X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fındık, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fındık, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

  • Giriş Tarihi: 4.1.2015 18:47 Güncelleme Tarihi: 4.1.2015 21:00
Fındık, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Fındık, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini elinde bulunduran Türkiye'nin geçen yıl, 110 ülkeye ihracatından 2 milyar 314 milyon dolar döviz girdisi sağladığı belirtildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) ve Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, 1 Ocak ile 31 Aralık 2014 arasında Türkiye'nin 110 ülkeye 252 bin 528 ton iç fındık sattığını söyledi. Sevinç, 12 aylık dönemde ihraç edilen 252 bin 528 ton fındık karşılığında 2 milyar 314 milyon 253 bin dolar döviz girdisiyle son bir yılda rekora ulaşıldığını vurguladı.

Türkiye'nin dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını elinde bulundurduğunu belirten Sevinç, "Bir yıl içerisinde fındıkta elde edilen döviz girdisi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir rekordur. Bunda Türk fındık ihracatçısının büyük başarısı var" dedi.

Rakamların, Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi düşünüldüğünde sevindirici olduğuna dikkati çeken Sevinç, "Bizim açımızdan baktığımızda bu rakamlar son derece mutluluk verici. Burada önemli olan bir konu da hiçbir ithal girdisi olmadan, tamamen bu ülkenin yerli kaynakları, yerli katma değeri kullanılarak yapılmış bir ihracattır" diye konuştu.

"İHRACATIMIZA YETECEK KADAR FINDIK MEVCUTTUR"

Edip Sevinç, 2014 rakamlarının "fındıkta kaos ortamı oluşacağı" söylentilerinin de önüne geçtiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Sezon boyunca hep olumsuz söylemler yer aldı, tereddütler had safhadaydı. Türkiye ihraç edecek, sanayici de kullanacak fındık bulamayacak deniliyordu. Hatta fındıkta bir kaos ortamı olacağı söyleniyordu.

En başından itibaren Türkiye'de yeterli derecede fındık olduğunu, ihracatımızın da sorunsuz bir şekilde devam edeceğini söylemiştim. bugün herkes gerçeği görmüştür. Piyasa arz ve talep dengesine göre oluşmaktadır. İhracatçımıza yetecek kadar fındık mevcuttur. Serbest piyasa devam ettiği sürece bu böyle gidecektir." Sevinç, "Hükümetimizin bugüne kadar olan yaklaşımı ve aldığı kararlardan, serbest piyasa rejimini devam ettireceğine dair kuvvetli sinyaller alıyorum. Bu böyle devam ettiği sürece her şey normal seyrinde gidecektir" ifadesini kullandı.

Yeni yıldan beklentilerini de anlatan Sevinç, ndan yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolar döviz girdisi beklediklerini, bunun da yeni bir rekor olacağını vurguladı. Türkiye'de zirai don nedeniyle ürünün az olduğunu ve bunun da ihracat fiyatına yansıyacağını aktaran Sevinç, 2015 yılında miktar bazında azalma beklediklerini ancak döviz girdisinin yüz güldüreceğini sözlerine ekledi. Türkiye, 2013 yılında 105 ülkeye yaklaşık 275 bin ton iç fındık ihraç ederek, karşılığında 1 milyar 760 milyon dolar gelir elde etmişti.

kalan karakter 1000

gürcüler fındık işini sırtlar. gürcüler fındık işini sırtlar.

saçma. kapı komşumuz Gürcistan bu işi en profesyonel şekliyle yapmaya başladı fiyatları da neredeyse 5 lira daha uygun. yakında türkiyenin bu konudaki hükmü sona erecek. saçma sapan odalar borsalar bilmemneler kuracağınıza işe yatırım yaparak katkıda bulunsaydınız keşke. bu yazdıklarımı beş sene sonra okuyun ne anlatmak istediğimi anlayacaksınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.01.2015 18:39
isimsiz isimsiz

he he he çok güldüm başka fıkranız varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 05.01.2015 02:01
Habarin aslı öyle değil Habarin aslı öyle değil

Dünya fındık üratiminin %75 Türkiyede ama piyasaı italyan fındık işleyicisi olan fererro belirliyor hemde bir yıl önceden üreticiye senin fındığını seneye şu fiyata alırım diye imza attırarak.
Fisko birlik niye battı kim batmasına vesile oldu kimin cebi bu işten para doldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 04.01.2015 23:23
furkan soydan furkan soydan

dünya fındık borsası neden bizim elimizde değil. başka bir ülke neden fındık fiyatlarını belirler anlamış değilim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 04.01.2015 23:10
feyzi feyzi

Hani geçen yıl fındıkta rekolte düştüğü için fiyatlar yüksek diyorlardı. Ne oldu da fındık ihracında dünya rekoru kırdık anlamış değilim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.01.2015 22:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.