X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 5 milyar $'lık Katar hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

5 milyar $'lık Katar hamlesi

  • Giriş Tarihi: 7.10.2015
5 milyar $'lık Katar hamlesi
5 milyar $'lık Katar hamlesi

Yerli savunma sanayisinin dev projeleri Katar'daki High Tech Port by MÜSİAD'da gövde gösterisi yaptı. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratması beklenen fuar, iki ülke arasında işbirliklerine sahne oluyor

Savunma sanayisinden dev çıkarma

Türkiye ve Katar savunma sanayisinin öncü kuruluşlarını buluşturan High Tech Port by MÜSİAD Katar Fuarı ve 19'uncu Uluslararası İş Forumu, Katar'ın başkenti Doha'da başladı. Yaklaşık 5 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturması beklenen fuar, Türk mühendisliğinin gövde gösterisine dönüştü. Turkuvaz Medya'nın basın sponsorluğunu üstlendiği organizasyona Atak helikopteri, Altay Tankı, MİLGEM, Göktürk-2 Uydusu, Kirpi ve İnsansız Hava Araçları gibi son dönemde öne çıkan yerli projeler damga vurdu. Fuarın açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye ve Katar'ın güvenlik ve istikrara yönelik çabalarının önemine işaret etti. Gönül, tüketici ve yatırımcıları bir araya getiren fuarın ileri teknolojiyle üretilmiş ürünlere yapılacak yatırımları desteklediğini de vurgulayarak, "Katar'la işbirliğine önem veriyoruz" dedi.

TAMAMEN YERLİ SİLAHLARIMIZ


TİCARİ ORTAKLIĞA KATKI

Katar Savunma Bakanı Hamad Bin Ali El-Atiyye de dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, böylesi zamanlarda uluslararası işbirliğinin daha fazla önem kazandığına dikkat çekti. Fuarın Katar ve Türkiye arasındaki işbirliğinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirten El Attiyah, "Bu organizasyon ülkemizdeki iş fırsatlarının yakından görülmesi imkânı da sunacak" diye konuştu.

SIRADA SUUDİ ARABİSTAN VAR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ise küresel nüfusunun dörtte birini oluşturan İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye 57 ülkenin dünya Ar-Ge harcamalarının yüzde 2.4'ü, toplam patentin yüzde 1.6'sı, bilimsel yayınların ise yüzde 6'sına sahip olduğunu belirtti. Olpak, "Bu seviye kabul edilemez, yükseltilmeli. Bu fuar bir kalkınma medeniyeti projesi. Gelecek yıl Suudi Arabistan, daha sonraki ise Kuveyt'te düzenlenecek" dedi.

67 FİRMA KATILDI
Türkiye ve Katar savunma sanayilerinin büyük oyuncularını buluşturan organizasyon, iki ülkenin ortak düzenlediği ilk fuar olma özelliğini taşıyor. Fuara Türkiye'den BMC, Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan ve THY Teknik, Kale Grubu başta olmak üzere 67 firma katıldı. Türkiye'nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet, Ortadoğu'da ilk kez bu fuarda görücüye çıktı.

GÜVENLİKTE DEV PROJE TESLİMİ
Kent güvenliğine yönelik ürünler geliştiren Proline şirketi, fuarda "Akıllı ve Güvenli Şehir" platformu olan "Taala" projesinin ilk faz teslimini gerçekleştirdi. Şirket, 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak başkent Doha'nın güvenlik altyapısını Türk mühendisliği ürünleriyle destekleyecek. Proline, yaklaşık 120 km'lik bir alanın güvenliğini yüksek teknolojili ürünler ve çözümlerle üst seviyeye taşıyor. Video analitik yazılımlarıyla da desteklenen sistemden elde edilen tüm veriler fiber optik altyapı ile komuta-kontrol merkezine aktarılıyor. Bu sayede tüm kentin güvenliği tek bir noktadan sağlanabiliyor. Proline, verileri ise kendi entegre ettiği 10 milyon GB'lık bir merkezde saklıyor. Görüntüler istendiği zaman Full HD izlenerek analiz edilebiliyor.

HIGH TECH PORT BY MÜSİAD KATAR'IN KAZANIMLARI

TRJet İçin ortak ürün geliştirme ve özel jet siparişleri fırsatı

ICT Katar Eğitim Merkezi Projesi'ni bir Türk firmasının üstlenmesi

Ctech, Altınay Robot Teknolojileri, Etiya gibi özel yetenekli firmalarla ortak girişimler çıkması

ASELSAN'ın bölgede kalıcı bir merkez inşa etmesi

BMC'nin yeni siparişlerle dünyada kendinden söz ettirmesi

Yerli savunma sanayisinin küresel reklamı


Şeyma Eraz-Metin CAN/
DOHA

kalan karakter 1000

İnşallah İnşallah

Savunma fabrikalarımız sürekli yeni teknoloji ürünleri üretsin ekonomi döviz terörist terör düşman dost ve caydırma gibi birçok alanda kullansın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.10.2015 13:31
süper türkiye 2071 süper türkiye 2071

TÜRKİYE,SUUDİ ARABİSTAN,KATAR,KUVEYT,ARAB EMİRLİK,ENDONEZYA,MALEZYA ARTIK ORTAK BİR SERMAYE OLUŞTURSUN YETER.BU GÜÇLÜ SERMAYE İLE HEM EKONOMİK HEMDE SAVUNMA ALANINDA DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLURLAR.BU FİNANSIN BAŞKENTİ İSTANBUL OLSUN.BU SERMAYE KISA ZAMANDA TRİLYON DOLARLIK BİR SERMAYE OLACAKDIR.BUDA ÇOK BÜYÜK BİR GÜÇ OLMASADA BÖLGE İÇİN YETER.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 07.10.2015 13:00
Muzaffer Çakır Muzaffer Çakır

Tamamen yerli hemen hemen hiçbir teknolojik ürünümüz yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 07.10.2015 11:52
MEHMET MEHMET

NE KADAR GÜÇLÜ SİLAHIMIZ OLURSA O KADAR SÖZ SAHİBİ OLUNUYOR. ONUN İÇİN FAKİR FUKARA UNUTULMAMALI AMA EN SON TEKNOLOJİK SİLAHLARI ÜRETMELİYİZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 07.10.2015 08:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.