X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şahdeniz'e 1 milyar dolarlık yerli kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şahdeniz'e 1 milyar dolarlık yerli kredi

  • Giriş Tarihi: 22.8.2014

TPAO, Şahdeniz projesindeki yüzde 10'luk hisse artışı için Vakıfbank ve İş Bankası'yla 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Türkiye'nin payı yüzde 19'a yükseldi

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Azerbaycan'ın Şahdeniz doğalgaz sahası ve Güney Kafkasya Doğalgaz Boru Hattı'ndaki yüzde 10'luk hisse artışının finansmanı için İş Bankası ve VakıfBank ile 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Projedeki toplam payını yüzde 19'a çıkaran TPAO, Şahdeniz Sahası'nın en büyük ikinci hissedarı oldu. İmza töreninde konuşan Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin yurtiçi ve dışında çıkardığı petrol miktarının hemen hemen eşit olduğunu belirtti. "Maksat petrolün kendisine sahip olmak" diyen Yıldız, bu anlamda iki bankayla atılan imzanın 'hayırlı bir iş' olduğunu da vurguladı.

İKİNCİ BÜYÜK HİSSEDAR OLDUK
Şahdeniz Projesi'nde Türkiye'nin 468 kilometrekarelik bir alanın ruhsatını, hisseleri oranında 50 yıllığına aldığını ifade eden Yıldız, TPAO'nun BP'den sonra projenin ikinci büyük hissedarı haline geldiğini belirtti. Bakan Yıldız, Türkiye'nin Irak'taki petrol arama faaliyetlerini güvenlik dolayısıyla askıya aldığını söyledi. Yıldız, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddiaları içinse "Bir yandan paralel dinliyor, bir yandan kiriş dinliyor böyle şey olmaz" yorumunu yaptı. Yıldız, "Görevimiz gereği stratejik projeler geliştiren ve içinde çok gizli ibareli bir çok toplantıya giren kişileriz. Bunların hangilerinin ne zaman kamuoyuna açıklanacağına kusura bakmayın da biz karar verelim. O yüzden Almanya böyle bir iş yapmışsa, bu mutlaka izaha muhtaçtır ve bu izahı yapmaları gerektiğini belirtmek isterim" şeklinde konuştu.