X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'de Türk balına boykot çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'de Türk balına boykot çağrısı

  • Giriş Tarihi: 28.11.2014 07:10 Güncelleme Tarihi: 28.11.2014 07:17
ABD'de Türk balına boykot çağrısı
ABD'de Türk balına boykot çağrısı

Türkiye’den ABD’ye bal ihracatı 3 yılda 10 kat artınca Amerikalı bal üreticileri isyan etti. ABD’li üreticiler, “Türkiye’den ülkemize yarı fiyatına bal geliyor." diyerek boykot çağrısı yaptı.

Türkiye'deki 'sahte bal' tartışmasının benzeri ABD'ye taşındı. Türkiye'nin ABD'ye bal ihracatı 3 yılda 10 kat artınca ABD'li bal üreticileri isyan bayrağı açtı. ABD'li üreticiler, "Türkiye Avrupa'ya sattığının yarı fiyatına ABD'ye bal satıyor. Bu bal Türk balı olamaz çünkü Türk balı kaliteli ve dolayısıyla fiyatı yüksek. ABD'ye Türkiye üzerinden gelen bal olsa olsa Çin balıdır" diye isyan ettiler. "Türkiye'den gelen bala şüpheyle yaklaşın, hatta tüketmeyin" diyerek de boykot çağrısı yaptılar.

FİYATI ŞÜPHE UYANDIRDI

True Source Honey (Gerçek Kaynak Bal) adlı sektör kuruluşu, son bir yılda ABD'nin Türkiye'den 2 milyon kilogram (2 bin ton) bal aldığını açıkladı. Kuruluş, bu miktarın 3 yıl önceki bal ithalatından 10 kat fazla olduğunu ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:
"Türkiye'den ABD'ye gelen balda esas şüphe uyandıran ise balın fiyatı oldu. Türkiye'den gelen balın kilogram fiyatı 2.5 dolar civarında. Oysa Türkiye'den Avrupa'ya ihraç edilen balın ise sadece yarım kilosu 2.13 dolar. Avrupa'da giden balın fiyatı, ABD'ye göre iki kat daha pahalı. AB'ye satış fiyatı, bal piyasasına daha uygun bir fiyat."

True Source Honey Başkanı Eric Wenger, "Türkiye'den gelen baldan şüphelendim, damping vergileri nedeniyle ABD'ye girişi imkansız olan Çin balı, Türkiye üzerinden kendisine yeni bir rota buldu" dedi. Wenger, şunları söyledi:

ÇİN BALINA YENİ ROTA

"ABD'li bal üreticileri 10 yıl önce, 'Çin'den ucuz bal geliyor' diye şikayet ettiler. Konuyu araştıran ABD kurumları Çin'in damping yaptığını tespit etti. Bunun üzerine Çin'den gelen bala damping vergisi kondu. Yüksek vergiler konulunca Çin'den gelen balın önü kesildi. Çin'den ABD'ye bal ithal etmek imkansız hale geldi."

'İSPAT EDEMEM AMA...'

Çin balının bir süre sonra başka Asya ülkeleri üzerinden ABD'ye gelmeye başladığını belirten Wenger, şöyle konuştu:
"Çin balı kılık değiştirerek başta Malezya olmak üzere çeşitli Asya ülkeleri üzerinden ABD'ye girmeye başladı. Sonunda bu da saptandı ve çok sayıda Çinli ve Alman bal tüccarına yüklü cezalar kesildi. Böylece bu yolun da önü kesildi. İspat edemem ama bana göre şimdi de Çin balı Türkiye üstünden yeni bir rota buldu. ABD'ye gelen ithal baldaki acayip fiyat başka türlü açıklanamaz."

'ANALİZLE TESPİT YAPALIM'

Daha önceki araştırmalarda polen analizi ile balın nereye ait olduğunun tespit edildiğini belirten Wenger, "Bu ballara da analiz yapıldığında, içinde Çin'de yetişen çiçekler çıkarsa balın Çin'den geldiği anlaşılır. Ancak bu analiz henüz yapılmadı. Analiz yapılana kadar ithalatçı ve perakendecilere Türk balına karşı şüphe duyun ve hatta uzak durun çağrısı yapıyorum."

ABD TÜKETİMİNİN YÜZDE 1'İ KADAR

ABD'nin Türkiye'den yaptığı bal ithalatının 3 yılda 10 kat artmasına karşın, Türkiye'den yapılan bal ithalatının, ABD'nin toplam tüketiminin ancak yüzde 1'i seviyesinde olduğu ifade ediliyor. ABD'nin bal ithalatında ithal ettiği ülkeler arasında Arjantin, Vietnam, Hindistan, Kanada ve Brezilya ilk sıralarda yer alıyor.

'ÇİN'DEN BAL İTHALATI YASAK'

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye'ye yasal yollarda Çin'den bal ithal edilmediğini belirterek, "Çin'den bal ithalatı 5 yıldan beri yapılmıyor. Ancak Kaçak yollarla gelebilir" dedi. Yılmaz, şunları söyledi:

"ABD'ye Çin malı bal gönderilmesi konusu 2013'te Ukrayna'da gündeme gelmişti. ABD'liler Türkiye'ye gelmişlerdi. O zaman kendilerine de söyledim. Eğer düşük kalite ya da sahte bal varsa bu glikozdur, glikozu da dünyaya satan ABD... Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Tarım Bakanlığı Çin'den bal ithalatını yasakladı. Bal ithalatı Tarım Bakanlığı'nın vereceği kontrol belgesine bağlı.

Bu belge de 5 yıldan beri verilmedi."

Kaynak: Milliyet

kalan karakter 1000

yucel yucel

malesef turkıyedekı uretıcıde zor durumda kalıyor gercek balı fıyatı 50 den aşaği olmamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.11.2014 13:40
YÜKSEL YÜKSEL

abd 5 tl türkiye ye 25-30 tl ye satılıyor bu millete yazık değil mi ülkende 10 tl ye sat satışlara zaten yetişemezsin bunun vatana milllete ihanetten başka bir açıklaması olamaz devletin zaten gıdadan ölsen de sesi çıkmıyor ülkende oon katı pahalı satıyorsun yazıktır günahtır haramdır bu kazanç

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 11:04
ibilgili ibilgili

analiz yapılmadıysa çin balı diye niye türk balına iftira atıyorsun dingil.. zaten siz çinden direk alıyorsunuz . burada türk düşmanlığı var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 09:59
YÜKSEL YÜKSEL

asıl türk düşmanlığı abd ye 5 tl ye bal satanlar yapıyor kendi ülkesine 11-12 katı fiyata satarak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 11:05
mehmet mehmet

o şeytanı siz uyandırdınız şimdi ne bağırıyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 09:29
SELAMİ SELAMİ

SAHTE BAL SAHTE DOMATES SAHTE MUZ SAHTE SİGARA SAHTE AYAKKABI SAHTE EŞOFMAN BUNLARA DUR DİYENDE YOK MAALESEF

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 08:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.