X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Asgari ücret alandan vergi alınmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

alandan alınmayacak

  • Giriş Tarihi: 4.12.2014 13:09
Asgari ücret alandan vergi alınmayacak
Asgari ücret alandan vergi alınmayacak

ten sıfır alınmasını öngören yasa tek maddelik bir düzenleme ile yeniden gündemde. 3 çocuğu olan asgari ücretliden vergi alınmayacak.

Üç çocuğu bulunan ve eşi çalışmayan lilere sıfır uygulanmasını öngören Gelir Vergisi Yasa Tasarısı gecikince, başka bir yasanın içine tek maddelik düzenleme konularak uygulama öne çekilecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında dün ilk toplantısını yaptı. Türk-İş'in asgari ücretten vergi alınmaması talebini değerlendiren Bakan Çelik, geçen yıl TBMM'ye sunulan yasa tasarısında yer alan 3 çocuktan alınan gelir vergisinin kaldırılmasıyla ilgili düzenlemenin yürürlüğe giremediğine işaret etti.

YASALARDAN BİRİNE İLAVE EDİLECEK

Çelik, "Bugün, Maliye yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, Meclis'te çıkacak yasalardan birine ilave edilmesi konusunda değerlendirmemiz, şu anda sürüyor. Umarım, bu konuda da neticeyi alırız" dedi. Çelik, işgücü piyasasında oluşan cari ücret seviyesine devlet tarafından müdahale edilmesini sağlayan yegâne aracın asgari ücret olduğunu vurgulayarak, işverenlerin daha yüksek ücret belirleyebileceğine dikkat çekti.

"SİHİRLİ FORMÜLÜ PAYLAŞSINLAR"

İşçi Heyeti Başkanı Türkİş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, çalışanların üçte ikisinin asgari ücret düzeyinde çalıştığını söyledi. Irgat, "Net asgari ücret halen günde 29 lira 79 kuruş düzeyindedir. Bu rakamın 1-2 lira artırılmasıyla çalışanların geçim koşulları düzelmez. Ülkeyi yönetenler ve işverenler, bunun sihirli formülünü asgari ücretli işçilerle ve kamuoyuyla paylaşmalıdır" diye konuştu. İşveren Heyeti Başkanı Metin Demir ise ülkede asgari ücretle çalışıyor görünen ve toplu iş sözleşmesinden yararlanan bir işçinin 2014'ün ikinci yarısında işyerine aylık maliyetinin ortalama 2 bin 423 lira olduğunu savundu.

İŞÇİNİN DÜŞÜNME SÜRESİ 2 YILA ÇIKACAK

Çelik, özelleştirilen kurumlarda çalışanların aynı işyerinde çalışmaya devam etme ya da kamuda 4/C statüsünde çalışmayı tercih etme süresinin 6 aydan 2 yıla çıkarılacağını söyledi. Çelik, bu konudaki Bakanlar Kurulu kararının Başbakanlık'a gönderildiğini ifade etti.

120 ENGELLİ GİRİŞİMCİYE 36 BİN LİRA HİBE VERİLECEK

Bakanlık olarak engellilerin mesleki eğitimi için 10 yılda yaklaşık 120 milyon lira kaynak aktarıldığını belirten Çelik, 25 bin engelliyi meslek sahibi yaptıklarını söyledi. Çelik, engelli çalıştırma yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere uygulanan cezalardan 59 milyon lira kaynak biriktiğini, bu kaynaktan, kendi işini kurmak isteyen, ilk etapta 120 engelliye 36 bin lira hibe vereceklerini belirtti. Çelik, üç aylık periyotlarla bunların sayısını artıracaklarını kaydetti.

Kaynak: Ensonhaber

kalan karakter 1000

ben varya ben varya

alooo asgari ucret denilen illeti kurgulayan zihniyet toplantı yapıyoruz diye harcadığınız zaman elektirik yeme içme masrafların verseniz yıl boyu verdiğiniz zamdan 1 ayda zam vermek için harcadıklarınız daha fazla 4 kişilik kucuk bir aie nin geçimi için verdiğinizin 3 katını verecem size 1 ay geçinin ben omur boyu devlete karın tokluğuna çalışmasam namerdim ama siz bundan bile anlamsınız varsa ilahi adalet teceli etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 29.12.2014 17:57
EMRE EMRE

NE OLACAK BU ULKENIN HALI...

BIR TARAFTAN PARASINI HARCAYACAK YER BULAMAYANLAR. BIRTARAFDANDA COCUGUM BENDEN BIRSEY ISTERMI ACABA DIYE YARI AC YASAYANLAR. ALLAH SABIR VERSIN HEPIMIZE

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır1
cevapla 19.12.2014 10:44
ismail ismail

969 tl alıyorum 3 çocuk babasıyım allahtan korkun

Aynı Görüşte misiniz?
evet54
hayır1
cevapla 15.12.2014 12:05
askari ücretle çalışan askari ücretle çalışan

bize allah acısın

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır1
cevapla 10.12.2014 16:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.