X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye tarihinde bir ilk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye tarihinde bir ilk!

  • Giriş Tarihi: 18.10.2015 13:40
Türkiye tarihinde bir ilk!
Türkiye tarihinde bir ilk!

Türkiye tarihinde ilk defa 401 bin voltluk enerji akımı esnasında elektrikler kesilmeden özel bir teknik ile canlı bakım çalışması yapıldı.

1 Kasım seçimleri öncesinde olası bir enerji krizinin yaşanmaması için uzun süredir çalışmalar yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye tarihinde ilk olan ve 401 bin voltluk enerji akımı esnasında hatta elektrikler kesilmeden yapılan canlı bakım çalışmasını yerinde inceledi.

2 SENEDİR FRANSA'DA EĞİTİM GÖRÜYORLAR

İletken bir elbise giyerek özel bir teknik ile 401 bin voltluk enerji akımı olan hat üzerinde bakım ve tamir çalışması yapan elektrik teknisyenleri, bu özel teknik için 2 senedir Fransa'da eğitim görüyorlar.

"Amacımız enerji, zaman ve ekonomik kayba neden olmak enerjiyi vatandaşlarımıza ulaştırmak" ifadelerini kullanan Bakan Ali Rıza Alaboyun, Fransa ile yapılan eşleştirme projesi çerçevesinde yapılan bir anlaşma ile 8'er kişiden oluşan 16 kişilik 2 ekibin 2 senedir Fransa'da bu özel teknik ile ilgili eğitim gördüklerini, Fransa ve Amerika'nın dışında artık Türkiye'de de elektrik akımı kesilmeden bakım ve onarım çalışmalarının yapılabildiğine dikkat çekti.

HAYATİ TEHLİKESİZ CANLI BAKIM

Uygulanan bu özel teknik sayesinde canlı iletim hatlarında bakım ve onarım çalışması yapan teknisyenlerin hayati tehlikelerinin bulunmadığına dikkat çeken Bakan Alaboyun, "Üzerinde 401 bin voltluk enerji akımı olan hattı kesmeden bakım yapılıyor. Sorunlu olan bölgeleri sorunsuz olarak müdahale etme şansı tanıyor bize. Hattın üzerinde çalışan arkadaşımızın üzerinden 401 bin voltluk enerji geçiyor. Şuanda iletim hatlarında bunu yapıyoruz, ileride dağıtım hatlarının şehir şebekelerinde de canlı bakımları sorunsuz yapabileceğiz. Canlı bakım esnasında elektrikler kesilmeden, maliyet olmadan, dedikodular, spekülasyonlar olmadan bakım ve onarım çalışmaları yapılabiliyor" dedi.

1 KASIM SEÇİMLERİNDE KESİNTİLERE MÜDAHALE EDİLECEK

1 Kasım seçimlerinde özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ulaşımın zor olduğu yerlerde olası kesintilere helikopterlerle gidecek ekiplerin canlı hatlar üzerinde müdahale etme şansının olduğunu kaydeden Bakan Alaboyun, "52 bin kilometrenin üzerinde iletim hatlarımız, 1 milyon 150 bin kilometre de şehir içi iletim hatları var. Şehir içi iletim hatları genellikle dağıtım şirketlerine bağlı. Dağın başından geçen iletim hatlarına bu tür müdahaleler helikopterlerle götürülecek personel tarafından yapılacak. İnşallah sorunsuz bir şekilde seçimleri tamamlayacağız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

Muhammed AKINCI Muhammed AKINCI

Sayın Bakan, UEDAŞ Bandırma'da 4 aydır binamıza elektrik bağlayamıyor. Ekipleri yokmuş. Görüştüğüm başka yeni binaların sakinleri de aynı durumda. Kış geliyor, kombileri neyle çalıştıracağız? Siz hangi bakımdan bahsediyorsunuz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 18.10.2015 14:47
Yasin Yasin

Bandırma'nın neresi ? Adresi biraz açsan...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.10.2015 20:34
Yasin Yasin

Türkiye Avrupanın en büyük eikinci lektrik şebekesine sahip. Hemen suçlamak olmaz. Bu problem Bakana ulaşsaydı, mutlaka çözerdi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.10.2015 20:29
Yasin Yasin

Bu sistemi başlatan, önceki Enerji Bakanımız Taner YILDIZ'dır. Lütfen hakkını yemeyin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 18.10.2015 14:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.