X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 1 liranın altında ekmek satan fırınlar yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

1 liranın altında ekmek satan fırınlar yandı

  • Giriş Tarihi: 21.9.2014 13:20

Yargıtay tarafından alınan karar doğrultusunda illere göre belirlenen ekmek fiyatlarının altında satış yapan fırınlara yüklü miktarda tazminat cezası ve ruhsat iptaline varıncaya kadar yaptırımlar uygulanacak.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, örneğin Bursa'da 1 lira olarak belirlenen ekmek fiyatının altında ekmek satılamayacağına dikkat çekti.

Yargıtay tarafından alınan karar doğrultusunda ekmek satışları artık tek fiyat olacak. "Artık Türkiye'de, fırıncılık mesleğinde haksız rekabet olmayacak" diyen Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, "Bir buçuk ay öncesinde ekmek üreticileri federasyonumuzun ve başkanlığımızın Çankırı Şube Başkanlığı tarafından Çankırı Ticaret Mahkemesi'ndeki açmış olduğumuz haksız rekabete karşı davadan dolayı, bir buçuk ay önce Yargıtay bir karar onayladı.

Artık Türkiye'de, fırıncılık mesleğinde haksız rekabet olmayacak ve bunun uygulaması olarak da federasyonumuzun avukatları, hukuk müşavirliği, oda başkanlıkları ve şube başkanlarımız olarak 81 ilimizde bütün fırıncılarımıza tebliğ etmek için konferanslar ve seminerler yapıyoruz" dedi.

"Bundan sonra kimse 50 kuruşa ekmek satamayacak" diyen Kavuncu, "Bugün burada 7. il olarak da Bursa'da, Bursa Ekmek Üreticileri Federasyonu Şube Başkanlığı tarafından görmüş olduğunuz gibi bu organizasyon yapılıyor. Bugünkü konumuz fırıncılara, Yargıtay'ın onaylamış olduğu haksız rekabetten dolayı bunun uygulamasını gerçekleştireceğiz.

Bundan sonra fırıncılık mesleğinde 50 kuruşa hiç kimse ekmek satamayacak, çünkü mahkeme tarafından ekmek maliyet fiyatı hesaplanmış bulunuyor. Şu anda Türkiye'deki ilk olarak Çankırı'da açmış olduğumuz ilk davayla birlikte Türkiye'nin en küçük ili ve buradaki ekmek maliyet fiyatı, çalışanların ücretleri, kullanılan malzemeleri her şeyi hesaplandıktan sonra 80 kuruşa mal olduğuna karar verilmiştir. Mahalle marketleri, bakkallar, fırıncılar ve büyük alışveriş merkezleri mahkemenin vermiş olduğu bu karara uymak zorundadırlar. Uymayanlar hakkında resmi yasal süreç başlayacak, bununla ilgili de tazminat davaları, disiplin cezaları hatta fırınların kapatılmasına kadar ceza uygulanabilir" ifadelerini kullandı.

Bursa'da ekmeğin maliyetinin 1 lira olduğuna dikkat çeken Kavuncu, "Kararın tam içeriği ekmeğin, fırıncılığın ve unlu mamullerinin içerisindeki etmek maliyetinin taban fiyatını gerektirecek bir karardır. Artık bu sektörde Türkiye genelinde hangi fırıncı olursa olsun hiç kimse haksız rekabet sergileyemeyecek ve ekmeği maliyetin altında kesinlikle satamayacaktır.

Odaların veya birliklerin açıklamış olduğu ekmek fiyatlarının altına hiçbir esnaf inemeyecek. Türkiye'de sabit bir fiyat bulunamıyor, Ankara'da 250 gram ekmek 75 kuruş, Bursa'da ise ekmeğin maliyet fiyatı 1 lira. Umuyoruz ki mahkemenin vermiş olduğu bu kararla bütün fırıncılarımız birlik ve beraberlikle haksız rekabeti durdurmuş olacaklar. Fırınlarımızın içerisinde belediyelerimiz, gıda kontrolcülerimiz, tarım il müdürlüklerimiz, federasyonlarımız, oda başkanlıklarımız, fırıncıların denetimi için de bu yasa çıktıktan sonra halen daha yasaya uymayan esnaf hakkında resmi yasal süreç başlatacak. 1 lira ekmek için yüksek bir rakam değil,

Türkiye'nin ham maddesi olan buğday, tarım sektörü işi kan ağlamakta, tarım alanları olsun fabrikalar olsun çok büyük bir ekonomik külfet içerisindedirler, ciddi bir ekonomik kriz vardır, bu krizin ortadan kaldırılması gereklidir" diye konuştu.

kalan karakter 1000

elizya elizya

ya uf bunda 7 sene önce ekmek Akara'da 25 kr idi şimdi bir ekmek 1 tl bu ne kardeşim
Bide ekmek deyil bu sünger gibi sünüyor biraz güzel yapsınlar ya....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.01.2016 18:28
İmzasız İmzasız

50 kuruşa ekmek satılamaz ne demek ?
Parası olan fırın açsın madem ne diyelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.11.2014 19:49
ergün ergün

konyadan un alan şırnaklı bir fırıncı yol parası sizden fazla verecek aynı zamanda enerjide daha pahalı bu sizi rahatsız etmiyorsa diyecek birşey yok dünya mahkemeleri kartelleşmeye karşı duruyor bizimkiler farklı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.09.2014 13:33
kemal yıldırım kemal yıldırım

Fırıncılarda ilaç firmaları gibi bakkallara % olarak promosyon ekmek versinler sorun çözülür burası Türkiye çözümsüzlük yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.09.2014 02:15
gsz gsz

15 binliraya üretilen otomobil 55 bin liraya satılıyor yargıtay bunada müdahale edecekmi...! Erzurumda 900, ankarada 750 manisada 750 olan neden bursada 1 tl onu neden sorgulamıyorlar. Malesef Türkiye pahalı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.09.2014 23:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.