X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşsizlik maaşı ve süresi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ve süresi artıyor

  • Giriş Tarihi: 16.12.2014 11:07 Güncelleme Tarihi: 16.12.2014 16:09
İşsizlik maaşı ve süresi artıyor
İşsizlik maaşı ve süresi artıyor

Bakan , işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve sürelerinin artırılması için çalışma başlatılacağını açıkladı.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanma koşulları Meclis gündemine taşınırken; soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlik ödeneği miktarının işsizlerin asgari geçimlerini sağlayacak düzeyde olması gerektiğini söyledi.

Çelik, "İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarında yapılabilecek değişikliklere yönelik etki analizi çalışması yapılacak. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve sürelerinin artırılması yönünde mevzuat çalışması yapılması planlıyor" dedi.

İşsizlik maaşı ile ilgili düzenleme

Hükümetten müjdesi geldi: İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için eğitim ve yaş grubuna göre artırılacak. Koşullar esnetilecek, maaş alma süresi uzayacak...

Takvim'de yer alan habere göre, hükümet işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve süresinin uzatılması için ilk adımı atıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , işsizlik maaşının uzun süreli işsizler için eğitim, yaş grubuna göre artırılacağı müjdesini verdi. Çelik, mevcut işsizlik ödeneği şartlarını sağlamasına karşın, işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayanların tespit edileceğini belirterek, "İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi, sürenin uzatılması planlanıyor" dedi.

GEÇİMİ SAĞLAMALI

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanma koşulları Meclis gündemine taşınırken; soruları yanıtlayan Bakan Çelik, işsizlik ödeneği miktarının işsizlerin asgari geçimlerini sağlayacak düzeyde olması gerektiğini söyledi. Çelik, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesinin Kalkınma Planı'nda da yer aldığını anımsatarak, "İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarında yapılabilecek değişikliklere yönelik etki analizi çalışması yapılacak. Yapılan çalışmalar ışığında işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılması yönünde mevzuat çalışması yapılması planlıyor" dedi.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Bu konuda işveren ve işçilerin bilinçlendirileceğini ifade eden Çelik, "İşsizlik sigortası hak kazanma miktarı, süresi, uzun süreli işsizler ile yüksek işsizlik riskiyle karşı karşıya olan özel politika gerektiren gruplar dikkate alınarak belirlenecek. Ulusal wİstihdam Stratejisi Eylem Planı'nda da yer alıyor. İşsizlik ödeneğinin etkinliğinin artırılması için çalışmamız sürüyor" tespitini yaptı.

80 MİLYARA DAYANDI


İşsizlik Sigortası Fonu'nun 79.1 milyar liraya ulaştığını açıklayan Bakan Faruk Çelik, 2002'den bugüne kadar Fon'dan yaklaşık 3.6 milyon kişiye 8 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti. Fon'un büyüklüğünün gelecek yılın sonunda 92.5 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Yapılan hesaplamalara göre; 3 milyon kişi İşsizlik Fonu'ndan yararlanamıyor.

kalan karakter 1000

fvz fvz

o fondaki paranın tamamına yakını orta ve uzun vadede işsizlere gerek işsizlere meslek edindirme ve maaş olarak gerekse yapısal nedenlerle işsiz kalanlara kurs edindirme olarak degerlendirilmeli. bir taraf inliyor orada para birikiyor. akıl mantık almıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 16.12.2014 20:12
ATIF ATIF

BAKANIM BİDE ERKEN EMEKLİLİK YAŞINI ÇÖZSEN 25 İŞ YILI TAMAM 8500 GÜN TAMAM YAŞ 43 ARTIK EMEKLİ ETSEN BİZLERİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet62
hayır17
cevapla 16.12.2014 12:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.