X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emeklilik müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erken emeklilik müjdesi

  • Giriş Tarihi: 26.8.2015 08:49
Erken emeklilik müjdesi
Erken emeklilik müjdesi

Emeklilik için yaşı bekleyenlere çözüm arayışları sürerken, prim günü şartına takılan 100 bin kişiye iyi haber geldi. Çalışma Bakanlığı, düğmeye bastı. 60 yaşını aşana emeklilik imkanı sağlanması planlanıyor.

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren erken emeklilik tartışmaları sürerken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2 önemli başlıkta çalışma yürütüyor. Buna göre; yaşı dolup da prim günü eksik olanlar için emeklilik umudu doğdu.

YIPRANMA DA MASADA

Emeklilik şartını yerini getirip de yaşı bekleyen, sağlık sorunları bulunan ve ilerleyen yaşı nedeniyle iş bulamayanlara yönelik de çözüm arayışı sürüyor. Öncelik prim nedeniyle mağdur olanlara verilirken, başta sağlık ve eğitim çalışanları olmak üzere kamu çalışanlarına erken emeklilik de önümüzdeki dönemde masaya yatırılacak. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan incelemelere göre; yaklaşık 500 bin kişi prim gününü doldururken; bunlar içinde 6 ay, 1 yıl, 5 yıl gibi sürelerle emeklilik bekleyenler bulunuyor. Diğer yandan 100 bini aşkın kişinin de yaşı doldurduğu halde prim gün sayısında eksiği var. Bu kapsamda olup da maaşının kısmi yatırılmasını talep edenler de bulunuyor. Bakanlık'ın tespitine göre, emeklilik talebinde bulunan 600 bin kişi var. Buna karşın 2000 yılından önce sisteme giren potansiyel emekli sayısı 5 milyonu buluyor.

YAŞ SINIRI OLACAK

Prim gün sayısını doldurmayanların emekliliğine yönelik düzenleme öncelik taşıyor. Çalışma şekillendikten sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda değerlendirilecek. Prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunun açılması, Maliye Bakanlığı ile uzlaşma sağlanması durumunda yaşama geçirilebilecek. Belli bir yaş sınırı getirilecek. Örneğin, 60 yaş ve üzerine eksik primini borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

Takvim

kalan karakter 1000

bülent bülent

eyt liler akp den çözüm istiyor.size her seçim oy verdik.eyt lilerin emeklilik sorununu çözecez dediniz.çözmediniz.son şans

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.09.2015 11:50
hüseyın gelmez hüseyın gelmez

yıllarca oy verdiğimiz akp eyt sorununu 13 yılda çözemedi.1 kasımda oy yok.ben ailem ve arkadaşlarım akrabalarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.09.2015 18:52
MEHMET MEHMET

ortada bir haksızlık varsa o da 25 yılı doldurup primi dolu olup emekli olamayanların yaşadığı haksızlıktır.oysa primi olmayan,yaşı dolmayanlar emekli edilmek isteniyor.adalet sağlanacaksa haksızlığa uğrayana sağlanmalı,politikacılar bir kez olsun adaleti düşünmeliler

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.08.2015 23:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.