X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakanlık‘tan bu ürünleri almayın uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakanlık‘tan bu ürünleri almayın uyarısı!

  • Giriş Tarihi: 20.2.2015 15:37 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 18:01
Bakanlık‘tan bu ürünleri almayın uyarısı!
Bakanlık‘tan bu ürünleri almayın uyarısı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ocak ayı sonu itibarıyla gerçekleştirdiği 45 bin denetim sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi. Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, ocak ayı sonu itibarıyla gerçekleştirilen 45 bin denetim sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.

İŞTE O LİSTE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmaları kamuoyu ile paylaştı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde açıklandı. Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'nin kurulması, riske dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çalışmalar sonucunda 2015 yılı ocak ayı sonu itibarıyla yaklaşık 45 bin denetim gerçekleştirildi. Denetimler sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.

Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanarak, bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildi. İçeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünlerin de piyasadan toplatılması kararlaştırıldı. Söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. ıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tulum peyniri, kaymak, tereyağ, yoğurt, kuşbaşılı pide harcı, köfte, sucuk, bal, çikolata, enerji içeceği ve zeytinyağının aralarında bulunduğu ürünlerin üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.

kalan karakter 1000

genç genç

bence asıl yapılması gereken firmaya ürünlerini piyasaya sürmeden önce hbersiz denetim uygulayarak sahtekarlığın insanların dolabına girmden ortaya çıkarılmasıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.02.2015 23:33
kemalturan kemalturan

Bakanlığın yaptığı bu çalışmadan dolayı kutlarım. Önerim, halkın sağlığıyla oynayan, haksız kazanç elde eden bu firmalar yerel gazetelerde, bütün yayın organlarında defalarca halka duyurulmalı. Böylelikle yaptıkları yanlarına kar kalmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 20.02.2015 20:24
özbek özbek

Haberden anladığıma göre firmaların tamamına 13.000 lira ceza kesilmiş (mi)? eğer öyle ise bu işin önü alınmaz ama her bir ürün için 13.000 lira ceza kesilirse adamlarında iflahı da kesilmiş olur paraları öderlerse ne ala ama ödemezler ise hapse atılırlar , bir daha da böyle sahtekarlığa ve hırsızlığa kalkışmadan önce düşünür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 20.02.2015 19:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.