X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Staj dönemi sigorta başlangıcı sayılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayılsın

  • Giriş Tarihi: 10.1.2015 11:59
Staj dönemi sigorta başlangıcı sayılsın
Staj dönemi sigorta başlangıcı sayılsın

Meslek lisesi ve çıraklık okulu öğrencilerinin stajlarının sigorta başlangıcı sayılmasını talep edenler TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruyor

Meslek lisesi ve çıraklık okulu öğrencilerinin stajlarının sigorta başlangıcı sayılmasını talep edenler TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruyur.

Yapılan başvurularda, her türlü meslek lisesi ve çıraklık okulu öğrencilerinin 1986 yılında çıkarılan 3308 sayılı yasa ile zorunlu staja tabi tutuldukları anımsatıldı.

Staj yaptıkları dönemde "sigortaların başladığının" söylendiği, sigorta numarası ve kartı verildiği belirtilen dilekçelerde, şunlar kaydedildi:

"Ancak yıllar sonra stajın sigorta başlangıcı sayılmadığını üzülerek öğrendik. Hem kademeli emeklilikten, hem de stajdan emekli tarihimiz maalesef uzadı. Aynı şekilde staj yapan avukat ve doktorların staj süreleri sigorta başlangıcı sayılmaktadır. Yine kadınlarda doğum borçlanması sigorta başlangıcı sayılmaktadır. 1987 yılında hükümetin geçici ve bir kereye mahsus böyle bir yasa çıkardığı da biliniyor. Fiili bir çalışmaya dayanmayan askerlik ve doğum borçlanılarak sigorta başlangıcı sayılırken bizlerin fiili çalışmaya dayanan staj sürelerinin sigorta başlangıcı sayılmaması adalete uygun değildir. Bizler o dönem okullarımız tarafından yatırılmayan emeklilik primlerimizi borçlanarak yatırıp, stajın sigorta başlangıcı sayılmasını talep ediyoruz. Bir kesime tanınan bir hakkın diğer bir kesime verilmemesi anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır."

kalan karakter 1000

Muhammet Muhammet

Bende aynı şekilde meslek lisesinde işçi olarak çalışıp almış olduğumuz numara üzerinden sigortalıyım ama girişim sayılmıyor sayılması kanaatindeyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 24.12.2015 15:59
murat murat

1998 staj yaparken numaramı aldım halende o numara uzerinden sigortam devam etmekte onumara veriliyorda emeklilik ve 3600 den neden tazminatımı alamıyorum her gelen garibanın başına binmektense birde başının uzerine çkarsın emeklilikten zaten umut yok bu şartlarda en azından 3600 den tazminatımızı alalım akp hukumeti yapsın bir kıyak bugunu yarınıda var

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 14.12.2015 20:54
aslı aslı

hatırlayamadığım ve belgesi elimde olmayan 1994_1995 yılı meslek lisesi mezunlarının staj sgorta numaralarını nereden teyit ettirebiliriz, diplomalarımız yeterli olurmu.
oyunuz alınmıştır, teşekkür ederiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 11.12.2015 15:27
dilek yılmaz dilek yılmaz

hatırlayamadığım ve belgesi elimde olmayan 1993_1994 yılı meslek lisesi mezunlarının staj sgorta numaralarını nereden teyit ettirebiliriz, diplomalarımız yeterli olurmu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.12.2015 01:20
serdar malgaz serdar malgaz

eşimin sıgorta baslangıcı 1998 stajla beraber, suan calıstığı ısyerınden 3600 gunu doldu kendı ısteğıyle ısten cıkıp tazmınat almak ıstıyoruz fakat boyle olunca malesef ıstedığımızı gerceklestıremıyoruz. buna hukumetten rıcam bıran önce adalet getırılmesını rıca edyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 09.12.2015 13:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.