Yiğit Bulut: Standard & Poor's siyasi şantaj yapıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2014 01:34 Güncelleme Tarihi: 17.8.2014 10:31

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye ekonomisiyle ilgili yukarı yönlü büyüme revizyonunu ayrı bir açıklamayla duyurmamasına yönelik eleştiriler üzerine S&P, "Ülkelerin GSYH büyüme rakamları/beklentileri ayrı raporlar şeklinde yayınlanmamaktadır" açıklamasını yaptı.

S&P'nin Türkiye ekonomisiyle ilgili 2014 yılı büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 2,9'a yükselttiği, S&P yetkililerinin AA'nın özel bir röportajına verdiği cevapla ortaya çıkmıştı. Bu durumun tepkiyle karşılanması üzerine S&P yetkilileri, AA muhabirine yazılı açıklamada bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşunun her çeyrekte ülkelerin büyüme beklentilerini de içeren "Ülke Derecelendirmeleri Risk Göstergeleri" çalışmasını yayımladığı bildirilen açıklamada, bu çalışmalarda, Türkiye ile diğer pek çok ülkenin de büyüme beklentilerinin yer aldığı kaydedildi.

En son Haziran 2014'te yayımlanan bu çalışmanın güncellenerek 22 Eylül 2014'te tekrar yayınlanacağı belirtilen açıklamada, "Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme rakamları/beklentileri ayrı raporlar şeklinde yayınlanmamaktadır. Bu bilgilere gerekli çalışmalar içerisinde yer verilebilmektedir. 11 Ağustos Pazartesi günü yayınlanan konut piyasaları raporunda da, bu bilgi bu doğrultuda yer almıştır" ifadelerine yer verildi.

YİĞİT BULUT: BU SİYASİ ŞANTAJDIR

Başbakan Başdanışmanı Yiğit Bulut konuyla alakalı olarak twitter'dan çok sert eleştirilerde bulundu ve S&P'un bu yaptığının siyasi bir şantaj olduğunu söyledi. Bulut, "S & P Türkiye'nin 2014 yılı büyüme tahminini 2.4'ten 2.9'a revize etti ama raporunda açıklamadı... Gerçek sonra ortaya çıktı ! SKANDAL! Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye toplu halde siyasi şantaj yapıyor ve dünya bu rezilliği seyrediyor... Bir kredi derecelendirme kurulusu "lider etki alanını daha fazla genişletirse, söyle olur böyle yaparız" diye bir cümle yazamaz...Bu artık ekonomik finansal analiz değil resmen siyasi şantajdır... Bir kredi derecelendirme kurulusu siyasi tez ve çalışma sekli dikta edemez... Yaparsa bu artık ekonomik finansal analiz değil resmen SİYASI ŞANTAJDIR..." dedi.ARKADAŞINA GÖNDER
Yiğit Bulut: Standard & Poor's siyasi şantaj yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz