X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İstİhdam seferberlİğİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İstİhdam seferberlİğİ

  • Giriş Tarihi: 20.6.2015
İstİhdam seferberlİğİ
İstİhdam seferberlİğİ

Hükümet, genç istihdamını artırmak için maliyeti 3 milyar TL olan yeni bir eylem planı hazırladı. köylerdeki işsiz gençler için de mobil hizmet birimleri kuracak

Ankara'da seçim sonrası koalisyon senaryoları tartışılırken, hükümet istihdam başta olmak üzere seçim beyannamesinde verdiği sözleri yaşama geçirmeye devam ediyor. Geçen yıl 1 milyon 400 bin kişiye iş olanağı sağlayan hükümet, bu yılı istihdam yılı ilan etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2015-2016 yılına yönelik yeni bir istihdam eylem planı hazırladı.

VERGİ AVANTAJI SAĞLANDI

Bu yılın tamamı için yaklaşık 3 milyar liralık bir maliyet öngörülen paketle, gençler için nitelikli iş imkânı geliştiriliyor. İstihdam eylem planı kapsamında önemli projeler hayata geçirilecek. İşverenin kursiyere harcamaları vergi matrahından düşülecek. Temmuz ayına kadar başvuran işyerlerinin eğitim faturasını bir yıl boyunca devlet karşılayacak. Gençlerin kayıtdışı çalışmasının önüne geçilecek. Gençlere iş arama yardımı, kariyer planlaması, eşleştirme, danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Genç kadınlar başta olmak üzere işgücü uyum programından yararlananlara da rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek.

KIRSALDA MOBİL BİRİM

Kırsal kesimdeki gençlerin de eğitim ve uyum programlarından yararlanması için köylerde de mobil hizmet birimleri kuracak. Sigorta primi işveren desteğinin hem oranı hem de süresi artırıldı. KOBİ desteklerinde de genç girişimcilere öncelik veriliyor. Gençlerin istihdamı için öncelikli görülen esnek iş modelleri mevzuata alınacak. Kadın Girişimciliği Programı yaşama geçiriliyor. Meslek kurslarına katılan kadınların günlük yaşamını kolaylaştıracak adımlar atılacak. Kaliteli ve hesaplı kreşler yaygınlaştırılacak.

4 MİLYON GENCE İŞ KAPISI

Hükümet, işsizliği 2023'e kadar yüzde 5'e düşürmeyi hedeflerken, genç işsizlik oranı, genel işsizliğe yaklaştırılacak. 2023'te sosyal yardım alanlardan çalışabilir olanların tamamına iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunulacak, bunların yüzde 25'i bir yıl içerisinde işe yerleştirilecek. 4 milyon gence eğitim verilerek iş kapısı açılacak. Tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam yüzde 15'in altına indirilecek.

kalan karakter 1000

fvz fvz

genç işsizlik oranımız toplumsal barışı tehdit edici düzeyde yüksek. neredeyse %20 lerde. ama bu konuyu dertlenen pek yok gibi. sokaklarımızı meksika ve brezilya sokakları gibi olacak. görünen köye bile klavuzla gidememek ne acı bir durum. asayiş sorunları patladı daha da patlayacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2015 12:43
mehmet mehmet

her aileye bir sigortalı yaptırılabilir ama köylü kardeşim çoğu yasaları bilmiyor gidip ön ayak olunsa halk bilinçlenir. bunuda devlet kanalıyla yapmak daha akıllıca olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2015 10:24
deniz deniz

9 ay sonra aynı işsiz gençler olmayacakları mı geciçi değil kalıcı çözüme gidilmesi gerekir işsizlik konusu...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2015 09:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.