X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kırmızı ete müdahale geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kırmızı ete müdahale geliyor

  • Giriş Tarihi: 13.4.2015 06:46
Kırmızı ete müdahale geliyor
Kırmızı ete müdahale geliyor

Tarım Bakanı Mehdi Eker, yükselen gıda ve kırmızı et fiyatları için piyasaya 1.5 milyon ton kırmızı et girmesini sağlayacak bir plan hazırladıklarını belirtti. Eker, koyun etinin mönülere girmesini istediklerini, TSK ile koyun eti almaları için görüştüklerini ifade etti.

Et fiyatları konusunda herkesin ezbere konuştuğunu söyleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, "Et fiyatlarıyla ilgili kısa ve uzun vadeli tedbir alıyoruz. Nerede sorun olabilir diye yakından takip ediyoruz" dedi. Marketlerde et fiyatlarını takip ettiklerini belirten Eker fiyat değişimini şöyle özetledi: "Kıyma 31 TL, 7 yıl önce 24 liraymış. Kuşbaşı, 34 lira, 2010'da 27 liraymış. 7 liralık artış var. Et ve Süt Kurumu'nda kıyma 24, kuşbaşı 28 TL. Kuzu kol da Et Balık'ta 23, markette 29 TL."

Etle ilgili piyasayı regüle edecek bir mekanizma kurduklarını vurgulayan Eker şöyle konuştu: "Et ve Süt Kurumu, bir müdahale kurumu haline geldi. Et üreticileri ile 100 bin besi danası için sözleşme imzalandı. Bunlar 4-5 ay beslenip kesilecek. Sonra da piyasaya sürülecek. Bu, 25 bin ton etin piyasaya sürülmesi demek. Bu bir emniyet supabı. Bu et ile piyasa arzı artırılacak." Eker detayları şöyle özetledi:

PLANIMIZ HAZIR: Şu anda zaten 3.5 milyon besi erkek hayvan kesime hazır. Bu et, yıllık ortalama ihtiyacı karşılıyor. Buradan 830 bin ton et çıkıyor. Şu anda 1.5 milyon ton kırmızı etlik tedbir alıyoruz. Bu, bizi emniyetli şekilde muhafaza eder.

55 BİN BESİ DANASI İTHALATI: İçerdeki besici rahatsız olmayacak şekilde 55 bin besi danası ithalatı yaptık. Kapasitesi olanlar, elindeki yerli ırk kadar ithalat imkânına sahip. İhtiyaca göre bu tür tedbirler devam edecek.

'2 KEZ YİYEN KOYUN ETİNE ALIŞIR'
Koyun ve keçi etinin tüketiminin artırılmasını önemsediklerini söyleyen Eker, "TSK ile görüştük, koyun ve keçi eti alımı yapmalarını teşvik ettik. Et ve Süt Kurumu veriyor. Koyun ve keçi eti pek yenmiyor ama bu basit bir alışkanlık. İki kere yersen alışırsın. Mönülerde daha fazla göz önüne getirilmeli. Turistik tesislerde tüketiminin artırılması lazım. Koyun ve keçi artık daha etkin şekilde bir kırmızı et kaynağı olarak kullanılmalı" dedi.

'HALDEKİ FİYATLAR MARKETLERLE BELİRLENİYOR'
Gıda fiyatlarını tehdit eden üretim dışı çok unsur olduğuna dikkat çeken Eker "Türkiye'de pazarlama zinciri uzun. Mevsimsel etkiler, nakliye, enerji maliyeti, işçilik faktörleri var. Türkiye'de küçük küçük çok fazla üretici olduğu için komisyoncular araya giriyor. Üretici örgütlenemiyor. Ürünlerini kendileri pazarlayamıyor. Biz bu yüzden hep arazilerin bölünmesini önlemek istiyorduk. Haldeki fiyat, İstanbul'daki, Ankara'daki büyük marketlerle görüşüp belirleniyor. Bunlar hep tarım dışı etkiler. Türkiye'deki pazarlama ve ticaret sektörü mutlaka gözden geçirilmeli" dedi.

PAZARLAMA ZİNCİRİ KÜÇÜLTÜLMELİ
Gıda fiyatlarıyla ilgili sorunları gördüklerini de kaydeden Bakan Eker, hepsiyle ilgili alınabilecek orta ve uzun vadeli tedbirler olduğunu söyledi. Eker şöyle konuştu: "Üreticilerin hale girmeden doğrudan semt pazarlarında ürün satmasının önünü açtık ama kimse kontenjanını kullanmadı. Çünkü marjları çok düşük. Uzun dönemli bir dönüşüm gerekiyor. Bundan sonra yapılacak iş, pazarlama zincirindeki halka sayısının azaltılması."

Habertürk

kalan karakter 1000

VATANDAŞ VATANDAŞ

BU KAÇINCI YA ÖNLEMENİN HİÇ BİR YOLU YOK MU

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 13.04.2015 09:35
mehmet mehmet

her ilde et balık kurumuna ait şube var mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 13.04.2015 09:18
DOĞRUSU DOĞRUSU

NASIL YEDİ YIL ÖNCE KIYMA 27 TL MİŞ YOK ÖYLÜ BİRŞEY DAHA İKİ YIL ÖNCE KIYMA HEMDE KABURĞA 17.90 A ALIYORDUK

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 13.04.2015 09:10
fiyata bağlı otomatik ithalat fiyata bağlı otomatik ithalat

et fiyatlarını belli bir bantta tutacak , fiyat artışı durumunda otomatik ithalat emri veren bir sistem olmalı. bant enflasyon oranında güncellenebilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.04.2015 09:09
muhammet muhammet

yıllardır hayvanlarımız para etmiyordu.aldıgımız parayı yeme yatırıyorduk.suan çok şükür ki hayvanlar para ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.05.2015 20:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.