X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arazisi olan dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Arazisi olan dikkat!

  • Giriş Tarihi: 20.1.2015 09:57 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 10:31
Arazisi olan dikkat!
Arazisi olan dikkat!

Devlet, imar planı değişikliğinde zarar edene ödeme yapacak.

İmar planı değişikliği nedeniyle arsa değeri artandan yüzde 100'e kadar vergi almaya hazırlanan devlet, zarar eden vatandaşın mağduriyetini de giderecek. Rant vergisinin ödemesi 10 yıla yayılacak.

Değer artış payı uygulamasını getirecek imar kanunu taslağına yönelik tartışmalar sürerken, düzenlemenin kamuoyuna yansımayan yönleri de ortaya çıkmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre imar değişikliklerinde arsasının değeri azalan vatandaşa, değer kaybı ödemesi yapılacak. Örneğin, arsasında bin metrekarelik yapılaşma hakkı olan vatandaşın bu hakkı 700 metrekareye düşerse, oluşacak 300 metrekarelik mağduriyet için belediyeler bu vatandaşa ya nakit olarak değer kaybı payı ödeyecek ya da muadili bir yerden arsa tahsisi yapacak.

YÜZDE 100'Ü BULACAK

Değer artış payında yüzde 40-60 ve yüzde 80-100 gibi alt ve üst limitler gündeme gelirken, bu limitlerin neye göre uygulanacağı da ortaya çıktı. Bin metrekarelik yapılaşma alanı olan arsada imar planı değişikliği ile 2 bin metrekarelik yapılaşma alanına ulaşıldıysa, bireysel başvuru yapan hak sahiplerinden alınacak vergi yüzde 100'ü bulabilecek. Bu vergi oranları, mahalle bazında ayrı ayrı belirlenecek. Bireysel başvuru yapan vatandaş, rant vergisini yüksek bulursa, talebini geri çekebilecek. Bireysel başvurulardan talep edilecek değer artış payı, belediye ve kişinin anlaşmasına bağlı olacak. Plan değişikliğini belediye yaptıysa, kişi mahkemeler yoluyla buna itiraz edebilecek.

VERGİ 10 YILDA ÖDENECEK

Vatandaş vergi ödemesini ayni ya da nakdi yapabilecek. Nakdi ödeme 10 yıla kadar vadelendirilebilecek. Ayni ödeme hisselendirme şeklinde olacak. Örneğin, yapılacak yapının belli bir metrekaresi kamunun olacak. Devlet, hissesini bir başkasına satabilecek. Rant vergisi, yatırıma dönük, kentsel dönüşüm çalışmalarında harcanacak. Şenlikler, eğlencelerde değerlendirilemeyecek

Kaynak: Habertürk

kalan karakter 1000

Mst Mst

... Bu emsal artışı mutlaka vergilendirilmelidir. Vergisi ise %100 e yakın olması haksız olur. Ancak emsal artışından elde edilen kazancın %50 ila %85 i mutlaka kamuda kalmalıdır. TAbii bu vergilendirme söz konusu emsalin inşaata dönüşüp satışının gerçekleştiği bir ortamda alınması daha adaletli olacaktır. Bu emsal artışı ile elde edilen gelirlerin karşılığıda o bölge için yatırım olarak mutlaka somut şekilde gösterilmelidir. Düşüncelerimizde hata olabilir. Diyeceğim odur ki bu tip vergiler çok iyi analiz edilerek konulmalıdır. Özellikle arsa emlak vergileri çok can yakıcı olduğu ortamda çok iyi düşünülerek ve tartışılarak konulması uygun olacaktır. Aksi şu an emlak vergi asfalt vergisi gibi adaletsizlere ve haksızlıklara yol açacaktır. Bu konular(Kanun yapma/Vergi Koyma) çok düşünlüp az yol alınacak şeylerdir. Saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.01.2015 11:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.