X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 100 bin işçiye kadro yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

100 bin işçiye kadro yolu

  • Giriş Tarihi: 12.10.2015
100 bin işçiye kadro yolu
100 bin işçiye kadro yolu

Hükümet, 1.4 milyon taşeron işçiye yönelik başlattığı çalışmayı seçimden hemen sonra netleştirecek. Öncelik, 100 bin taşeron işçinin kadroya geçirilmesi olacak

Uzun süredir tartışılan ancak bir türlü çözüm bulunamayan taşeron işçi konusunda formül bulundu. Hükümet, toplam 1.4 milyon taşeron işçiye yönelik çalışmayı seçimden hemen sonra tamamlayacak. Öncelikli olarak 100 bin taşeron işçinin durumu kâğıda dökülerek, kadro çalışması başlatıldı. Buna göre, asıl işi yapanlar belirlenerek, yardımcı işler ayırımı yapıldı. Hastanelerde taşeron üzerinden çalışıp asıl işi yapanlar, karayollarında yol işçileri, laboratuar çalışanları kadroya alınacak.

BELİRSİZLİK BİTECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, taşeron işçi konusunu seçimden sonra nihai bir şekilde sonuca kavuşturacaklarını belirterek, "Taşeron işçiler mağdur edilmeyecek" dedi. Gözler, binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren yapılacak düzenlemelere çevrildi. Bazı işçilerin kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilmesi başlıkları ile çalışma başlatıldı. Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılıyor. Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı ihtiyaca göre kadroya alınacak. Kamu kurumlarındaki taşeron işçilerden belli özellikleri taşıyanlar bu kapsamda değerlendirilecek.

TESPİT ÇALIŞMASI
AK Parti, 1 Kasım seçim beyannamesinde de kamu ve özel sektörde alt işverenlerin ve alt işveren işçi sayılarının tespit edileceği belirtilerek, güncel olarak sağlıklı şekilde takip edileceği vurgulandı. Hükümet, geçen yıl kamuda çalışan taşeron işçilere toplu iş sözleşmesinden yararlanma, kıdem tazminatını doğrudan ilgili kurumdan alma imkânı sağladı. Tüm alt işveren işçilerinin ücretlerinin ödenmesini ve yıllık ücretli izinleri kullanmalarını garanti altına aldı. Karayollarında çalışan yaklaşık 6 bin işçi kadroya alındı.

ÇİZGİLER NETLEŞTİRİLECEK
Yardımcı işler ile asıl işler konusunda net bir tanımlama olmadığı için bu konudaki sorunlar yargıya taşındı. Yargı birçok işçinin esas işte çalıştığı yönünde kararlar verdi. Bu işçilerin kadroya alınması ve tazminatlarının ödenmesi konusunda yargı kararları var. Seçim sonrası Bakanlar Kurulu kararıyla bu çizgi netleştirilecek. Yapılan çalışma kapsamında öncelikle çalışma şartları iyileştirilecek, yıllık izinlerinde de düzenlemeye gidilecek. Esas işlerde taşeron çalıştırılamayacak. Yardımcı işler hizmet alımı yoluyla yapılacak. Karayolları işçilerinin önemli bölümü kadroya alınacak. Önümüzdeki dönemde ihtiyaç doğrultusunda kadroya alımlar devam edecek.

STATÜ DEĞİŞECEK
Statü değişikliği nedeniyle düzenlemenin yasa ile yapılması zorunluluğu bulunuyor. Üniversite mezunu işçilerin memur olmaları durumunda bu personelin nakil, geçici görev, görevde yükselme gibi haklara kavuşması amaçlanıyor. Düzenlemeyle 657 sayılı devlet memurları yasasında tam zamanlı çalışan geçici personelin de sözleşme personel pozisyonlarına geçirilmesi ele alınacak.

ÇOĞU KAMUDA ÇALIŞIYOR
Bugün Türkiye'de yaklaşık 1.4 milyon taşeron işçinin 755 bini kamuda geriye kalanı da özel sektörde alt işverene bağlı çalışıyor. Yeni hükümet kurulduktan sonra Bakanlar Kurulu kararıyla taşeron işçilerine yönelik detaylar adlandırılacak. Taşeron işçiler artık "işsiz kalacak mıyım" diye endişe etmeyecek, iş güvencesine sahip olacak.

kalan karakter 1000

ayse ayse

ASIL İŞİ BAKIM ELEMANI YAPIYOR HER YERE BAKIM ELEMANI GİDİYOR KIZLARIMIZA BİRSEY Mİ OLDU HEMEN BAKIM ELEMANI KIZLARIMI ÇOK SEVİYORUM O KADAR YORULUYORUM Kİ SAYFALARA DÖKSEM SIĞMAZ AMA KIZLARIMIN O GÜLEN YÜZLERİNİ GÖRÜNCE HERSEYİ UNUTUYORUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.11.2015 00:00
ayse ayse

ben sosyal hizmetlerde çalışıyorum bende üniversite mezunuyum bütün çileyi ben çektim ben aç yattım yetimleri aç bırakmadım bakım elemanlarına kodro yasasın oyum akp helal olsun seni seviyorum TAYİP ERDOĞAN DUALARIMIZ SENİNLE

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.11.2015 23:55
Keskin Kılıç Keskin Kılıç

Taşeron Firma çalışanlarına 100.000 kadro verilecekse ;
KPSS.ye giren üniversite mezunu işsizlerimize kaç kadro verilecek ... ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 14.10.2015 19:31
Nepotizm Nepotizm

KPSS.ye girenler gözardı mı edildi, es mi geçildi ... ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 12.10.2015 21:44
yasin pala yasin pala

memur olmalı, hizmet süreleri derece kademeye sayılmalı, tazminatlar yanmamalı, mezuniyetlere göre statü değişikliğine gidilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 12.10.2015 13:39
Cevdet YAHŞİ Cevdet YAHŞİ

Böyle bir hazırlığın olduğunu milletvekilinden de duydum öncelik hastane karayolları belediye diyerek. Seçim bekleniyor Alt yapı hazırmış meslek grupları belirlenmiş alınacak olan. Şubat a kadar çözülecekmiş. Bilginize. Otomasyon şoför vs vs bu yazı doğru bilgi. Bilginize
Hayırlı günler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 12.10.2015 18:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.