X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan anneye bakıcı parası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan ye parası

  • Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:04
Çalışan anneye bakıcı parası
Çalışan anneye bakıcı parası

Çalışan kadınların çocuk bakımı için istihdamdan çekilmesini önlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Evde Çocuk Bakımı” projesini hayata geçirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadın çalışanlara verilen ücretlerin düşüklüğü ve çocuk bakım imkanlarının kısıtlılığı nedeniyle olan kadının ve anne adaylarının iş hayatından çekilmesini önlemek amacıyla "Evde Çocuk Bakımı" projesini hayata geçirdi. Projenin pilot il seçilen Bursa, İzmir ve Antalya'da Nisan ayında başlayacağı bildirildi. "Evde Çocuk Bakımı" projesi kapsamında çocuk larına 300 euro hibe desteği verileceği kaydedildi.

ÜÇ BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürü Selim Erol, SGK hizmet binasında düzenlenen toplantıda projede Antalya'dan bin 500 anne ve bin 500 bakıcı olmak üzere 3 bin kişinin istihdam edileceğini belirtti. İstihdamda aylık 300 euro hibe desteği vereceklerini belirten Erol, "Evde çocuk bakım hizmetleri yoluyla kayıtlı istihdamın desteklenmesi operasyonu kapsamında aylık yaklaşık 300 euro tutarında bir hibe desteği sağlanacaktır. Çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca (MEB, İŞKUR) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği 390 euro olacaktır. 24 aylıktan küçük çocuğu olan kadınların başvuru yapabileceği proje kapsamında çocuklar 36'ncı ayını doldurana kadar hibe desteği sağlanacaktır. Antalya, İzmir ve Bursa illerinde uygulanacak olan operasyon kapsamında ilimizde bin 500 anne ve bin 500 bakıcı olmak üzere 2 bin kadının istihdamı hibe yardımı ile desteklenecek olup, üç pilot ilde istihdamı desteklenecek kadın sayısı 5 bin anne ve 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplamda 10 bin düzeyindedir" dedi.

38 MİLYON EURO MALİ DESTEK

Projenin Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini ifade eden Erol, proje kapsamında 38 milyon euronun mali destek olarak annelere sağlanacağını belirterek, "Operasyon bütçesi, Avrupa Birliği ve SGK tarafından karşılanacaktır. Operasyon kapsamında toplam bütçenin yaklaşık 38 milyon eurosunun annelere mali destek olarak hibe edilmesi planlanmaktadır. Bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının arttırılması ve çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi amaçlanmaktadır" diye konuştu.

YARARLANMA ŞARTLARI

Projeden yararlanacak kişilerin taşıması gereken şartları da sıralayan İl Müdürü Selim Erol, anne ve bakıcının aynı illerde ikamet etmesinin ve anne ile bakıcının Türk vatandaşı olması gerektiğini söyledi. Adayların taşıması gereken diğer şartlar ise şu şekilde açıklandı:

"Annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak sigortalı çalışıyor olması. Başvuru anında annenin 24 aylık veya daha küçük yaşta çocuğunun olması. Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar (01.01.2015 - 30.06.2015 arası 2.403,00 TL, 01.07.2015 - 31.12.2015 arası 2.547,00 TL) brüt gelir sahibi olması. Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmaması. Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması. Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması"

Antalya'da bin 500 asil, bin 500 yedek olmak üzere 3 bin kişilik bir liste oluşturulacak. Başvurular ise www.sgk.gov.tr ya da www.antalyasgk.gov.tr internet siteleri üzerinden yapılabilecek.

kalan karakter 1000

magdur vatandaş magdur vatandaş

zaten hiç kimsenin para mara aldığı yok çocuklara bedava bakıyoruz para yatsın diye bekliyoruz. 4 ay oldu hala yatcak. takipte ediyoruz herşey tamam para yok . bırakacam zaten .. hiç heveslenmeyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.10.2015 22:24
4 çocuk annesi istanbul 4 çocuk annesi istanbul

çok saçma olurmu öyle neden il ayrılıyor.Bizlerin hakkı yeniyor bu paralar sanki kimin cebinden çıkıyor.çalışanların.ona göre genelde yapılması lazım.pilotu neymiş sanki denenipte ne olacak okulmu bu yahu.gülerimmmmmmmm

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 30.06.2015 09:04
duygu duygu

nasil bir zihniyet !!! anneligin, bakiciligin pilot ilimi olurmus sanki egitim sistemi deniyorlar yapacaksaniz adilane birsekilde yapin 3 bin 5 bin kisiye ayrimi insanlarin gozune soka soka yapmayin doguya tayini tesvik ederken simdi bursa izmir antalya mi tesvikediliyor vanda sirnakta karsta urfada... gorev yapanin sucu ne

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 26.06.2015 09:09
Kaan Kaan

Sadece bu uygulamanın 3 şehirde yapılması kadar saçmalık yok diğer illerde yasayan annelerin hakkı yok mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 25.06.2015 09:23
bursa bursa

part time çalışanlar bu haklardan yararlanabiliyor mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.06.2015 21:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.