X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hükümetten iki büyük adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hükümetten iki büyük adım

  • Giriş Tarihi: 21.5.2014

Soma faciasının ardından hükümetten 2 kritik adım geliyor. Şirketten maaş alan denetçiler tarih olacak. Taşeron taktiği bitecek

1- TAM BAĞIMSIZ DENETÇİ
Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından iş güvenliği sistemi mercek altına alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, madencilik mevzuatını her yönüyle masaya yatırdı. Çalıştığı yerden maaş alan iş güvenliği uzmanlarının bağımsızlığının garanti altına alınması için özerk bir fon oluşturulması gündeme getirildi. Böylece, incelediği şirketten maaş alan ve atılma kaygısı taşıyan iş güvenliği uzmanları bağımsız hareket edebilecek. Soma'daki maden ocağında, 9 iş güvenliği uzmanı çalışmasına karşın gerek emniyet gerekse bakanlık onaylı rapor defterlerinde "üretimde risk vardır" tespiti olmaması İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Kurum, iş güvenliği konusunda kapsamlı bir çalışma başlattı.

ILO SÖZLEŞMESİ İMZALANACAK
Öte yandan, Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) sözleşmesini de en kısa zamanda imzalayacak.

ÖZERK FON GÜNDEMDE
Soma'daki madende örgütlü Maden-İş Sendikası'nda 22 yıldır eğitim uzmanı olarak çalışan Dr. Fikret Sazak, iş güvenliği uzmanlarının (fenni nezaretçi) tarafsız rapor verebilmesi için maaşını şirketten almaması gerektiğini söyledi. Bugüne kadar yüzlerce maden işçisine iş sağlığı ve güvenliği seminerleri veren Sazak, bunun için özerk bir fon oluşturulması gerektiğini ifade etti. Sazak, "İş durdurma yetkisi de olan iş güvenliği uzmanları maaşını görev yaptığı şirketten değil buradan almalı. Özerk bir yapıda görev yaptıkları zaman hazırlayacakları raporlar da tarafsız olacaktır. Temel sorun bu uzmanların iş akdi ve maaşının işverenin elinde olması" dedi.

2- TAŞERON MADENE İNMEYECEK
Hükümet, Soma faciasının ardından madencilik sektörü başta olmak üzere riskli iş kollarında taşeron yasağı için de düğmeye bastı. Madenlerdeki "taşeron taktiği'ne karşı yasal düzenleme yapılıyor. Kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde, hiçbir eğitim verilmeden, toplama usulü asgari ücretle işçi çalıştırılmasına son verilecek.

HİZMET ALIMI SÜRECEK

Mevcut yasaya göre, ana çalışma konularında taşeron işçi çalıştırılması yasak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SABAH'a yaptığı açıklamada, taşeron sistemine neşter vuracaklarını bildirdi. Bakan Çelik, Meclis'e gönderilecek tasarıda hangilerinin asıl iş olacağının tasnifini yaptıklarını belirterek, "Bazı alanlarda hizmet alımı devam edecek. Ancak bazılarında da taşeron çalıştırılamayacak" dedi.

kalan karakter 1000

Misafir Misafir

İş güvenliği uzmanı ve fenni nezaretçi (teknik nezaretçi veya daimi nezaretçi )biribirinden çok farklıdır. Bu iki kavram çok karıştırılıyor. İGU 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre görev yapar, teknik nezaretçi ise Maden Kanununa göre görev yapar. İş güvenliği uzmanının işi durdurma yetkisi yoktur, teknik nezaretçinin işi durdurma yetkisi vardır. Yaptıkları iş birbirine yakın görünse de, görev yetki ve sorumlulukları farklıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 21.05.2014 12:21
kayseri kayseri

sadece madenler değil bu taşeronluk tamamen bir kanayan yara bu taşeronluk kamu sairelerinde bitmeli bugüne kadar haksızlığa göz yummuş görmezlikten gelmiştir yetkililer işçi az maaş alır çok çalışması istenir her türlü işi taşerona yaptırmak istersin ki yaptırırsın maaşa gelince bir kamu işçisi 2500-3000 tl maaş alır taşerona gelince 1000 tl ve bunlar kamu dairelerinde yapıldı ama bu görmemezlik kalksın artık ortadan taşeronlar iyileştirme değil KADRO İST

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 21.05.2014 09:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.