ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan: Kültür Bakanlığı, 'Kültür ve Medeniyet Bakanlığı' Olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan: Kültür Bakanlığı, 'Kültür ve Medeniyet Bakanlığı' Olsun

  • Giriş Tarihi: 6.11.2015 14:02
Erdoğan: Kültür Bakanlığı, 'Kültür ve Medeniyet Bakanlığı' Olsun
Erdoğan: Kültür Bakanlığı, 'Kültür ve Medeniyet Bakanlığı' Olsun

"ARGETUS Araştırma Grubu Danışmanı Sosyolog-İlahiyatçı Erol Erdoğan, aylık CF Dergisinin Kasım 2015 sayısında yayınlanan yazısında, Kültür Bakanlığın adının ‘Kültür ve Medeniyet Bakanlığı’ olarak değiştirilmesini önerdi."

Kültür Bakanlığının tarihçesinin anlatıldığı yazıda Erol Erdoğan sağ ve dindar partilerin "Kültürse verin sola" şeklinde özetlenebilecek Kültür Bakanlığı politikalarını eleştirdi. Sağ ve dindar partilerin, Kültür Bakanlığın genelde sol partilere veya solcu isimlere teslim ettiğini örnekleriyle anlatan Erol Erdoğan yazısında şu ifadelere yer verdi.

"50 yıldır Türkiye'de herhangi bir sol parti tek başına iktidar olmadı. Buna rağmen son 50 yıllık dönemde 15'e yakın sol siyasete mensup siyasetçi Kültür Bakanlığı görevini yürüttü. Yani CHP, DSP ve SHP koalisyonda yer aldıkları her dönem Kültür Bakanlığını bünyesine almış. Kültür Bakanlığı görevinde en uzun süre kim kalmış olabilir? Bu rekor 29 Ağustos 2007'den 24 Ocak 2013'e kadar bu görevi 5 yıl 5 ay yürüten Ertuğrul Günay'a ait. Kültür Bakanlığı görevinde en uzun süre kalan ikinci isim ise yine bir CHP'li. 30 Haziran 1997'den 9 Temmuz 2002'ye kadar tam 5 yıl aralıksız bakanlık görevini yürüten o isim İstemihan Talay."

KÜLTÜR ve MEDENİYET BAKANLIĞI

Erol Erdoğan yazısının devamında Kültür Bakanlığının adının "Kültür ve Medeniyet Bakanlığı" olarak değiştirilmesini önerdi. "Yetki bende olsa önce bakanlığın adını 'Kültür ve Medeniyet Bakanlığı' olarak değiştiririm." diyen Erdoğan teklifini şu satırlarla anlattı.

"Sadece ad değişimiyle yetinmez, kültürler ve medeniyetler beşiği Anadolu'nun ruhuna uygun bir bakanlık haline getiririm. Kültür Bakanlığı, bu coğrafyanın sahip olduğu medeniyet ve inanç birikimini eğitimden sanata, mimariden siyasete, teknolojiden sağlığa kadar yeniden üretilmesinin zeminini hazırlamalı, bu konuda her disipline, her bakanlığa, her kuruma katkı sunabilmelidir. Yeni bir söz üretip tüm yeryüzüne bu sözümüzü ileteceksek, bunu ancak medeniyet perspektifiyle başarabiliriz. Kültür Bakanı kim olursa olsun yapması gereken budur. Din, kültür, medeniyet dediğimiz üç-beş övünç cümlesinden öte hayata bakışımızın bütününü gösterir"

kalan karakter 1000

İ.Y İ.Y

Lütfen oy verdiğim partim Bakanlık sayısını artırmasın.Kimse küsmesin algısı,peşkeş algısı yaygınlaşacak ve 2019 seçimlerini olumsuz etkileyecektir.Fabrika ayarlarına döndük milli iradeyi anladık dedikten sonra 5 yeni bakanlık nasıl olsa seçildim istediğimi yaparımcılık olmasın lütfen.Tabanı küstürmeyin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.11.2015 15:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.