X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ek gösterge artar gençler memur olur!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ek gösterge artar gençler memur olur!

  • Giriş Tarihi: 4.10.2014

Devlet kapısına gençler yığılmış durumda. Ancak eski memurlar maaş düşer diye istemiyor. Çözüm ise 'ek gösterge' adaletsizliğinin giderilmesinde yatıyor

Kadro talebi patladı' başlıklı bir yazı yazmış ve devlet kapısındaki yığılmayı anlatmıştım.
Kamuda yeni yer açılmasının iki yolu var. Ya kadroyu artırıp memur sayısını şişireceksiniz, ya da memurların emekliliğini bekleyeceksiniz. Birincisi reel değil, doğru da değil. İkincisi ise belli şartlara bağlı. Kamuda memurlar emekli olmak istemiyor. Çünkü emekli olunca daha az maaş alıyorlar.
Bunun sebebi ne? Memurken alınan ek ödemelerin te ortadan kalkması ve ek gösterge dediğimiz sistem.
Memurun emekli aylığını derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirliyor. Burada etkisi en fazla olan ise ek gösterge. Bu ek göstergelerin artırılması en çok emeklilik maaş ve ikramiyesini etkiliyor. Ek gösterge emeklilik arzusunu artırırken gençlerin de önünü açacak. Peki göstergenin artmasını isteyen kimler? Polisler, öğretmenler, şube müdürleri, üniversite genel sekreter yardımcıları, genel müdür yardımcıları, doktor, mühendis, müfettişler ve öğretim üyeleri...

AMİRİN DAHA DÜŞÜK

Hatta şube müdürlerinin emrinde çalışan memurların, örneğin mühendislerin ek göstergeleri daha yüksek.
Yardımcı hizmetler dediğimiz bir sınıf var ki, onların ek göstergesi bile yok.
Aslında baktığınızda kadro hiyerarşisi ile özlük hakları arasında çelişkiler yaşanıyor. Bu konu gündemimizde olacak. Memur arkadaşların mesajlarını bekliyorum.

Kamuda yaş sınırı


Memuriyete girişte yaş sınırıyla ilgili birçok soru geliyor. Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilir. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmak zorunda. KPSS(B) grubu kadrolar için üst sınır yok; 65'e kadar gidiyor. KPSS (A) grubu kadrolar için ise '35 yaşını doldurmamış olmak' şartı aranıyor.

Ekim beklentileri


çıktı ama birçok konuda talepler devam ediyor. İş güvenliği konusundaki eylem planı düzenlemeleri, akademikzam, taşeronun kadro isteği ve Bağ-Kur borçları öne çıkıyor. Memura derece ve disiplin affı, 4C'ye kadro, üniversiteli işçilerin memurluğu ve İMD atamaları da talepler arasında.

Ne zaman emekli olurum?

- 30.05.1958 doğumluyum. 05.03.1979 işe ilk giriş tarihim. 4085 günüm mevcut. Ne zaman emekli olurum? Ahmet ÇELİK
44 yaş 5000 prim günü şartları gerekiyor. Eğer çalışıyorsanız priminizi tamamlayıp hemen emekli olursunuz. Çalışmıyorsanız 3600 günden emeklilik için 59 yaşınızı bekleyeceksiniz.

-Annem 49 yaşında, sigorta girişi 1998. Sigortadan önce 3 çocuğu vardı, ne zaman emekli olabilir? Doğan YAZGAÇ
En az 54 yaş ve 5975 prim günü gerekiyor. Eğer işe giriş 23 Mayıs'tan sonra ise şartlar 55'e çıkar. Doğum borçlanması olamaz.

-Eşimin sigorta girişi 01.01.2000. Halen çalışıyor. 1800 gün primi var. 2000 den önce 3 doğum yaptı. Borçlanarak ne zaman emekli olur? Metin SEYİS
Doğumlar borçlanılamıyor. Prim sayısı 7 bine çıkmalı. Yaş şartı ise 58. 5400 günle de 58 yaşında kısmi emekli olabilir.

-01.04.1959 doğumluyum. 01.04.1997'de işe başladım. 4485 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Ayşe ÖZTÜRK
Yaş ve yıl şartı tamam ama priminizin 5900 olması gerekiyor. 1997'den sonra doğum varsa borçlanabilirsiniz.

Alınmayan hizmetin parası

- SGK borcum vardı. Bu süre içinde sağlık hizmeti alamadım. Şimdi yapılandırırken sağlık primlerini de alıyorlar. Bu haksızlık değil mi? Faruk M. Evet haksızlık ve bu, birçok esnafın sorunu. Üstelik verilmeyen hizmetin karşılığı faiziyle alınıyor. Uygulama maalesef böyle ve borcu tüm primlerle ödemek durumundasınız.

İşsizlik maaşı şartı

- Özel bir kolejde öğretmenim. Hamile olduğum için işveren sözleşmemi feshedecek. İşsizlik ödeneği alabilir miyim? N. İ.
Hamile olduğunuzdan işten çıkarılmanız size önemli haklar tanıyor. Tazminatınızı alabildiğiniz gibi kötü niyet tazminatı ve belli şartlarda işe geri dönüş için dava açabilirsiniz. İşsizlik parasının tazminatla ilgisi yok.

Emeklinin farkı yok

- Emekli olduktan sonra bir işyerinde çalışmaya başladım. Hangi şartlarda ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirim? (ismi saklı)
Emekli ile çalışanın bir farkı yok. Eğer işyerinde bir yılı doldurmuşsanız ve işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı ödenir. Tazminatınız, çalıştığınız yıl ile brüt maaşın çarpımı sonucunda bulunur.

Sorularınızı bekliyoruz
Her cumartesi bu köşede çalışma hayatıyla ilgili sorunlarınızı gündeme getiriyoruz. Sorularınızı bizesorun@sabah.com.tr ve faruk.erdem@sabah.com.tr adresine sine gönderebilirsiniz

HAFTA İÇİ HER GÜN SAAT 16.15'TE AHABER'DE BİZE SORUN PROGRAMI'NDA SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ…


kalan karakter 1000

nevzat nevzat

emekliye ayrılan bir memur 1/4 yük.okul mezunu emekliye ayrılan 1/4 şube müdürü de aynı maaşa sahip yani ek göstergeler kesinlikle farklı olması lazım. Genel olarak ek göstergeleri en kısa zamanda gözden geçirmeleri lazım. Ek göstergeler gözden geçirilirse emeklisi gelen arkadaşlar eminim emekli olurlar.Yeni gençlerimize kadro açarlar işsizlik azda olsa azalır. Selamlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 08.12.2014 11:30
mustafa mustafa

dediğiniz gibi biz yardımcı hizmetlerdeki memurlar hiç ek gösterge alamıyoruz işin kötü yanı ise hiç gündemede getirilmiyoruz lüt fen bizide görsün artık sayın yetkililerimiz saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.12.2014 12:39
mustafa mustafa

yhs leri görün artık bizde insanız saygılar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2014 15:58
mustafa mustafa

sayın yetkililerim 30 yıl yani en az 10bin gün pirimle emekli olup en çok 1350 emekli maaşı alan yardımcı hizmetler lütfen bizede verin ek göstergeyi 6500/7000 gün olan işci bizden çok alıyor arada 3500 gün farkı yani 10 yıl nerdeyse onlar almasın demiyorumyhs lerin suçu ne biz nasıl emekli olacağız ayıptır günahtır bizde insanız yıllardır şu memura 3600 bu memura bilmem kaç ek gösterge ee kardeşim bizim hiç yok ek göstergemiz sözleşmeli uzman erbaşlarda aldı bizi kimse hatırlamıyor ama odaya gelince çay yokmu şura temizmi sorarsınız gerçi b.r çok arkadaş başaka görevlerde amma kadro yine yhs lütfen düzelsin artık hatta kalsın yhs kadrosu kalkmalı bu ayıp artık saygılar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.11.2014 15:57
fvz fvz

iştekileri devlet verimli çalıştırmıyor. boşa akan akarsu gibi yenileri neyi değiştirecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.10.2014 23:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.