, "Bu tesiste üretilecek harp başlıkları ve uçak bombaları ile Türkiye, savunma sanayinin bu çok önemli alanında yurt dışına bağımlılıktan kurtulacak" dedi.

Türkiye'nin savunma gücünü artıran yerli silah sistemlerini tasarlayan ve geliştiren TÜBİTAK, modern patlayıcıların üretim ve dolumunun yapıldığı tesislerin tasarımı, kurulumu ve işletmeye alınması konusunda da çalışmalar yürütüyor.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında imzalanan sözleşme ile TÜBİTAK mühendisleri tarafından ileri teknolojiye sahip Harp Başlığı Üretim Tesisi tasarlandı. Tesis, yakın zamanda Kırıkkale'deki MKE Mühimmat Fabrikası yerleşkesinde faaliyete geçirilecek.

Türkiye'nin milli silahları

"İZİN ALAN DEĞİL, İZİN VEREN OLACAĞIZ"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu tip ileri teknolojiye sahip üretim tesislerinin tasarım ve kurulumunu dünyada sadece birkaç ülkenin yapabildiğini söyledi. Türkiye'nin her alanda olduğu gibi savunma sanayinde de her geçen gün dünyada daha fazla söz sahibi olmaya başladığını dile getiren Işık, şunları kaydetti:

"Bir alanda söz sahibi olmak için mümkün olduğunca dışa bağımlılığı azaltmanız gerekiyor. Patlayıcı üretim tesislerinde kullanılan özel üretim ekipmanları, Füze Teknolojileri Kontrol Rejimine tabi olup yurt dışından alımı, yüklenici firmanın bulunduğu ülkenin hükümet iznini gerektiriyor. Yani sizin bu ekipmana ihtiyacınız var ama alacağınız ülkenin hükümeti size izin vermezse, bunu alamıyorsunuz. Açacağımız tesiste yapılacak çalışmalarla bu durumu artık tersine çevireceğiz. Artık izin alan değil, izin veren olacağız."


TESİS A'DAN Z'YE TÜRK MÜHENDİSLERİN ELİNDEN ÇIKIYOR

Bakan Işık, modern mühimmatlar için patlayıcı üretilecek tesiste kurulan tüm özel üretim ekipmanlarının da yerli firmalarla birlikte yurt içinde tasarlanıp üretildiğini bildirdi. Öte yandan, bu tesiste üretilecek modern patlayıcıların formülasyonu ve üretim süreçlerini de TÜBİTAK mühendislerinin geliştirdiğini anlatan Işık, tesisle ilgili şu bilgileri verdi:

"Modern patlayıcıların üretimi için gerekli teknik ve üretim bilgi paketleri, proje kapsamında MKE'ye aktarılacak. Söz konusu tesis, MKE Mühimmat Fabrikası yerleşkesinde 55 dönümlük arazi üzerinde kurulacak ve 11 ayrı üretim biriminden oluşacak. Dünyada sadece bir kaç ülkenin sahip olduğu modern tesisin açılışını bu yıl içinde yapacağız. Tesiste, tam kapasite çalışıldığında yıllık 600 ton plastik patlayıcı üretimi yapılabilecek. Bu tesiste üretilecek harp başlıkları ve uçak bombaları ile Türkiye, savunma sanayinin bu çok önemli alanında yurt dışına bağımlılıktan kurtulacak."

kalan karakter 1000

deniz deniz

Mke dan ayri yapilansa daha iyi olur . Malesef mke nin hantal yapisindan dolayi akilli uslu bir sey uretemiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır5
cevapla 16.04.2014 18:12
Osmanli Osmanli

Vatanini seven vatani icin icrat yapar otomabil is adamlari sizde kendi yerli tasinitinizi cikartin artik gözümüzün yasina avrupa bakmaz Türkiyenin bir dakika bile durmasina zamani yok hep ileri gitmeli Atatürk dedigi gibi ileri gitmektir

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır3
cevapla 16.04.2014 18:11
taçsız kral taçsız kral

uçak gemimiz neden yok??

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır6
cevapla 16.04.2014 14:26
sinan sinan

Aman CHP görmesin anayasa mahkemesine götürür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet64
hayır10
cevapla 16.04.2014 13:29
antiparalel antiparalel

Sayın Fikri Işık Bakanım bir şey geliştirseniz de şu mllet içine sızan kanı bozukları . paralel yaplıları ajanları tamizlese ..... şirandan....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.04.2014 12:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.