X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kanada devi Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kanada devi Türkiye'ye geliyor

  • Giriş Tarihi: 16.3.2015 15:13
Kanada devi Türkiye'ye geliyor
Kanada devi Türkiye'ye geliyor

Türkiye’yi üretim merkezi yapmayı planlayan , fabrika için yerel bir ortakla anlaşma imzaladı. Şirket, ihalesini alırsa Türkiye’yi üretim üssü yapmayı hedefliyor

Kanadalı tren ve uçak üreticisi , yaklaşık bir yıldır hazırlandığı 'nin 80 adetlik hızlı tren ihalesi için yerel ortağını seçti. Bombardier Demiryolu Araçları Bölümü Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu Bölgeleri Yüksek Hızlı Tren Satış Başkanı Furio Rossi, "Birçok firma ile görüştük en güçlü ortağı seçtik. Stratejik olarak ismini açıklayamıyoruz ama fabrika için 100 milyon eurodan fazla yatırım planladığımızı söyleyebilirim" dedi.

Bombardier Transportation, dünya çapında 100 binin üzerinde araçla 60'dan fazla ülkede hizmet veriyor. Toplamda 38 bin 500'den fazla çalışanıyla bölgesel çözümler üreten şirket, 2014'te 20.1 milyar dolarlık ciro açıkladı. 1986'dan bu yana Türkiye'de metro ve hafif raylı ulaşım sistemlerinde hizmet veren Bombardier, Türkiye'deki tüm raylı sistem ihalelerini yakından takip ediyor. Yüksek Hızlı Tren Satış Başkanı Furio Rossi,, şirket olarak şu anda Türkiye'de en fazla odaklandıkları konunun TCDD'nin 80 adetlik yüksek hızlı tren ihalesi olduğunu söyledi. Bombardier olarak TCDD'nin tüm taleplerini karşılayacaklarını vurgulayan Rossi, şöyle konuştu:

"ORTAĞIMIZI SEÇTİK,TÜRKİYE'DE ÜRETECEĞİZ"

"Yaklaşık bir yıldır bu ihaleye hazırlanıyoruz. Bunun için yüzde 50 yerlilik oranı isteniyor. Çok faza şirketle görüşmeler yaptık. Ama sadece bunlardan çok azının potansiyel olarak bizim ortaklık yapımıza uygun şirket olacağı ortaya çıktı. Önemli olan bir ortak seçmek değil. Bizim istediğimiz kalite seviyelerini tutturabilecek, finansal olarak bize yakın olabilecek bir şirket, bizim istediğimiz kalite seviyelerini tutturabilecek finansal anlamda bizim gücümüze yakın olabilecek bir şirket. Bunları kapsayan çok fazla firma bulamadık. Çalışacağımız ortağı seçtik ve anlaşma imzaladık. Ama stratejik olarak şu anda açıklamıyoruz. Kesin olarak şunu söyleyebilirim ki, çok kuvvetli bir ortak seçtik. Trenlerimizi bu güçlü ortağımızla Türkiye'de üreteceğiz. Arazimiz mevcut fabrika yatırım konusunda. Bombardier yatırım konusunda ne gerekiyorsa yapıyor."

Bir firma için üretimi bir ülkeden diğer bir ülkeye taşımanın kolay olmadığını vurgulayan Rossi, "Bunun için TCDD'nin bu işi daha önceden yapmış ve yine yapabilecek tecrübeli bir firmayı seçmesi gerekiyor. Bunu gerçek anlamda yapmış ve yapacak olan çok fazla firma yok. Tabii ki Bombardier bu konuda en tecrübeli firmalardan. Türkiye'de iş yapan ama sözünü tumamamış birçok üretici firma var. Bombardier her zaman verdiği sözleri tutmuş bir şirket" dedi.

TÜRK HALKININ İSTEĞİ ÖNEMLİ


Kaliteli bir hizmet ve ürün için iyi bir firmanın seçilmesi gerektiğini ve fiyat konusunda da daha esnek olunması gerektiğini belirten Rossi, "Türk halkının ne istediği bu noktada esas önemli olan. Eğer 'Mercedes' istiyorsanız hızlı trenleri ona göre alacaksınız. 'ye bakarsanız en üst düzeydeki uçaklara biniyorsunuz. THY'ye girdiğiniz zaman hem uçak kalitesi olsun hem servis kalitesi olsun harika bir ürünün içine giriyorsunuz. Aynı şeyi hızlı tren için de düşünebiliyor olmanız lazım. Kaliteli bir ürün almak istiyorsanız fiyatını ödersiniz ama eğer ucuz bir marka almak isterseniz karşılığında onunla ilgili kalite alırsınız" diye konuştu.

Kaliteli ürün maliyeti düşürüyor Kaliteli bir ürünün uzun vadede çok daha ekonomik olduğunu vurgulayan Rossi, "Tren satın alma maliyeti toplam işletme ve tren yaşam maliyetinin sadece 3'te 1'i. Kalitesi yüksek bir tren aldığınızda toplam maliyet açısından bakarsanız aslında daha ucuz oluyor. Çünkü asıl maliyeti işletme ve bakım oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Kaynak:Dünya

kalan karakter 1000

Johny Johny

Noldu soz ermeni soykirimini ilk kabul eden ulkelerden biri olan Canada'ya ambargo? Hani hic birsey alinmiyacakti?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.05.2015 03:59
mmehmet erkan dalkilic mmehmet erkan dalkilic

ne oldu 1958 yilinda westinghaus firmasi Ankara istanbul hatti icin ihaleyi aldi ve bir kac direk dikerek üc besmakas salterleri montajindan sonra ciflikten sonrasi olmadi alin alin da
kanadalilarada yedirin onlarda bir iki direk bir iki makas salteri dann ver elini kanada

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 08.05.2015 16:46
IYI IYI

ne zamanki milli savunma sanayimizi kurarız o zaman marka bir ülke oluruz ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 29.04.2015 09:39
t4532 t4532

Kendi yapsın diye düşünen herhese!!! Yapabilse, kapasitesi yetse hem kendine yapar hemde 7 milyarlık Dünya pazarında satış için rekabet ederdi. Cumhuriyet tüm tarihi boyunca 7'den 70'e siyaset kavgasıyla boğazlandığı için artık yüksek teknoloji ötesi sci-fi bulutlarındaki ileri ülkelerle baş edebilmesi bu gök kubbe altında tüm doğal kurallar içinde olanaksız. Böyle bir konu zaten yok ülkede, gündeme gelmesinin esamesi bile yok. Şimdiye dek olduğu gibi budan sonrada krizden krize, kavgadan kavgaya sürüklenilmesi kaçınılmaz. Sci-fi halkın varlığı bile yok. Ama yanlız değil bu konuda, eşdaş milli gelirlerdekiler çoğunlukta. 200 yıldır W.A.S.P ve Yahudi halkları atla beraber Üsküdar ötesinde!!! Üzülnülmesin, mendille gözlerinizi silin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 10.04.2015 18:49
Kartal Kartal

İşi Aselsan'a verin!Ne yapacaksa,en milli şekilde yapar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır5
cevapla 06.04.2015 02:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.