X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Moody's Brezilya'nın notunu indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nın notunu indirdi

  • Giriş Tarihi: 12.8.2015 09:25
Moody's Brezilya'nın notunu indirdi
Moody's Brezilya'nın notunu indirdi

’nın kredi notu, zayıf ekonomik performans, artan kamu harcamaları ve mali reformlar konusunda siyasi uzlaşı sağlanamaması gerekçesiyle "Baa2"den "Baa3"e düşürüldü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu , 'nın kredi notunu "Baa2"den "Baa3"e indirdi ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

Moody's'in internet sitesinde yapılan açıklamada, Brezilya'nın kredi notunun, beklenenden zayıf ekonomik performans, artan kamu harcamaları ve mali reformlar konusunda siyasi uzlaşı sağlanamaması gerekçesiyle "Baa2"den "Baa3"e çekildiği bildirildi.

Ülkenin kamu borcu ve finansman gücünün, "Baa" not grubundaki diğer ülkelere göre daha zayıf durumda olduğu ve önceki beklentilere kıyasla bariz şekilde kötüleşeceği öngörüsünde bulunan Moody's, açıklamasında şu tespitlere yer verdi:

"Büyüme, Moody's'in geçen yılki projeksiyonlarından daha düşüktü ve bu şekilde devam edeceği tahmin ediliyor. Mali ve parasal sıkılaştırmanın yanı sıra zayıf tüketim ve yatırım harcamaları, ekonomiyi bu ve gelecek yıl olumsuz etkileyecek. Ekonominin bu yıl resesyona girmesi, gelecek yıl yerinde sayması ve 2017-2018'de yıllık yüzde 2 civarında büyümeyle kademeli olarak toparlanması bekleniyor".

Derecelendirme kuruluşu, ayrıca Brezilya'nın not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirerek, bunun ülkenin "Baa3" ile "yatırım yapılabilir" son seviyeye çekilen kredi notunun yeniden indirilmesine yol açacak derecede bir kötüleşmenin beklenmediğine işaret ettiğini kaydetti.

Moody's, Brezilya'nın not görünümünü Eylül 2014'ten bu yana "negatif"te tutuyordu.

kalan karakter 1000

Millet Millet

Bunlar bir ülkenin notunu indiriyorsa o ülkeye yatırım yapılır çünkü fırsat var demektir. Moodys ve birkaç tanesi daha aslında birkaç büyük şirketin taşeronu. O şirketler yatırım yapacakları ülkelere girmeden önce notunu düşürtüyorlarki rekabet olmasın. Bunların oyunu yaklaşık 5 yıl önce çözüldü ama hala onlara inanan ve ona göre hareket eden enayi şirketler ve yatırımcılar ne yazikki var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.08.2015 09:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.