X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşten ayrılıp tazminat talebine bu kez ret kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşten ayrılıp tazminat talebine bu kez ret kararı

  • Giriş Tarihi: 10.8.2015 09:14 Güncelleme Tarihi: 10.8.2015 12:39
İşten ayrılıp tazminat talebine bu kez ret kararı
İşten ayrılıp tazminat talebine bu kez ret kararı

Yargıtay, özel hastanede çalışan hemşirenin, iş akdini feshetmeden önce kamuda başka bir iş bulup sözleşme imzalaması sebebiyle kıdem tazminatı alamayacağına hükmetti.

Yargıtay, yaş haricinde 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık şartlarını yerine getiren işçinin, kıdem tazminatını alarak ayrılıp başka bir işte çalışabileceği yönündeki kararından sonra bu kez benzer bir davada tazminat alınamayacağına hükmetti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yaşın dışında yaşlılık aylığı almak için gerekli koşulları oluşturan özel hastanede çalışan hemşirenin, iş akdini feshetmeden önce kamuda başka bir iş bulup sözleşme imzalaması sebebiyle kıdem tazminatı alamayacağına hükmetti.

'HUKUK KORUMAMALIDIR'

Kararda, "Davacı işçi yasal koşullara sahip olmasına rağmen, önce iş bulmuş ve sözleşme imzalamış, daha sonra ise iş sözleşmesini yaş hariç emeklilik koşullarını taşıdığı gerekçesi ile feshetmiştir. Davacı işçi Medeni Kanun'un 2. maddesi ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 23. maddesi karşısında fesih hakkını dürüstlük kuralına uygun kullanmamıştır. Hakkın kötüye kullanımını hukuk korumamalıdır. Bu nedenle davacının kıdem tazminatı isteğinin reddi yerine yazılı gerekçe ile kabulü hatalıdır" denildi.

FESHETMEDEN SÖZLEŞMEYE İMZA

Mahkemede savunma yapan işveren avukatı ise davacının 8 Mart 2011 tarihli dilekçesi ile 1475 Sayılı İş Kanunu'nu gerekçe göstererek iş sözleşmesinin sona erdirilmesini istedeğini belirtti. Davacının sağlık Bakanlığı ile 2 yıl süreli 'aile sağlığı elemanı' olarak sözleşme imzaladığını, bu nedenle kıdem tazminatının ödenmediğini, ücretinin banka hesabına yatırıldığını savunarak, davanın reddini istedi.

DÜRÜSTLÜK İLKESİNE AYKIRI

Yargıtay, hemşirenin dürüstlük ilkesine aykırı davrandığı yorumu yaptı. Kararda; Türk Medeni Kanunu'nun 2. maddesindeki 'Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorunda. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz" hükmüne dikkat çekildi.

Habertürk

kalan karakter 1000

İş Davaları İş Davaları

bu iş davaları maalesef çok çelişkili, araştırılısın bir birine zıt yüzlerce karar bulunacaktır. Ayrıca işe iade davaları okadar uzun sürüyorki, o ara işi beklesen en az 2 sene işçiz aç susuz belersin. Birde 2 yılın sonunda işe iade veriliyor, sen daha iyi şartlarda iş bulmuş oluyorsun davayı kaybeden işveren gel çalış diyor, gidemiyorsun tazminatıda alamıyorun. saçma sapan bir yasa yani.. gaza gelipte sakın dava yoluna gitmeyin, önce işverenle anlaşmaya çalışın, en son dava açarsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 10.08.2015 10:12
boran boran

iş verenin nesiyle anlaşacaksın adam diyor ki sana üç kuruşa beş köfte yapabilir misin onu yapacak durumda olduktan sonra neden senin derdini çekeyim demezler mi adama. Efendim daha iyi şartlar her daim söz konusudur bir insan çalışırken de iş pekala dahaiyi koşullar sunan bir iş arayabilir. Amma işe iade dediğimiz olayı kanun değşiikliği ile caydırıcı bir hale getirirsek iş veren uzlaşmak zorunda kalır. Benim bu konudaki önerim şudur. İşe iade davası açmış bir çalışan hakkında eüer iade kararı veriliyorsa işe geri dönmeyi kabul ettiği takdirde boşlukta geçen sürelerde hak ettiği ücretini ödemeyi şart koşacaksın. Bu sayede hiç bir iş veren zaman kazanmak için davayı uzatamayacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.08.2015 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.