X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AK Partili Mehmet Muş'tan faiz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AK Partili Mehmet Muş'tan faiz açıklaması

  • Giriş Tarihi: 17.1.2015 15:27 Güncelleme Tarihi: 17.1.2015 15:27
AK Partili Mehmet Muş'tan faiz açıklaması
AK Partili Mehmet Muş'tan faiz açıklaması

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş yapığı faiz açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a katıldığını belirtti.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Dr. Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genç İşadamları'na yaptığı konuşmada Merkez Bankası'nın faiz politikasını yönelik eleştirilerine katıldığını kaydetti.Mehmet Muş yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

Sayın Cumhurbaşkanımızın, faizlerin düşmesi gerektiği yönünde yaptığı açıklamaya katıldığımı belirtmek istiyorum. Bu açıklama, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşulları yansıtan ve buna göre ideal faiz seviyesine işaret eden çok yerinde bir açıklama olmuştur.

Bugünkü ekonomik tabloya bakacak olursak; faiz indirimleri için çok uygun bir ortamın oluştuğunu görebiliriz. Petrol fiyatlarının düşüşü ve geçmiş dönemin baz etkisi sebebiyle enflasyon beklentisinin önemli oranda düştüğü, Amerikan Merkez Bankasının olası faiz arttırımını öteleme ihtimalinin güçlendiği, büyüme ve yatırımların ivmelenmesinin gerektiği bir dönemde Merkez Bankasının faiz ısrarı, yersiz bir tutum olacaktır. Türkiye'nin daha çok yatırıma, üretime ve bununla birlikte istihdam artışına ihtiyacı var.

Bu bağlamda Merkez Bankasının yüksek faiz ile iç pazarı daraltmaması ve büyüme önünde engel olacak yüksek faiz uygulamasından vazgeçmesi gerekmektedir.


Faiz giderlerinin, firmaların önemli giderlerinden biri olduğu gerçeğinden hareketle, Türkiye'nin uluslararası ölçekte rekabet gücünün daha da arttırılması için maliyetlerin düşmesi ve faizlerin yatırımcıyı teşvik edecek seviyede olması elzemdir.

Merkez Bankasının önümüzdeki süreçte yapacağı ilk toplantıda Türkiye'nin çıkarlarını gözetecek bir Faiz indirimine gitmesi gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum.

kalan karakter 1000

hasan hasan

Faiz ekonominin baş belasıdır.Bankalar Türkiyede çok para kazanıyor.Bu faiz 77 milyon nüfusu birebir etkiliyor.Cumhurbaşkanımız boşuna kızmıyor.Keşke faizler 2 lere düşsün.Ozaman 2023 e gelmiş oluruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.01.2015 00:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.