X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emeklilik umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erken emeklilik umudu

  • Giriş Tarihi: 26.8.2015
Erken emeklilik umudu
Erken emeklilik umudu

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren erken emeklilik tartışmaları sürerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iki önemli başlıkta çalışma yürütüyor. Buna göre, yaşı dolup da prim günü eksik olanlar için emeklilik umudu doğdu. Emeklilik şartını yerini getirip de yaşı bekleyen, ciddi sağlık sorunları bulunan ve ilerleyen yaşı nedeniyle iş bulamayanlara yönelik de çözüm arayışı sürüyor.

600 BİN KİŞİNİN TALEBİ VAR
Öncelik prim nedeniyle mağdur olanlara verilirken, sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışanlara erken emeklilik de masaya yatırılacak. Bakanlığın incelemelerine göre yaklaşık 500 bin kişi prim gününü doldururken 6 ay, 1 yıl, 5 yıl gibi sürelerle emeklilik bekleyenler bulunuyor. Diğer yandan 100 bini aşkın kişi de yaşı doldurduğu halde prim gün sayısında eksiği bulunuyor. Bu kapsamda olup da maaşının kısmi yatırılmasını talep edenler de bulunuyor. Bakanlığın tespitine göre, emeklilik talep eden 600 bin kişi bulunuyor. Buna karşın 2000'den önce sisteme giren potansiyel emekli sayısı 5 milyonu buluyor. Bağ-Kur emeklilerinin işyeri açması durumunda prim kesintisi yapılmaması, 2000 sonrası emekli olanlar için intibak düzenlemesi, yaşı 60 veya üstü olmasına rağmen prim gün sayısını doldurmayanların emekliliğine yönelik düzenlemeler öncelik taşıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.