X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşerona yasal koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşerona yasal koruma

  • Giriş Tarihi: 1.6.2014 11:25 Güncelleme Tarihi: 1.6.2014 11:27

Meclis'e gelen yeni yasa ile taşeronlar maaşlarını düzenli ve tam alacak. Şirket maaş yatırmazsa, asıl işveren ödemekle yükümlü olacak. İzinler de silinmeyecek

Önceki gün Meclis'e sevk edilen yasa tasarısının detayları belli olmaya başladı. Maden işçileriyle ilgili düzenlemelerin yanında taşeron sistemi de tasarı ile yeni bir döneme girecek. Özellikle maaş, kıdem tazminatı ve izin sorunu yaşayan taşeron işçilerin sıkıntıları bitirilecek. Taşeronluk uygulamasının kanuna aykırı kullanılması halinde, taşeron işçilerine ödenecek ücret ve sağlanacak diğer sosyal haklar, asıl işverenin emsal işçisine veya benzer işi yapan işçiye ödenen ücret ve sağlanan sosyal haklardan az olamayacak.

MAAŞLAR EŞİTLENECEK

Böylece taşeron işçi asıl işi yapan kadrolu eleman ile aynı maaş ve haklara sahip olacak. İşverenler, taşeron şirketlere iş vermeleri halinde bunların işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini işçinin başvurusu üzerine veya resen kontrol etmekle yükümlü olacak. Varsa ödenmeyen taşeron işçi ücretleri, taşeron şirketin hak edişlerinden kesilerek işçilerin banka hesabına yatırılacak. Bu uygulama sadece kamu kuruluşlarında değil özel sektörde de geçerli olacak. Özel sektör de yanında çalıştırdığı taşeron işçinin maaşının tam yatmasından sorumlu olacak.

TAZMİNAT VE İZİN HAKKI

Taşeron işçilerin kıdem tazminatları da maaşları gibi devlet güvencesi altına alınacak. Buna göre taşeron işçilerin hak ettiği kıdem tazminatları ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından doğrudan işçinin banka hesabına aktarılacak. İşçinin bağlı bulunduğu taşeron şirket değişse bile, kıdem tazminatı hesabında çalıştığı kurumdaki yılların toplamı geçerli olacak. Aynı şekilde taşeron işçilerin izin hakları da korunuyor. Taşeron şirket değişse bile izin süresi o işçinin çalıştığı kurumdaki toplam süreye göre hesaplanacak. Asıl işveren yanında çalışan taşeron işçilerin izinlerini kullanıp kullanmadığını kontrol etmek ve bunu uygulamakla yükümlü olacak.

HER İŞÇİ İÇİN 2 BİN TL CEZA

Alt işverenlere kanuna aykırı iş verilmesi veya alt işverenin düşük ücrette taşeron çalıştırması gibi kanuna aykırı hallerde, hem işverene, hem taşeron şirkete hem de işveren vekillerine her bir işçi için 2 bin TL para cezası verilecek.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

kamu guvenlığı kamu guvenlığı

buna ınsan tıcaretı denır...?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 02.06.2014 22:45
abc abc

ne biçim iş anlamadım madem kamuda kadrolu ile aynı maaşı taşeronda alacak ne diye o zaman arada taşeron firmaya para kazandırılıyor kimin parası kime veriliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 02.06.2014 17:08
Ahmet Ahmet

benim anlamadığım maden taşeron işçiler kadrolularla aynı hakka sahip aynı maaşa sahip olacak ozaman niye kadroya alınmıyo da hale taşeronda devam ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.06.2014 16:57
rasül rasül

temizlik şirketleri de mi maaşları eşitlenecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.06.2014 11:48
fbr fbr

bunda şükür napalm en azndn maaşlar eşitolsun ne zaman geçerli olacak acaba bilen varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.06.2014 09:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.