X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan anneye ayda bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan anneye ayda bin lira

  • Giriş Tarihi: 5.12.2014
Çalışan anneye ayda bin lira
Çalışan anneye ayda bin lira

Doğumdan sonra işe dönen annelere müjde. Çocukları 3 yaşına gelene kadar, ayda bin lira bakıcı yardımı yapılacak. Sistemden 0-2 yaş arasında çocuğu olan tüm çalışan anneler yararlanabilecek

Hükümet, 3 çocuğu özendirmek için yeni düzenlemeler yaparken, önemli bir adım daha atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda yaşama geçireceği '5 bin anneye 5 bin bakıcı' projesinin ayrıntıları netleşti. 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

BAŞKAN AÇIKLADI
SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan
, çocukları 36'ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, "Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir" şeklinde konuştu.

YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILDI
Maliye'nin ardından SGK da, yapılandırma süresini uzattı. Yapılandırma kapsamında gelen yoğun başvurular dikkate alınarak prim alacakları için süre 1 Şubat 2015'e uzatıldı. Yapılandırma başvuruları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde sıkıntı yaşanırken; SGK, Türkiye'nin en büyük veri merkezi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Böylece, günde 1.5 milyon işlemin yürütüldüğü MEDULA sisteminde zaman zaman yaşanan sorunlar da son bulacak.

ANNELER EVDEN ÇIKACAK
TÜİK verilerine göre, 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27.1 düzeyinde bulunuyor. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 20 bin kadının yüzde 59'u, ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almıyor. İş ve aile yaşamı uyumlaştırma programları hayata geçirilmeye devam edecek. Kadınların işgücüne katılımının bu yıla göre 1.3 puan artarak yüzde 32.7'ye çıkması bekleniyor.

KAYNAK: TAKVİM

kalan karakter 1000

misafir misafir

seçime kadar atanmış baş bakan saçmalasın bakalım.verecekse adaletli dağıtsın.akademisyeni ayır kadını ayır paralı askerlik mi olur?askeri ücretli ne yapsın?emekliyi ayır yarısına zam verme'özürlüden üç kuruş kirada dükkanı var diye vergi al artık çalışa mayo o kişi niye vergi alı yon?adalet kalkınma partisi diye oy veri yordum yakınlarımla biz artık oy yok.sade çalışan kadınlar akademisyenler versin oyu.onlarında çoğu gene vermez merak e diyom yüzde kaç alırsanız alın.hakkımı da helal etmem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.04.2015 01:51
İŞSİZ İŞSİZ

Bu tür uygulamalar işsizligi artırır zaten işsizlik sorunu olan ülkede evine bakamayan erkekler dahada işsiz kalacak bu uygulamayı çalışmayan ev hanımları için yapsalar zaten askeri ücretle çalışanlar çocugunu bakıcı elinede bırakmaz böylecede eşine cocuklarına gönül huzuruyla hizmet eden evladını güzel yetiştiren aileler toplumlar oluşur kendi çocuguna kendi bakar boşalan iş alanlarınada erkeler istihdam edilir en azından her aileye bir gelir kapısı açılır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.03.2015 12:04
DİĞERLERİ DİĞERLERİ

Bu sadece çalışan anneler için mi,ya bütün gününü ev işinde sabahtan akşama kadar çalışan canı çıkan anneler ne olacak,çalışan zaten alıyor,maksat başka ise bilemem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 26.03.2015 12:32
mine mine

arkadaşlar alo 170 arayıp bilgi alabilirsiniz.3 il pilot il seçilmiş izmir -antaLYA diğerini hatırlamıyorum.nisanda uygulama koşulları belli olacakmış o zaman tekrar aramakta fayda var

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.03.2015 11:27
cemile cemile

çok memnun kalırım böyle bir uygulama olursa.başkası bakacağına yakınında para kazanması güzel bi duygu.inşallah yürürlüğe girer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 07.02.2015 16:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.