X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özel Güvenlik çalışanları bu habere dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Özel Güvenlik çalışanları bu habere dikkat!

  • Giriş Tarihi: 21.4.2015 01:06
Özel Güvenlik çalışanları bu habere dikkat!
Özel Güvenlik çalışanları bu habere dikkat!

Özel Güvenlik! Savcı Mehmet Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından gündeme gelen Özel Güvenlikçiler için özel çalışma seçim sonrasında başlayacak. Bu konudaki açıklama Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan geldi. İşte Arınç'ın Özel Güvenlik açıklaması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği 'özel güvenlik görevlileri'yle ilgili hazırlanan taslak çalışmanın ayrıntıları belli oldu. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'nda şehit edilmesinin ardından, sayıları her geçen gün artan özel güvenlik firmaları ve özel güvenlik görevlileri tartışma konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kamu kurumlarındaki özel güvenliğin durumunun gözden geçirilmesi ve gerekirse kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Özel güvenlik uzun süredir İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı bir konuydu. Jandarmayı İçişleri Bakanlığı'na bağlayan yasal düzenlemede de konuyla ilgili çalışma yapılmış ama Meclis gündemine gelmemişti.

Özel güvenlik konusu, 17-25 Aralık sürecinden sonra gündeme geldi. Özel güvenlik sertifikası alanların sayısının 1 milyonu aştığı, bunların 280 bininin aktif olarak çalıştığı ifade ediliyor. Emniyet Teşkilatı'nın 270 bin personeli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, 'güvenlik görevlisi' adı altında faaliyet gösteren bu kadar büyük bir kitlenin denetimsiz ve standart dışı olamayacağı belirtiliyor. Bunların 180 bininin kamu kurumlarında görev yaptığı ve 80 bininin silah taşıdığı vurgulanıyor. Bu personelin; fiziki yeterlilik, sosyo psikolojik açıdan denetimleri de sağlıklı yapılamıyor.
Buna, aldıkları düşük ücretler ve olumsuz çalışma şartları da eklendiğinde sorun daha da büyüyor. Bir yetkili, bu konuyla ilgili "Özel güvenliğe çoğunlukla kalıcı bir meslek olarak bakılmıyor. Gençler askere gitmeden önce asgari ücretle çalışabilecekleri geçici bir iş olarak görüyor. Ya da emekli olduktan sonra ek bir iş olarak düşünülüyor. Standartlar çok kötü. Silah teslim ettiğiniz adamları, testten geçirmeniz lazım. Belli koşulları olmalı" değerlendirmesinde bulunuyor.

ALTERNATİFLİ ÇÖZÜM

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve güvenlik bürokrasisinin hazırladığı taslak çalışmanın, seçim sonrasında siyasi iradenin vereceği karara göre gündeme getirileceği belirtiliyor. Taslak çalışmanın ayrıntılarında şunlar var:

KAMUDA İSTİHDAM

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak adlandırılan özel güvenlik firmalarına bağlı, özel güvenlik elemanları istihdam edilmeyecek. Kurumlar, isterlerse kendisi 'güvenlik' kadrosu oluşturacak.

POLİSLİĞE GEÇİŞ

Güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanlar, sınavla Emniyet Teşkilatı'na polis olarak girebilecek. Üniversite mezunları arasından seçilecek bu adayların polisliğe başvuru kriterlerini taşıması gerekiyor. Sınavı geçenler 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.

KORUMA MEMURU

'Koruma memurluğu' sistemi de gündeme alındı. Polis dışında bir kadro olarak düşünülen koruma memurları; stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda görev yapacak.

SİLAHLI-SİLAHSIZ

Koruma memurlarının hepsinin silah taşıması gerekmiyor. Bazı kurumlarda koruma memurları, ateşli silah yerine, şok tabancası gibi ateşsiz silah ve özel ekipmanlar taşıyacak.

ÖZEL SEKTÖR


Özel sektör firmalarına "Koruma görevlilerinizi kendi kadrolarınızda istihdam edin" denilecek. Bu düzenleme yürürlüğe girdiğinde özel güvenlik firmalarının çoğunun kapanacağı düşünülüyor. Bu şirketlerin, sitelerin güvenliğini sağlamada görev yapabileceği belirtiliyor.

kalan karakter 1000

ersagun ersagun

yaşım 29 üniversite terk im şimdi siz diyorsunuz ki üniversiteyi bitir yaşın 30 olmasın 5 yıl kesintisiz çalış herhangi bir suça bulaşma çalıştığın yerde olayları çöz amma bir yetkin yok oh ne ala memleket

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.06.2015 13:13
Güvenlik Güvenlik

lise mezunuyum. 5 yıldır çalışıyorum 27 yaşındayım lise mezunları neden olamıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 18.05.2015 13:54
taşeron güvenlik taşeron güvenlik

kardeşlerim kendimizi kandırmayalım adam açıkça söylüyor kamudan özel güvenliği kaldıracağım diyor ben devlet hastanesinde taşeron güvenliğim ve chp yi destekleyeceğim çünkü ekmeğime sahip çıkıyorum chp kadro vermezse saadet partisini destekleyeceğim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 16.05.2015 03:52
taşeron güvenlik taşeron güvenlik

ben bugüne kadar chp ye oy vermedim 39 yaşındayım devlet hastanesinde taşeron güvenliğim fakat bu kez chp yi destekleyeceğim çünkü kadro istiyorum vermezse saadet partisini destekleyeceğim

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 16.05.2015 03:45
kamu ögg kamu ögg

Arkadaşlar....devlet baba dendiği zaman,aklımıza gelen tek şey,kamuda çalışan hiç bir ögg sini,mağdur etmez.o vatan evlatlarının,yaşı ne olursa olsun kazanılmış haklarını,yok sayıp kapı dışarı atmaz.en azından temennimizdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 01.05.2015 23:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.