X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan'dan 'kıdem tazminatı' açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan'dan '' açıklaması!

  • Giriş Tarihi: 12.3.2015 16:43
Bakan'dan 'kıdem tazminatı' açıklaması!
Bakan'dan 'kıdem tazminatı' açıklaması!

Çalışma Bakanı Çelik, yla ilgili gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , canlı yayında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Çelik, yla ilgili gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

-Kıdem tazminatında bazı konuları netleştirelim. Siz sayın Başbakan'la yapılan toplantıdan sonra seçimden önce gibi bir ifade kullandınız ama takvimlere bakarsak sanki seçimden önce Meclis'te bir adım atılması zor gibi görünüyor.

Bir kere seçime gidiyor Türkiye ve bu konuların tartışılmasından rahatsız değiliz. Çalışanların karşı karşıya kaldıkları mağduriyetleri ortadan kaldırma ile ilgili bir düzenlemenin peşindeyiz. 1936'dan beri var olan kıdem tazminatı uygulaması çeşitli evreler geçirmiş. Netice itibariyle bir yıl çalışma kaydıyla bir brüt maaş kıdem tazminatı olan patronun cebinde işçi adına duruyor 15 sene. 15 sene sonra almaya hak kazanıyor. Biz bu sistemin sürdürülebilir olmadığını işçilerimizin kıdem tazminatını alamadığını, giriş ve çıkışlar yapılarak bir yıl dolmadığı için bu hakkın elde edilemediğini görüyoruz. Bizde diyoruz ki bırakalım bu eski sistemi ve fon sistemin geçelim. Her ay işçi nasıl maaşını alıyorsa kıdem tazminatı da kendi hesabına yatırılsın. Patronun geleceğini düşünerek değil tabi ki bir işçi işyerini düşünecek bu ayrı bir olay ama kıdem tazminatının patronun öz sermayesi olarak kullanılması ve 15 sene sonra işçinin kendisine döneceğini bilememesi işçinin önüne 15 yıl düşünce koyuyor. Biz de her ay tazminatı hesabına yatırılsın diyoruz. Problem biz şu anda kıdem tazminatını hak ettik bir sorunda yok bizim işletmemizde kamuda çalışıyoruz veya önemli işletmelere çalışıyoruz o zaman sistemde kalabilirsin sorun yok. Geçmek istiyorsan fon sistemin geçebilirsin. Burada bir hak kaybına dayalı bir çalışma yok. Yüzde 85 işçiler hak kaybıyla tazminat kaybıyla karşı karşıya. Bunu savunmak sendikaların görevi olamaz. Türkiye seçime gidiyor bu konuşları tartışmak faydalı. Ama bugünlerde meclisin gündemi zaten sıkışık. Ben çalışma bakanı olarak son aylarımız geçiriyoruz bakanlıkta. Çok önemli düzenlemelere imza attık kıdem tazminatının da bu dönemde çıkarsa ben vicdanen çok rahat olacağım.


-Ortada bir tasarı olmamasına rağmen bir yıla bir ay uygulamasının değişeceği daha az miktarda olacağı yönünde.

Böyle bir şey yok ki bir değerlendirme bir konuşmamı var böyle. Biz tam tersine bireysel emeklilikte hazinenin güzel bir uygulaması var acaba buradan bu katkı sunularak piyasalarda acaba bu konu işçinin aleyhine gelişen bu durumlar nasıl giderilir diye çok açık bakıyoruz. Bu konu hükümet işçi otururuz çok kısa sürede mutabakatla bu masadan kalkma imkanımız var. İşveren içinde 100 işçisi varsa 15 sene sonra karşısına ciddi bir meblağ geliyor. Herkesi rahatlatacak bir sistem bu.

kalan karakter 1000

fth fth

bu fon sistemi veya başka türlü bir sistem artık yapılmalı geç bile kalındı bu hak işçiye bırakılmalı emeklilik zamnını gelince hiçbir işveren vermeye yanaşmıyo her sene bir hesapta birikmeli işçi emeklilik hakkını kazandığında gedip parasını işverene muhtaç olmadan çekmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.07.2015 11:44
fvz fvz

kaç yıldır konu gündemde ama bir arpa yol alınamadı. ya bir şeyler yapmalı yada konuşmayı bırakmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.03.2015 20:36
Osman ERBAY Osman ERBAY

bir kere 15 sene muhabbeti yanlış. Kanunu açıkça incelediğimizde 15 yıl çalıştıktan sonra kıdem tazminatı alarak kendi isteği ile işten çıkan kişinin emeklilik yaşını beklemek için işten çıkmış olması lazım. Yani emekli oluncaya kadar başka işte çalışmaması lazım. Ama Yargıtay kendince bireylerin çalışma hakkı vs. gerekçelerle çalışabilir şeklinde bir karar vermiş. Yargıtay ın yanlış kararı nedeni ile çalışanlar tek işyerinde değil, örneğin 13 yıl başka başka işyerlerinde çalıştıktan sonra 2 yıl çalıştığı işyerinden kendi isteği ile ayrılırken kıdem tazminatı alabiliyor. Ama 15 yıl sigortalılık süresi olmayan çalışan 14 yıl tek bir işte çalışmış olsa dahi kendi isteği ile işten çıkarsa kıdem tazminatı hakkı yok. Yani kıdem tazminatı başlı başlına sorun. Tabi bu arada işverenin de haklı olduğu bir taraf var. personel 14 yıl başka yerlerde çalıştıktan sonra 1 yıl çalışıp kendi isteği ile kıdem tazminatı alıp çıkacağını baştan söylemiyor işverene. Yani deve misali doğru yeri yok...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 12.03.2015 18:56
muttalip muttalip

sen patronsun galiba

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.04.2015 18:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.