X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 19 milyon konuttan 3 milyonu sigortalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

19 milyon konuttan 3 milyonu sigortalı

  • Giriş Tarihi: 29.1.2015
19 milyon konuttan 3 milyonu sigortalı
19 milyon konuttan 3 milyonu sigortalı

Generali Sigorta Araştırma Merkezi'nin yaptığı Konut Hasar Araştırması, Türkiye'de yaklaşık 19 milyon konuttan sadece 3 milyonunun sigortalandığını gösteriyor. İstanbul ve Ankara ise konut sigortalılık oranının en fazla olduğu iller.

Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric, gelişmiş ülkelerdeki konut sigortalılık oranı ile karşılaştırıldığında Türkiye'deki sigortalılık oranının düşük kaldığını belirtti. Konutlarda sigortalılık oranının İstanbul ve Ankara'da daha yüksek olduğuna vurgu yapan Dobric, "Kırsal kesimde sigortalı konut sayısı yok denecek kadar az. Konut poliçelerinde hasar frekansının düşük, ancak hasar maliyetlerinin çok yüksek olması konut poliçesi yaptırmanın önemini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Generali Sigorta Araştırma Merkezi'nin Türkiye genelinde yaptığı hasar araştırması kişilerin konut poliçeleri kapsamında en çok kullandığı asistans hizmetleri arasında cam ve çilingir destek hizmetleri olduğunu gösteriyor. Yine İstanbul aldığı su tesisatı hizmetiyle Türkiye'de lider konumunda yer alıyor. Araştırmada Antalya ise en fazla cam asistans hizmeti alan il olarak dikkat çekiyor.

İSTANBUL'DA YANGINLAR EN ÇOK OCAK AYINDA GERÇEKLEŞİYOR
Türkiye 'de en sık görülen hasarlar sel ve su baskınından kaynaklanıyor. Özellikle İstanbul'da Alibeyköy ve Kağıthane'de sel ve su baskınından kaynaklanan hasarlar çok yüksek seviyede gerçekleşiyor. Yangın ve hırsızlık, konutlar açısından önemli risk nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle İstanbul'un Avcılar, Sefaköy, Yenibosna ve Bahçelievler'de hırsızlık hasarlarının diğer bölgelere nazaran daha yüksek düzeyde olduğu görülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre ağustos ayı sonunda 6 milyon konutun olduğu İstanbul'da karşılaşılan yangın hasarı sayısı 3 bin 522 adet. Aynı verilerden hareketle bu hasarların en çok ocak ayında ve saat 12.00-18.00 saatleri arasında meydana geldiği görülüyor. Bu yangınların çoğu kısmi hasar olarak gerçekleşiyor. İstanbul'da ev hasarlarına neden olan yangınlar yaygın olarak sigara ve elektrik kontağı olmak üzere iki sebepten kaynaklanıyor.

kalan karakter 1000

Hasan Hasan

Köylerdeki eski yapıları da konuttan sayarsan doğru. Köylerde çoğu yapı eski tip binalar. Üflesen uçacaklar. Çoğuda köyden kente göç nedeniyle boş ve bir kısmı da miras yoluyla intikali yapılamadığından (anlaşmazlık durumundan ) metruk durumdadır. Eski veya metruk durumda da olsa yıkım kararı alınıp yıkımı yapılmadığından tapu kayıtlarında bina olarak gözükmektedir. Bu tip binaların bina değeri 2.500-5000 TL olması sebebiyle hiç kimse de bu tip binalara DASK yaptırmaz. O tip binada yaşayanlarında zaten hayattan pek beklentileri yok. Olsa da yeni bina yapacak ekonomik gücü yok. Kredi çekse taksitlerini ödeyecek geliri yok. Tabii DASK'ta bundan ümitsiz. Vatandaş da böyle gelmiş böyle gidiyor düşüncesi içinde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.01.2015 06:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.