X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye ne kadar zam var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ye ne kadar var?

  • Giriş Tarihi: 1.6.2015 09:56
Emekliye ne kadar zam var?
Emekliye ne kadar zam var?

Tüm ler için Temmuz ayı. Önümüzdeki ay, diğer zam dönemlerinden ayrı olarak emekli maaşlarında ekstra artışlar yapılacak. Sadece rutin zam yapılmayacak, seyyanen artış ve Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi desteği de Temmuz'da hayata geçecek. Emeklilerden Temmuz zamlarına ilişkin pek çok soru geliyor.

İşte bu sorular ve cevapları:
1- Kimler seyyanen zam alacak?
Temmuz'da yapılacak enflasyon mının ardından maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur lerine seyyanen artış uygulanacak. Seyyanen artış da enflasyon zammı gibi Temmuz maaşlarına yansıyacak.
2- Seyyanen zam ne kadar olacak?
Enflasyon zammı sonrası maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira seyyanen zam alacak.Bin 1 ile bin 99 lira arasında olanların maaşı ise bin 100 liraya tamamlanacak.
3- Seyyanen artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon zammından da yararlanacak mı?
Enflasyon zammı tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine uygulanacak. Bu zammın oranı, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar olacak.
4- Enflasyon zammı ve seyyanen artış nasıl uygulanacak?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine önce enflasyon zammı yapılacak. Bu zammın ardından maaş bin 100 liranın altındaysa seyyanen zam da verilecek. Örneğin, enflasyon zammı sonrası maaş 900 liraysa seyyanen zamla bin liraya çıkacak. Maaş enflasyon zammı sonrası bin 10 liraysa, bu maaş da bin 100 lira olacak.
5- Enflasyon zammı ne kadar olacak?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammının ne kadar olacağı, Temmuz başında TÜİK tarafından ilk 6 aylık enflasyonun açıklanmasıyla belli olacak. Uzmanların tahminine göre, ilk 6 aylık enflasyon, dolayısıyla da zam yüzde 5-5.5 aralığında olacak.
6- Memur emeklisine ekstra artış var mı?
Yaklaşık 1.9 milyon memur emeklisi, Temmuz'da toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 zam alacak. Ayrıca bu yılın ilk 6 ayında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bunun da farkı verilecek. Takvim'in haberine göre, şu ana kadar çıkan veriler, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya koydu. Yani memur emeklileri Temmuz'da, yüzde 3 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alacak.
7- Memur emeklisinin enflasyon farkı ne kadar olacak?
Farkın miktarı, Temmuz başında ilk 6 aylık enflasyonun açıklanmasıyla ortaya çıkacak. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 5 çıkarsa yüzde 2'lik, yüzde 5.5 çıkarsa yüzde 2.5'lik fark verilecek.
8- SGDP kesintisinin azalmasından kimler faydalanacak?
Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunanlar yararlanacak. Bu kişilerin maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi, yüzde 15'ten 10'a inecek. Temmuz maaşlarına yansıyacak.
9- Kesinti zammı nasıl bir avantaj sağlayacak?
Maaşlardan yapılan kesinti azaldığı için emeklinin eline geçen para artacak. Çalışan emeklilere yüzde 5'lik avantaj sağlayacak. Bin lira maaşı olandan 150 lira yerine 100 lirakesinti yapılacak.
10- '3 zam birden' deniliyor. Bunları kim alacak?
Temmuz'da ticari faaliyette bulunanlardan yapılan kesinti azalıyor. Bu kişilerden SSK ve Bağ-Kur emeklisi olanlar, ayrıca enflasyon zammı ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacak. Yine ticari faaliyette bulunanlardan memur emeklisi olanlar, yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak.

kalan karakter 1000

sebia atilla gemil sebia atilla gemil

cevap almadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.07.2015 01:00
NECO NECO

ÇNCE TÜM YETKİLİ MAKAMLARIMIZA SAYGILARIMLA 1000 tl den az alan emeklinin maaşı 1000 e tamamlanacak deniliyordu ama yine altta ezilen yine biziz sağolun varolun 550 kira elektrik su derken yine eldevar 0 ev sahipler enfilosyana gçre kira artırıyor biz kiracılar napmamız gerekiyor bize de bir çözüm bulun yarı açız market kontenlerinden topluya topluya taze yiyeceklerin tadını unuttum borç gırtlağa dayandı özürlü oğlum için ayakta kalmaya çalışıyorum bir anne olarak allah rızası için bizim gibilerde unutmayın buyazımı okuyan tüm saygı değer büyüklerime teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 29.06.2015 01:37
raşo raşo

Paraları nereye koyalım çok verdiler şimdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 06.06.2015 12:22
süleyman sevinç süleyman sevinç

akp ye oy verecegiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır20
cevapla 01.06.2015 16:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.