X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dev otomobil fabrikasında işçiler eylemde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dev otomobil sında işçiler eylemde!

  • Giriş Tarihi: 15.5.2015 09:46 Güncelleme Tarihi: 15.5.2015 10:36
Dev otomobil fabrikasında işçiler eylemde!
Dev otomobil fabrikasında işçiler eylemde!

Bursa'da bulunan yaklaşık 5 bin işçinin çalıştığı sı'nda dün 16.00- 24.00 vardiyası işçileri üretimi durdurup fabrikayı boşaltmadı. 24.00- 08.00 vardiyasında çalışan yaklaşık bin 500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı. Fabrikada bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiminin gerçekleştiği öğrenildi.

Türkiye'nin önemli otomobil larından olan ve yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı Bursa'daki Fabrikası'nda üretim durdu.

Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiminin gerçekleştiği fabrikada, zam ve haklarının korunmadığını öne süren 16.00- 24.00 vardiyasında çalışan işçiler, üretimi durdurup fabrikayı boşaltmadı. 24.00- 08.00 vardiyasında çalışan yaklaşık bin 500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı.

GAZETECİLERE KONUŞMADILAR

İşçilerin "Yetkili gelsin, gerekli açıklamayı yapsın" istekleri sonuçsuz kaldı. Fabrika önünde sessiz eylem yapan işçiler, zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak eylemlerine sürdürdüler.

Gazetecilerin röportaj tekliflerini de geri çeviren işçiler, istifa ettikleri Türk Metal Sendikası ve fabrika yönetimi aleyhine slogan attılar.

İşçilerin eylemlerine yakınları da destek verdi. İşçiler zaman zaman megafonla "Aramızda provokasyon amacıyla gelenler olabilir, lütfen slogan atmayın" şeklinde uyarıda bulundular.


İşçiler, Türk Metal Sendikası'nın kısa süre önce bir otomotiv yan sanayi fabrikasında işçilere yüzde 60 zam aldığını, kendi haklarını korumadığını iddia ederek sendikadan istifa etme sürecine girdiklerini, son bir aydır devam eden sorunlar ve fabrika yönetiminden muhatap bulamadıkları gerekçesiyle iş durdurma eyleminin başlatıldığını söylediler. Eylemden olumlu bir sonuç çıkmazsa işçilerin iş bırakma eylemlerinin devam edeceği öğrenildi.

İLİŞKİLİ HABERLER

kalan karakter 1000

su su

Çok merak ediyorum neymiş maaşları 1500-2000 tl nin altında değildir ve Türkiye deki memur maaşları, asgari ücreti hesap edersek, eminim kesinlikle iyidir maaşları! Yazık bu kadar işsiz varken, yediğiniz kaba ...mayın bence, çok pişman olursunuz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır7
cevapla 15.05.2015 17:04
Vatandaş Vatandaş

Nankörlük yapmayın, mademki grev yapacaktınız neden seçim arefesinde yapıyorsunuz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır9
cevapla 15.05.2015 11:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.