X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye zam Resmi Gazete'de yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye zam Resmi Gazete'de yayınlandı

  • Giriş Tarihi: 23.4.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 10:32
Emekliye zam Resmi Gazete'de yayınlandı
Emekliye zam Resmi Gazete'de yayınlandı

Emeklilere yapılacak zam, İşsizlik Sigortası Fonu ve madenlerde sığınma odası düzenlemelerinin de içinde yer aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kanuna göre, üretim veya imalat planlarına, iş programlarına aykırı hareket edilerek üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma biçimleri, işin durdurulma sebebi sayılacak.

Ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde, işverenin kusurunun mahkeme kararı ile tespiti halinde, işveren 2 yıl süreyle kamu ihalelerinden yasaklanacak.

İş yerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Maden iş yerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Çalışanlarına standartlara uygun olmayan kişisel koruyucu donanım kullandırması; acil durdurmayı gerektirecek eksikliklerin olması ve madencilerin bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sisteminin kurulmaması durumunda işverenlere idari para cezası verilecek.

İşsizlik Sigortası Fonu

Genç işsizlerin belli koşullarda istihdam edilmesi halinde sigorta primi işveren hissesi, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15'lik sosyal güvenlik destek primi oranı yüzde 10'a düşürülecek.

Ermenek'te meydana gelen maden kazasında, sigortalı olanlar ile kazada hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine, 6 ay süreyle, brüt asgari ücretin iki katı tutarında ödeme yapılacak.

İş kazası meydana gelmeyen iş yerlerine teşvik sağlanacak. İş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak.

Ceylanpınar'da Hazine arazisinde taşınmazı bulunanlara mülkiyet hakları devredilecek.

15 yaşından küçükler çalıştırılamayacak

15 yaşını doldurmamış çocuklar çalıştırılamayacak, 14 yaşını doldurmamış çocuklar ise sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalıştırılabilecek.

Yeraltı maden işletmeciliği yapan şirketlere ait malların TMSF tarafından el koyma ya da takip yoluyla satışından elde edilen gelirler, öncelikle bu şirketlerde çalışan işçilerin kıdem tazminatları ve diğer alacaklarının ödemesinde kullanılacak.

Sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışan çocuklar günde 5 ve haftada 30 saatten fazla çalıştırılamayacak. Bu süre, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için günde 8 ve haftada 40 saate kadar artırılabilecek.

İşçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilecek.

Soma ile Ermenek'teki maden kazalarının tarihleri arasında meydana gelen tüm kazalarda hayatını kaybeden sigortalılara aynı imkanlar sağlanacak.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, standardı yayımlanan ve tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak.

Yeterliliği olmayanları çalıştıran işveren veya işveren vekillerine her bir çalışan için 500 lira idari para cezası verilecek.

Bu ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan Bağ-Kur'lular, prim borçlarını 3 ay içinde ödememesi veya yapılandırmaması halinde sigortalılıkları durdurulacak.

Emekliye zam

Temmuz ayında emeklilerin 1000 lira ve altındaki gelir ve aylıklarına 100 lira, 1000 liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da 1100 lirayı geçmeyecek üzere seyyanen zam yapılacak.

10 Haziran 2003-13 Mayıs 2014 tarihleri arasında, yeraltı işlerindeki iş kazası sonucunda ölen sigortalının prim ve prime ilişkin her türlü borçları terkin edilecek ve ölüm tarihinde sigortalıya ilişkin şartlar aranmaksızın hak sahiplerine aylık bağlanacak.

Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde, işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7.5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilecek.

SGK işlediği kişisel verilerle ticari sır niteliğinde olan verileri, veri sahibinin noter onaylı muvafakatı olmadan gerçek veya tüzel kişilerle paylaşamayacak.

Asansör bakımı ve kontrolü il özel idareleri, belediyeler ve bina yöneticileri için yasal zorunluluk olacak.

kalan karakter 1000

VATANDAŞ VATANDAŞ

Regaib kandiliniz mübarek olsun. Emekli gerçekten mağdur edildi. Emekliye zam verilirken tün emeklilere de verilmiş olsaydı iyi olurdu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 23.04.2015 23:45
gss gss

o gss den sonra nasıl oy vericem boş bildigin boş bilmem kime yarıycakmıs banane kime yarıycaksa yarasın bu güne kadar verdigim oy bana yaramadı o kesin boşa kimse göz boyamasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 23.04.2015 23:41
DD DD

1100 Liraya emekli hayatta kalabiliyorsa ve kirasini verebiliyorsa ve hak etmis oldugu iyi yasam stadartlarina sahip ise, o ulkeyi alkislamak gerekir.Emeklisine bakamayan bir ulke kalkinmis sayilmaz.Para babalari eger karlarini katlayabiliyorlarsa ve emekliler hala yasam savasi veriyorsa, bu iste bir bozukluk var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 23.04.2015 22:37
Osman bilgi Osman bilgi

Zam yapacaksan tüm emeklileri gözeterek yapacaksın.Az alanı yukarı çıkarırken ondan biraz fazla alanı mağdur ediyorsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 23.04.2015 21:35
giritli/abido giritli/abido

ak parti iktidari döneminde emeklilere yapilan zamlar hicbir tc hükümeti zamaninda yapilmamistir bunu inkar edenler nankördür ideoloji sapigidir,türkiyede malesef bundan önceki hükümetler zamaninda 1960 sonrasi populist siyaset yapan partiler ve siyasiler insanlarin 38-42-45 yasinda emekli olmalarinin önünü actilar bu yasta emeklilik dünyanin hicbir ülkesinde yoktur hal böyle olunca 15-20 sene prim ödeyip emekli olanlar gayet tabii düsük emekli maasi aliyorlar ancak bu her nekadar siyasilerin sucuysa emekli olanlarda ayni oranda erken emekli olduklari icin sucludurlar,vatandas 15-20 sene asgari ücretten prim ödemis simdi kalkip 1500-2000,lira emekli maasi bekliyor bunu hicbir hükümet hicbir devlet kaldiramaz ben 30 yil prim ödedim bunun son 5 yilini tavandan ödedim 1800 lira maas aliyorum allah bereketini versin gül gibi geciniyoruz benim yasim 68 ben 55 yasimda emekli oldum hayatimdan memnunum buradan emekli olmayanlara tavsiyem uzun yillar calissinlar yeterli emekli maasi alirlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır10
cevapla 23.04.2015 17:27
yeni 33 yil uzerinden emekli yeni 33 yil uzerinden emekli

Allah sana akil fikir versin sen bu ulkede bu maasla gulgibi geciniyorsan acil ruh sagligina gidip kontrol ettir kendini demekki sen calisirken altini iyi doldurmussun birde merak ettim cocuk varmi sen hangi ilde yasiyorsan bizlerde gelip senin acizane fikir ve becerilerinden yararlanalim bu isi nasil yapiyorsun zaten evkirasi 600 tl elektirik su tel yakir 250 tl ekmek pazar yiyecek 700 tl diyeli yol parasi150tl cocuk okuyor herbiri 400 400=800tl iste basit bir hesap 1100 tl maas harca harca bitmez evet gulgibi geciniyoruz daha ne istiyelim ha birde calisirken asirmadiysan evin arabanda olmaz bu cok onemli gel keyfim gel vallahi hayat cok guzel


Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.04.2015 10:06
emekli emekli

kardeş senin teyyip amcanın çay simit hesabından haberin yok galiba bu habere yorum yazabildiğine göre en azından bilgisayar açmayı internete girmeyi becerebiliyorsun demektir. Sabah çalışanları bu yazımı yayımlarmı bilmiyorum ama youtube'ye tayyip çay simit hesabı diye yaz bakalım önceden emeklinin hali ne imiş şimdi ne olmuş ne değişmiş bir gör bakalım....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.04.2015 21:45
VATANDAŞ VATANDAŞ

Kardeşim benzine bir yılda ne kadar zam geldi. Haberin var mı? Dolar kaç lira oldu bigin var mı? Sizin tuzunuz kuru galiba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 23.04.2015 21:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.