X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte Türk ve Rus zenginler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte Türk ve Rus zenginler

  • Giriş Tarihi: 24.12.2014
İşte Türk ve Rus zenginler
İşte Türk ve Rus zenginler

Rus zenginler ülkelerine yapılan finansal saldırıya karşı elini taşın altına koyarken, Türk zenginler ise benzer durumlarda kaosu fırsata çeviriyor

PARAYI SEVEN ZENGİN

Burası Türkiye

Rus zenginler ülkelerini içinde bulunduğu finansal saldırılardan çıkarmak için çabalarken, Türkiye'de ise para sahipleri ekonomik kaosları fırsata çeviriyor. Hatırlanacağı üzere 2001'de ülke Cumhuriyet tarihinin en ağır krizini yaşarken, dolar eski parayla 1 milyon oldu, gecelik faiz yüzde 6.200'e çıktı, borsa çöktü. İşadamlarının sahibi olduğu bankalar, yabancılarla birlikte Merkez Bankası'nı talan etti. Aralarında Koçbank, Yapı Kredi, Dışbank ve Garanti'nin de olduğu bankaların döviz alımı 5 milyar dolara çıktı. 2008'deki küresel krizde de Türk işadamları adeta ekonomide hükümetle psikolojik savaşa girdi. Dolar yüzde 40 yükseltildi, borsa yüzde 50 düştü. Devler hemen çalışanlarını işten atmaya başladı. Gelelim Gezi Olayları ve 17-25 Aralık'taki operasyonların olduğu döneme... Bu süreçte de Londra'dan döviz piyasasına operasyon çeken bankalara yerliler çanak tuttu. 3 Haziran'da borsa son 10 yılın en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Endeksteki yüzde 10.5'lik çöküşün fitilini de 'açığa satışlar' tetikledi. Borsada endeksi en fazla etkileyen hisse olan Garanti Bankası o gün yüzde 13.2 düşerken, Garanti'deki işlemlerin beşte birinden fazlası açığa yapıldı. İş Bankası C hisselerinde de işlemlerin yaklaşık dörtte birini açığa satışlar oluşturdu. O dönemde dövizde yaşanan hareket de ilginç sonuçları gözler önüne serdi. Faizdeki yükselişle birlikte Türkiye, bankadaki parası 500 bin liranın üstünde olan kişilerin sayısı 10 bin kişi arttı. Bankalardaki döviz hesapları da 135 milyardan 151 milyar dolara çıktı. 17-25 Aralık'tan seçime kadar geçen zamanda da 17 milyar dolar alındı.

VATANSEVER ZENGİN

Burası Rusya

ABD ve AB'nin yaptırım uyguladığı Rusya tarihinin en büyük finansal saldırılarından birini yaşarken kamu ve özel sektör adeta seferberlik ilan etti. Merkez Bankası 80 milyar doları satmaya hazır hale getirirken, Maliye Bakanlığı da elindeki dövizi piyasaya sunacağını söyledi. Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkenin milli parası rubleye destek isteyince Rus oligarklar devreye girdi.

1 MİLYAR DOLAR SATIYORLAR
Ülkenin zengin işadamları vatanseverlik gösterip kesenin ağzını açtı. Her gün 1 milyar dolar satma sözü verdi. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev de en büyük ihracatçıları, rubleye istikrar kazandırmaya katkı sağlamaları için sahip oldukları döviz gelirlerinin bir bölümünü satmak zorunda bırakacak düzenlemeyi imzaladı. Kommersant gazetesinde yer alan haberde, şirketlerin gelecek iki ayda piyasaya toplamda 1 milyar dolar döviz sağlayabilecekleri ifade edildi.

İHRACATÇILAR DA DEVREDE
Rusya Merkez Bankası da ihracatçılarla döviz piyasasında istikrarın korunması amaçlı görüşmeler yapacağını açıkladı. Ekonomik istikrarı korumak için devletin ve özel sektörün el ele verip aldığı önlemlerle 1 dolar 80 rubleden 55 seviyesine geriledi. Ülkenin zenginleri ellerindeki dolarları satmaya çalışırken, Moskova Borsası'nı canlandırmak için de hisse alıyor. Oligarkların borsaya yaptıkları destek sayesinde endeks son bir haftada yüzde 26 yükseldi.

kalan karakter 1000

hürü hürü

ismim hürümelek türkoglu benim bir anem var herkesin oldugu gibi ama annem 90 san yaşında sizin bankanız garantiden ev kredisi baş vurusu yaptım kredime onay cıktı bu evi sırf 90 san yaşındaki annem icin istedim evim sobalı ve annem üşüyor kreimi ala bilmek icin eksper yönlendirdiler ve ben tabiri dogruysa köpeklergibi yalvardım annemi son zamanlarında daha rahat ettirmekti amacım ama sayın eksper komik bir meyla verdi ve benim bütün hayalerimi yıktı artı 650 lirada eksper parası ödücem neden annem icin cabladıgımı kimseler görmez sizlerin anneniz yokmu krediyi ben ödücem belki cok sıkıntı cekecegim ama annemicin degmezmi benim hic peşinatım yoktu güvendigim sizin bankanıza kredilerimi de düzenli ödeyen bir insanım herşeye ramen bana kredin onaylandı sadece imzan lazım dediler ama sorada ekser verdigi komik mevla ile ev deyil tuglasını alamasınız duayrlı bir allahın kulu yokmu cocuk denilecek yaştaki eksperlerin ev degerinden ne anlar kiseyi kücümsemiyorum amma bu gün yıkıldım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2015 23:02
muzafferincebaldir muzafferincebaldir

bizim zenginlerimizin ipleri kimin elinde oldugu böylece anlasimis oluyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.12.2014 08:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.