X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı kuruluyor

  • Giriş Tarihi: 5.4.2015
Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı kuruluyor
Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı kuruluyor

AK Parti'nin seçim beyannamesinin ayrıntıları ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret ile Ekonomi, Sanayi ile Kalkınma Bakanlıkları birleştirilecek. Kalkınma icranın içine girecek

7 Haziran seçimleri öncesinde siyasi partiler tek tek seçim beyannamelerini açıklamaya başladı. AK Parti de seçim beyannamesiyle ekonomide yeni bir modeli hayata geçirmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi 4 ana kolon üzerinde yükseltilecek. Bu model için kalkınma ve sanayi ağırlıklı bir dizi reform hamlesi yapılacak. Ekonomiyi taşıyan kolonlar, "kalkınma, istihdam, sanayi-ticaret ve Ar-Ge" olacak. Bu çerçevede bakanlıkların yapısı da değişecek. Kalkınma için farklı bakanlıklarda çalışan birimler yeni kurulacak bakanlıkta birleşecek. Ekonomide en önemli değer olan insan kaynağı için eğitim ve Ar-Ge özel olarak ele alınacak. Tüm ekonominin önceliği sanayide sıçrama ve yenilikçilik olacak.

AR-GE'YE YENİ BAKANLIK

Ekonomideki reform kapsamında bakanlıklar da yeniden düzenlenecek. Bakanlıkların sorumluluk alanları, daha uyumlu çalışma ve sonuç odaklı planlamayla yeniden ele alınacak. Sanayi ve kalkınma hamlesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Kalkınma Bakanlıkları birleşecek. Ekonominin bel kemiğini oluşturacak "Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı" kurulacak. Kalkınma daha fazla icranın içine girecek. Bilim ve teknoloji alanında ise diğer bakanlıkların içindeki birimleri de kapsayacak ve kamunun Ar-Ge yükünü üstlenecek yeni bir bakanlık kurulacak.

GÜMRÜK-EKONOMİ BİRLEŞECEK

Ekonomi Bakanlığı da yeniden ele alınacak. Gümrük ve Ticaret ile Ekonomi Bakanlığı tek çatı altında birleştirilecek. İç ve dış ticaret bir bütün olarak ele alınarak daha etkili bir model oluşturulacak. Artık iç ticaret ayrı bir bakanlıkta, dış ticaret ayrı bir bakanlıkta olmayacak. Gümrük bir bakanlık alanından çok, güçlü bir destek birimi haline getirilecek. Bu birim, ekonomik kurumlar kadar güvenlik birimleri ile yoğun koordinasyon içinde olacak.

BALTIK ÜLKELERİ MODELİ
AK Parti iktidarlarının 12 yılda gerçekleştirdiği yükselişte büyük rol oynayan "kazanımın eğitime yatırılması" prensibi daha etkili uygulamaya geçecek. Ar-Ge yükünü üstlenecek yeni bakanlık, bilim ve teknoloji alanlarını da bünyesine alacak. Yatırım ve kalkınma odaklı yaklaşım, teknoloji ve istihdam odaklı gündemle desteklenecek. Eğitimde Fatih Projesi ve akıllı tahta uygulamalarının ileri seviyeye taşınması, teknoloji öncelikli müfredat uygulanması, basit yazılım dili ve programlamanın üniversitelerden önceki aşamalarda öğretilmesi ile yazılım alanında sıçrama yapılması öncelikli hedefler arasında olacak. Özellikle Baltık ülkelerindeki gibi bilişim teknolojilerine önem veren bir planlama hayata geçirilecek.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

Göç bakanlığı da kurulma çalışmaları var. Türkiye Dünyanın en çok sığınmacı barındıran ülkesi ve en çok insani yardım yapan devleti oldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.04.2015 00:21
Selim Selim

Artik bu kurumsal yeniden yapilandirmalar acin adam akilli dusunup yapsak diyorum. Kurum tabelalari, antetli kgitlar, organizasyonel karisikliklar, eleman motivasyonu gibi sorunlar aldi basini gitti. Kisme ertesi gun ne olacagini bilmiyor. Artik cok dusunup az degisiklik yapalim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 05.04.2015 21:01
ali ali

ülkemizdeki hain paralel devlet yapılanmasının tüm kamu kuruluşlarındaki yerleri tespit edilip yerlerine milyonlarca vatanını milletini seven hizmet için ve geçimi için bekleyen gençlerimizin yerleştirilmesi ülkemizde müthiş bir enerji doğuracak.kalkınma ozaman dahada ilerleyecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 05.04.2015 04:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.