X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Herkese tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Herkese

  • Giriş Tarihi: 16.10.2015 09:44 Güncelleme Tarihi: 16.10.2015 10:13
Herkese tazminat
Herkese tazminat

herkesin kıdem ını alması için düğmeye basıldı. Orta Vadeli Program'a göre, yeni bir kıdem tazminatı sistemi geliştirilecek. Bireysel fon oluşturulması hedefleniyor

Hükümet, kıdem ında mağduriyetlerin engelenmesi, her ın tazminat alabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve revize edilen 2016-2018 Orta Vadeli Program'a göre, işçi ve işveren sendikalarıyla uyum içerisinde görüşülerek, yeni bir kıdem tazminatı sistemi geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu sistemin bireysel hesaba dayanır şekilde olması da öncelikli hedefler arasında bulunuyor. İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi getirilecek. Sistemin şöyle olması bekleniyor:

Mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak.

Her çalışan için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak.

HAK KAYBI YOK

Bu paranın hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama işçi tercihte bulunmazsa, hesabında biriken paranın asgari yüzde 40'ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek.

İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek.

İSTİFA EDEN DE ALACAK

1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de alabilecek.

Patron iflas etse de çalışan kıdem tazminatını alacak.

Çalışan istediği zaman işveren tarafından kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek.
Mevcut çalışanlar isterlerse şu anki sistemde kalacak. Çalışan ile işverenin uzlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olacak.

EV AVANTAJI

Biriken parayı işçi belli bir süre çekemeyecek. Bazı hallerde erken çekme imkanı tanınacak. Çalışanın ev almak istemesi gibi durumlarda fonda biriken kaynağın yarısını çekme hakkı olacak. Ölüm halinde de mirasçılar biriken tutarı çekebilecek.

TAKVİM

kalan karakter 1000

fatih aydoğdu fatih aydoğdu

bu işin siyaseti yok. bugünkü tazminatın yarıya düşüyor. yarıya düşen bu parayı bilmem kaç sene sonra talep edebiliyorsun ve yarıya düşmüş bu paranın sadece %40 ını alabiliyorsun. bunlarıda yazalımda herkes bilsin. siyasetle alakası yok. google var araştırın okuyun. bakanda açıkladı

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 16.10.2015 12:01
İhtiyar Delikanlı İhtiyar Delikanlı

64 yaşında olan ve hala çalışan bir öğretim üyesiyim. Yeni fakültelere gitmemiz durumunda 72 yaşına kadar ( ve zamlı maaş ile ) çalışmamız da mümkün. Çünkü çok fazla yeni üniversite - fakülte açıldı. Ancak ikramiyemizi çalışırken ( emekli olmadan ) alamıyoruz. Ve ahir ömrümüzde, banka kapısında sürünüyoruz. Böyle binlerce kıdemli kamu personeli var. 10 - 15 sene prim ödememiş çalışanların da kıdem ikramiyesi evet bu kadar konuşulsun - halledilsin. Fakat benim gibiler 40 senedir prim ödemekte.....Bizim suçumuz bu mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 16.10.2015 11:55
serkan41 serkan41

Tamam bizde destekliyoruz.Mevcut sistemdeki tazminatları hak sahiplerine ödeyin önce! ve mevcut sistemde her yıl'a bir maaş ikramiye verilirken yeni sistemde NE KADAR olacak?
saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 16.10.2015 11:55
eraysaglam_41 eraysaglam_41

Destekliyorum böylelikle işçinin hakkı işverende kalmamış olacak.Benim gibi kiracılarda ev sahibi olabilecek sonuna kadar destek ... TAM DESTEK ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 16.10.2015 10:56
mami mami

ya bi kanunun ne oldugunu oku anlada öyle destekle. ev alacakmış

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 16.10.2015 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.