X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi gün geldi çattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi gün geldi çattı

  • Giriş Tarihi: 9.6.2014 16:11

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen "Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK)", Kara Havacılık Komutanlığında düzenlenecek törenle yarın teslim edilecek.

TSK'nın ihtiyaçlarına uygun şekilde Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri üretilmesi amacıyla 2007 yılında imzalanan sözleşmenin ardından TUSAŞ tesislerinde üretilen ATAK, sahip olduğu tasarım özellikleri ve görev kabiliyetleriyle göz dolduruyor.

Yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanan ATAK helikopteri, ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

ATAK, yakın hava desteği görevleri için güdümsüz roketler (76 adet) ve 20 milimetre top ile donatılmasının yanı sıra çok amaçlı görevlere uygun biçimde en modern elektronik harp gereçleri entegre edilerek, 8 güdümlü anti-tank füzesi "Mızrak", 12 güdümlü "Cirit", 2 "Stinger" ile görev yapabiliyor.

TSK için 50 helikopterin tedarikine yönelik başlatılan program kapsamında, milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan ATAK helikopteri, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliği taşıyor.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk ATAK helikopteri prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirmişti.

kalan karakter 1000

İnşallah. İnşallah.

İşte böyle en modern en ileri en etkili olanlarını yapacağız ki bütün dünyada barışı özgürlüğü adaleti koruyan bütün insanlığı kardeşlik bolluk bereket ve mutluluğa kavuşturan güçlü bir devlet olalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.06.2014 00:07
ordudan anladığın bu mu ordudan anladığın bu mu

o bayrağı düşman işgal etti de indirmedi, kendi insanımız indirdi.
aradaki farkı göremeyen veya görmek istemeyen, ya da işine geldiği gibi konuşanlar, 30 senedir bu milleti biribirine kırdırdı, hala nasıl kırdıracağının peşinde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.06.2014 22:28
clk clk

olsa ne olur.iha larda var da ne oluyor.bayrağımızı sahip çıkamayan bir ordumuz atak helikopteri alıp ne yapacak .havada ancak tur atar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır25
cevapla 09.06.2014 16:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.