X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Büyükelçilikte oturup talimat beklemeyin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Büyükelçilikte oturup talimat beklemeyin'

  • Giriş Tarihi: 6.1.2015
'Büyükelçilikte oturup talimat beklemeyin'
'Büyükelçilikte oturup talimat beklemeyin'

Başbakan Davutoğlu, ticaret müşavirlerini bulundukları ülkede daha aktif çalışmaları konusunda uyardı. Davutoğlu, "Klasik memur zihniyetini bırakın. Büyükelçilikte oturup, Ankara'dan talimat beklemeyin" dedi

Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleştirilen 3'üncü Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda konuşan , "Büyükelçilik binasında oturup, 'acaba, Ankara'dan ne zaman telefon ve talimat gelir' diye beklemek, ticaret müşavirinin yapacağı iş değildir. Klasik memur mantığını değiştirmeniz lazım. Sizler, memur mantığının dışında hareket etmek zorundasınız" dedi. Davuoğlu müşavirlerden, görev yaptıkları ülkelerin nabzını tutarak bunları Ankara'ya aktarmalarını talep etti.

OFİSTE 5 SAAT GEÇİRMEYİN
Başbakan dinamik, aktif, bıkmadan, usanmadan, çalışmaya ayarlı ticaret müşavirleri görmek istediklerini belirtti. Davutoğlu, "Ofisinde oturan, 8 saatlik mesainin 5-7 saatini masa başında geçiren ticaret müşaviri, vazifesini tam anlamıyla yapmıyor demektir. Alanda, piyasalarda olacaksınız" diye konuştu.

AB'NİN PARÇASIYIZ

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nı (TTIP) da değerlendiren Davutoğlu, şöyle konuştu: "Her zeminde hem AB hem de ABD yetkililerine, Gümrük Birliği (GB) prensiplerine aykırı bir şekilde, Türkiye olmadan TTIP imzalanırsa GB üyeliğimizi tartışmaya açacağımızı vurguluyoruz." Türkiye'nin ekonomik olarak AB'nin bir parcası olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, "AB ile ilişkilerimizde yeni bir dinamizm bekliyoruz" dedi.

'HATTI İKTİSAT YOK SATHI İKTİSAT VAR'
Davutoğlu, ticaret müşavirlerine en çarpıcı mesajını ise, "Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır, satıh ise bütün dünyadır. Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır, satıh ise bütün dünyadır" sözleriyle dile getirdi. Öte yandan, Başbakan Davutoğlu, 2015'in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi bakanlarla Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu'nda yapılan kahvaltıda buluştu. Bazı bakanlar kahvaltıya eşleri ile katıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da eşi ve çocuğu ile kahvaltıda bulundu. Davutoğlu'nun kahvaltısı 1.5 saat sürdü ve basına kapalı gerçekleştirildi.

kalan karakter 1000

patriot patriot

Ticari Ateşeleri kimlerden atıyorlar buna bir bakmak lazım. Memur zihniyeti ile yetişmiş, kamunun hantal yapısına alışmış insanların birde torpilli olanlarından atayınca ortaya böyle bir durum çıkması kaçınılmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.01.2015 10:01
Seyit Seyit

Batı Afrika Ülkesi Gana ya gitmeden ticari ateşemize defalarca mail gönderdik, aradık ulaşamadık. 3 gün boyunca Accra da Fuardaydık kendileri teşrif bile etmedi. Ama Amerika ticari ateşesi gelip bir saatten fazla bizim ile görüşüp yardımcı olmaya çalıştı... Bence Başbakanımız çok önemli bir noktaya dokunmuş. sadece özel sektörün çabalarıyla 2023 hedeflerine varılamaz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.01.2015 08:38
r,karahan r,karahan

evet sayin hocam gurbeteki vatandaslarin cogu konsolosluk calisanlarinda sikayetci .azarlama zorluk cikarma vede cok tenbel calima hersey mevcut

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.01.2015 08:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.