X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bağ-Kur'lunun borcu sıfırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bağ-Kur'lunun borcu sıfırlanıyor

  • Giriş Tarihi: 6.4.2015 07:22 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 07:31
Bağ-Kur'lunun borcu sıfırlanıyor
Bağ-Kur'lunun borcu sıfırlanıyor

İş güvenliği paketi Meclis'ten geçti, prim borcu olan 1.3 milyon Bağ-Kur'luya dondurma imkanı geldi. Borçlar silinecek, hizmet süresi askıya alınacak. Bu kişiler ve aileleri sağlıktan yararlanmaya başlayacak, prim günü yetiyorsa emekli olabilecek.

Toplumun her kesiminden milyonlarca kişinin beklediği iş güvenliği tasarısı Meclis'ten geçti. Paket, çalışanların ve emeklilerin yüzünü güldürecek. Getirilen düzenlemelerden birisi, prim borcunu yapılandırmayan 1.3 milyon Bağ-Kur'luyu ilgilendiriyor. 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin borcu olan Bağ-Kur'lulara dondurma imkanı geldi. Bu kişilerin borcu silinecek, bu dönemdeki hizmet süresi askıya alınacak. İhtiyaç duyulduğunda bu süre canlandırılabilecek. Borçlu Bağ-Kur'lular ve aileleri sağlıktan yararlanmaya başlayacak, prim günü yeten emekli olabilecek.

3 AYLIK SÜREÇ

Bağ-Kur'lu esnaf ve çiftçilerden, bu düzenlemenin yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu prim borçlarını 3 ay içinde ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde; prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Prim ödemesi bulunmayanların ise tescil tarihi itibarıyla durdurma yapılacak. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek.

GSS ÖDEMESİ DE YOK

Bu kişilerden, ilgili kanun uyarınca çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları yeniden başlatılacak. Daha sonra talep edilirse, durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı ihya edilecek. Sigortalılıkları durdurulanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında, durdurulan süreler için Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu çıkarılmayacak

EMEKLİNİN ZAMMI TAMAM

Meclis'ten geçen paketle getirilen düzenlemelerden bazıları şöyle:

SEYYANEN ZAM: SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz ayı ödeme döneminde yapılacak artıştan sonra, dosya bazında ödenmesi gereken tutar esas alınmak suretiyle bin lira ve altındaki gelir ve aylıklara 100 lira, bin liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da bin 100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılacak. 65 yaş aylığı da 145 liradan 200 liraya çıkarılıyor.

DESTEK PRİMİ AZALDI: Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15'lik Sosyal Güvenlik Destek Primi oranı yüzde 10'a düşürülecek. Uygulama Temmuz'da başlayacak.

3 ÇOCUKLUYA SIFIR VERGİ: Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan üçüncü çocuk için yüzde 10'a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak. Böylece, evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu bir çalışan, asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilecek.

İŞÇİ BABAYA 5 GÜN İZİN: İşçiye evlenmesi, evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli izin verilecek.

ENGELLİYE YER DEĞİŞİKLİĞİ HAKKI: Kamuda sürekli işçi kadrosunda görev yapan ve en az yüzde 40 oranında engelli işçiler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan işçiler, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak kurum içi yer değiştirme talebinde bulunabilecek.

Takvim

kalan karakter 1000

serkan serkan

en az 12 ay olacakmış

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.05.2015 12:25
musa musa

her esnafin isi rast gitmiyor, goruyosunuz az degil 1,5 milyon, 1,5 milyon yapilandirdi onlarda odeyemedi bircogu. bizimde durumumuz iyi olsaydi oderdik , pesin odemeye faiz alinmazsa hemen borcumu oderim faiz isi bozuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 01.05.2015 04:25
esnaf esnaf

Her ay Bağkurunu düzenli ödeyen esnafın suçu ne bu durumda. Madem öyle kimse ödemesin 3-5 yılda bir yasa çıkıyor.Herkes Bagkura ödeyecegi yıllık ortalama 5-6 binlirayı işinde kullansın günü gelince bir kerede ödeyip emekli olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır10
cevapla 06.04.2015 10:57
Misafir Misafir

Diğer emeklilerin günahı ne

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 06.04.2015 10:11
Misafir Misafir

Sigorta öncesi doğum borçlanması da istiyoruz Ayrıca bedavada değil karşılığında para yatıracağız

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 06.04.2015 10:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.