X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 400 bin kişinin borcuna af geliyor! İşte şartı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

400 bin kişinin borcuna af geliyor! İşte şartı...

  • Giriş Tarihi: 3.4.2015 09:51 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 10:14
400 bin kişinin borcuna af geliyor! İşte şartı...
400 bin kişinin borcuna af geliyor! İşte şartı...

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Yasa tasarısı milyarlarca liraya ulaşan cezayla karşı karşıya bulunan 400 bin dolayında işverene nefes aldıracak.

İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırmayan işverenlere koşullu af geliyor. Altı ay içerisinde işyeri hekimi, işgüvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırma yükümlülüğünü yerine getiren işverenlere kesilen her biri için en az 200 bin liradan başlayan cezalar affedilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda Meclis tatile girmeden yasalaştırılması öngörülen İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Yasa tasarısı milyarlarca liraya ulaşan cezayla karşı karşıya bulunan 400 bin dolayında işverene nefes aldıracak.

6 AY VERİLİYOR

2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'na göre, 50'den fazla işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin 1 Ocak 2013'ten; 50'den az işçi çalıştıran işyerlerinin de 1 Ocak 2014'den itibaren işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Yükümlülüğe uymayan işverenler, iş güvenliği ve işyeri hekimi için 2014 yılında kişi başına her ay 5 bin 600 lira, hemşire için de 2 bin 800 lira ceza ile karşı karşıya kaldı. Bu işverenlerin 2014 yılı için aylık 14 bin lira üzerinden yıllık 168 bin lira ceza ödemeleri gerekiyor. Her yıl artan cezalar, 2015'in ilk üç ayı itibarıyla 214 bin liraya ulaştı. Meclis'teki tasarının yasalaştığında işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğünü 6 ay içinde yerine getiren işverenler eski cezalardan kurtulacaklar.

ÜRETİM BASKISI YAPANA HAPİS

Kamudaki çok tehlikeli işlerde, teknolojik gelişme, üretim planlarına aykırı olarak üretim zorlaması yaptırılırsa, üretim durdurulabilecek. İzinsiz çalışma yaptıran işverenlere 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.HABERTÜRK

kalan karakter 1000

nedım nedım

herkesın borcu sılınıyor bız hsbelkader bır sırkete ortak olmuş 1 2 yıl sonra terk etmıs ayrılmıs suanda 65 70 yaslarına gelmış emekliden kesılen sgdp borçları yapılandırma dıye zaten zor gecınen bu emeklilerden borçlandırılarak kesılmesıne nasıl rahatça bakabılıyorsunuz akıl hafıza almıyor bızlerde halen yapılandırmaya gırmış ve hıcbır sırketle ılıskısı olmayan emeklıler borçlarının sılınmesını beklıyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.04.2015 15:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.