X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kamu bankaları muslukları açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kamu bankaları muslukları açtı

  • Giriş Tarihi: 8.4.2015
Kamu bankaları muslukları açtı
Kamu bankaları muslukları açtı

Kamu bankaları Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla yeni bir kredi eylem planı hazırladı. Daha fazla istihdam ve büyüme için kredi musluklarını sonuna kadar açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamu bankalarının tek amacı kâr etmek olmamalı. İnsanların ucuz faizle kredi bulmasının önü açılmalı" şeklindeki çağrısı karşılık buldu. Kamu bankaları reel sektörün finansman ihtiyacını karşılamak için 'kredi eylem planı' hazırladı. Buna göre bankalar büyüme ve istihdam için daha fazla kredi kullandıracak. Plan ayrıca Doğu ve Güneydoğu'da şubelerin artırılması ve ihracatçılara ucuz kredi verilmesini de içeriyor. Örneğin Ziraat Bankası 2015'te 2 bin şubeye ulaşmayı planlıyor. Eylem planına göre bankaların kredi hacmi, teminat kaynağı artırılan Kredi Garanti Fonu ile bu yıl yaklaşık 20 milyar liraya çıkabilecek. Zorda olan ya da işini geliştirmek isteyen yaklaşık 10 bin küçük işletme belirlenerek desteklenecek.

TEMİNAT KOLAYLIĞI

Kredi eylem planına göre Ziraat ve Halk Bankası özellikle az gelişen bölgelerde kurulan ya da kurulacak işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak. İlk kez işletme kuranlar için mikro finans desteğinin kapsamı genişletilecek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki işletmelerin kredi talebinde yaşadığı teminat sorununun da çözülmesi kararlaştırıldı. Eylem planında taşınırların da teminat olarak kullanılmasının önündeki engeller kaldırılıyor. Bir diğer düzenleme de kümelenme, ortaklık faaliyetlerini içeriyor. Buna göre bu tür girişimlerin desteklenmesi amacıyla kredi ve finansman maliyetleri iyileştirilecek. Bankalar, bölgelere özel KOBİ paketleri hazırlarken uygun kredi seçenekleri de sunulacak. Girişimciliği teşvik kredileri çeşitlenecek. Örneğin Halk Bankası, üniversite mezunu olup hiçbir deneyimi olmayan ve iş kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar 36 ay vadeli girişimci kredisi, 75 bin liraya kadar da 48 ay vadeli cesur girişimci kredisi gibi seçenekler sunacak.

İSTİHDAMA DESTEK
Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) da istihdam projelerini düzenlemek ve yeterli desteği sağlamak için yeniden yapılandırılıyor. Enerji, ulaştırma, sağlık gibi stratejik sektörlerde yapılacak yatırımlar TKB aracılığıyla desteklenecek. İmalat sanayisinde yerli girdi kullanımına dayalı, yüksek katma değerli üretim için de destek yolda.

İŞ ORTAMINA TAM DESTEK
Hazine Müsteşarlığı da yatırım ve iş ortamına destek için bir dizi adım atmaya hazırlanıyor. Hazine destekli kefaletin yanı sıra yararlanacakların kapsamı da genişledi. İmalatçı küçük işletmeler ve kadın girişimcilere yönelik de özel tedbirler alındı. Uzun süredir işsiz olup iş kurmak isteyenlere mikro finans kredisinin limiti artırılıyor. Yılsonuna kadar bu kapsamda yaklaşık 14 milyar liraya yakın kredi kullandırılacak. Teknolojiye yönelik projeler fonlanacak. Kredi sertifikası dev projelerin finansmanında kullanılacak.

kalan karakter 1000

temınat temınat

teminatsız bankalar suratımıza bakmıyor paran varsa kıredi var paran yoksa buyume sansın yok bu talımattata kucuk esnafa faydası olmaz......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2015 18:37
fvz fvz

3 milyon kişi icra takibinde. her aile 5 kişi dersek 15 milyon insanın acil yardıma ihtiyacı var. bu guruptan düzenli geliri olanlar kamu bankalarınca yeniden yapılandırılma ve enflasyon oranı artı çok düşük ilave ile refinansmana tabi tutulmaları lazım. kamu bunu bir görev ve sorumluluk olarak görüp kamu bankaları bu konu ile ilgili görevlendirilmeli. işler bürokrasiye bogulmadan hızla sonuçlandırılmalı hem de. 3 milyon oy az degil. velev ki oy vermeseler dahi bu insnanlar zor durumda ve devlet sahip çıkmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2015 17:42
mehmet mehmet

hacizli olanların haczi kaldırılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 08.04.2015 10:36
türküm türküm

geri dönüşümü olmak kaydıyla güzel uygulama ama en son teknolojik uygulamalara olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.04.2015 09:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.