X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taksit esnemesine 'Baş'kaldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taksit esnemesine 'Baş'kaldırı

  • Giriş Tarihi: 1.10.2015
Taksit esnemesine 'Baş'kaldırı
Taksit esnemesine 'Baş'kaldırı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) tüketici kredilerinde 36 ay olan vadenin 48 ya da 60 aya çıkarılmasına ve kredi kartı taksit sayısının 12'ye yükseltilmesine ilişkin çalışmasına Merkez Bankası itiraz etti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Türkiye Bankalar Birliği'nin üst düzey yönetimiyle yaptığı toplantıda "Cari açığı frenlemek için 2014 yılında tüketici kredilerinde vade sınırlamasına ilişkin düzenleme yaptık. Bu sayede cari açık enerji fiyatlarının da desteğiyle 64 milyar dolardan, 45 milyar dolara indi. Taksit esnemesi ve vade uzatımı buradaki kazanımları etkiler" dediği öğrenildi.

KREDİ ARTIŞI YAVAŞLADI

Cari açığın frenlenmesi için getirilen düzenlemeler bankaların kredi iştahını kesmişti. Düzenlemeden sonra tüketici kredilerinde yıllık artış oranı yüzde 18'den 9'a gerilemişti. Kredi kartı taksidine sınır da taksitli alışverişleri azaltmıştı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün de Macaristan'da bir toplantıda makroihtiyati tedbirlerin cari açığın sınırlandırılması için büyük önem arz ettiğini belirterek, cari açıktaki iyileşmenin gelecek dönemde de sürmesinin beklendiğini dile getirdi.

kalan karakter 1000

dsa dsa

tamam kredi kartına taksit sınırlaması getirildi peki kredi kartına taksit yapılmıyorda beş dekikada kredi verilmiyormu? bankanın kucağından halk inemiyorki hem de faiz ödeyerek kredi kullanarak alıyor. halkı düşünüyorsalar halkın gelirini arttırmalılar telefon almaya gittiğinde kredi kartına taksit yok ama bankadan beş dakikada hazır kredi var diyerek hiç te azımsanamayacak faizlerle kredi kullanarak alıyor insanlar ne yapsınlar mecburlar halkın cebinde para yok para. hadi kredi de vermediler senetle satışlar var yani bu kredi kartındaki sınırlamayı getirsenizde halkın cebini düzeltmedikçe cari açık falan kapanmaz. çünki üretmiyoruz cari açık ancak üreterek ihracat yaparak kapatılır. yol köprü yaparak kapatılmaz bukadar basit. altarnatif enerji üretmedikçe, yerli araba üretip ihrac etmedikçe, yerli tohum yerine ithal tohum kullanmadıkça, cari açık falan kapanmaz. itiraz eden varsa anlatsın nasıl olacağını bizde bilelim.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2015 09:30
yörük efe yörük efe

Bence 36 ay bile çok. adam ödemek istemiyorsa 60 ayda yapsan ne yazar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 01.10.2015 09:14
B.S. B.S.

Bankalardan kredi çekemeyince budefa başk yerlere yöneliyoruz borçlarımızı kapatmak için böyle daha kötü vadeleri yükseltinki bizde rahat rahat borçlarımızı ödeyelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 01.10.2015 09:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.