X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Baymak ve Şekerbank her evi santrale çevirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Baymak ve Şekerbank her evi santrale çevirecek

  • Giriş Tarihi: 6.8.2015
Baymak ve Şekerbank her evi santrale çevirecek
Baymak ve Şekerbank her evi santrale çevirecek

Baymak, Şekerbank'ın finansman desteğiyle konut, site ve işyerlerine güneş enerjisi sistemleri kuracak. İşbirliğiyle 2 yılda 3 bin 300 mekân santrale kavuşacak

Şekerbank ve Baymak, Türkiye'nin en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bir ilki gerçekleştirmek üzere bir araya geldi. Bu kapsamda, güneş enerjisine geçiş yapmak isteyen apartman/site yöneticileri, bireysel müşteriler ve turizm yörelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler, Baymak'ın 7 farklı paketinden birini, Şekerbank'ın EKOkredi'si ile masrafsız olarak 60 aya varan vade ve yüzde 1'in altındaki faiz oranlarıyla alabilecek. 2017 sonuna kadar 3 bin 300 konut ve iş yerine 50 milyon TL'lik finansman desteği sağlamayı hedefleyen işbirliği sayesinde, 30 megavatlık (3 kentin yıllık elektrik tüketimi kadar) güneş enerjisi üretecek enerji sistemi kurulması planlanıyor. Baymak'ın hedefi ise 2017 sonuna kadar kuracağı 10 tesisle 55 milyon dolar ciroya ulaşmak. Şirket, Türkiye'de 2 yılda 100 megavata ulaşması beklenen çatı üstü fotovoltaik (PV) kurulumunun yüzde 30'unu gerçekleştirmek üzere hazırlık yapıyor.

FAZLASI SATILABİLİR

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, fotovoltaik yatırımının, güneyde 6, kuzeyde ise 7.5 yılda kendini amorti ettiğini belirtti. Çolak, "Bir aile, ortalama 6 yıldan sonra elektrik satabilir hale gelebiliyor" dedi. Bir ailenin yıllık kullanımı olan 3 KW'lık bir enerji sistemin Şekerbank desteğiyle kurulması halinde maliyeti 22 bin lirayı buluyor.

AYLIK ÖDEME 420 TL
Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için 2009'da EKOkredi ürününü geliştirdiklerini ifade etti. EKOkredi ile bugüne kadar 69 bini aşkın kişiyi enerji verimliliğiyle tanıştırdıklarını ve yaklaşık 613 milyon TL'lik finansman desteği sağladıklarını kaydeden Ertürk, 4 kişilik bir ailenin ihtiyacını karşılayabilen 3 kWh'lik elektrik üreten güneş panellerine 60 ay vadede 420 liradan başlayan taksitlerle sahip olunabildiğini söyledi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

madem o kadar iyi devlet neden teşvik etmiyor. vadeyi 2 katıa çıkar aylık ödeme 210 tl. neredeyse elektrik faturası kadar. ah bu enerji bakanlıgı ne iş yapar ah ah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.08.2015 05:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.